КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Насушне речи
КЊИГА изабраних и нових песама Саше Нишавића "Честица", објављена 2020. године у новосадској Групи север, у избору књижевника Стевана Тонтића, даје нам целовиту слику Нишавићеве поетике.
Распон мотива овог песника је велики, а оно што особито привлачи нашу пажњу јесу мотиви детињства, мотиви који припадају митолошком разумевању природе и дослуха с њом, сећање на друге песнике, а садржи и хришћанске мотиве.
Лирски субјект ретроспективно оживљава слике детињства или пак сећање на родитеље, нарочито на мајку. У песми "Тромб" он сведено, шкрт на речима, што је одлика његовог песничког израза у целини, говори о својој вези с њом. Често се мотиви из митолошки схваћене природе преклапају с мотивима детињства. Један од таквих репрезентативних примера јесте песма "Сине мој", посвећена мајци, која по начину грађења и ритму и сама сличи митолошкој песми. У њој су садржане све мајчине жеље за добро свог новорођенчета. Но, сећање на мајку исказује се и у другом фону, у другачијем расположењу, о чему сведочи песма "23. март 2004. године". Та песма опраштање је с мајком, као и израз њене љубави и бриге за сина чак и у том, последњем часу. Оно што такође припада мајчинству, понекад и помало опором подизању деце у патријархалној заједници, јесте сећање лирског субјекта на одвикавање од дојења, о чему је реч у песми "Љути папар".
Песма која је такође у вези с мајком и мајчинством, овога пута написана модернистички, јесте "Круг", с тим што је у њој та реч синоним за материцу. Са елементима паганског у том модернизму испевано је о рађању сина.
Песма која се издваја по лепоти, а која такође припада породичном кругу је "Бисерница". По угледу на народну, јер та традиција је константа у поезији Саше Нишавића и њена примарна подлога, та песма је испевана у десетерцу, а мотив у њој садржан је љубав брата према сестрама.
Песма која је такође испевана на народну, а која излази из породичног круга је "Осмех". У свега четири стиха стао је свет једне младости у патријархалном друштву и оно што је из њега произашло. Та песма имплиците је похвала животу. На исти начин она говори о начину на који природа функционише, о циклизму и женском принципу.
О функционисању природе и њеним одликама, с наклоношћу према њој, као и симболици проистеклој из човекове везаности за њу, обнављамо знања читајући песме "Осињак" - у којој се домаћин обраћа госту осе метафорично именујући, "Чичак" - у којој лирски субјект опажа различите чичкове појаве, а бира онај који је најближи његовом сензибилитету:
"То је и волшебан цвет /И сунчева трепља / у руну Божјег јагњета", или пак "Кртица" - у којој се лирски субјект обраћа тој хтонској животињи. Ту њену особину песник симболично ставља у други, неочекивани контекст, везан за стваралаштво и за карактеристике света људи:
"За трен нам преврнеш слова и песму преокренеш/ да наопако судбу читамо/ од мржње слепимо/ од страха немимо" итд.
Читање судбе, њеног епилога, сећање на ближње по перу или пак дијалог с њиховом поезијом, Саша Нишавић остварује у песмама - "Пупчаник" која је сећање на Душка Трифуновића; "Језа", посвећена Благоју Баковићу, "Треб" посвећена Ненаду Грујичићу, "Причест", Верољубу Вукашиновићу и друге.
Изузетан дијалог овог песника с песником Дејаном Алексићем, особито с његовом песмом "Окно" из збирке "Једино ветар", налазимо у песми "Речи":
"С лампом на челу/ Силазим у рударско окно/ У подземну реку/ По кристале соли/ Златне опиљке и варнице/ По крилате рибе и актове/ Што их време изваја у утроби земље/ По заветне и насушне речи/ Што бубње у мом билу/ Попут трутова у пчелињаку/ По отровне и медоносне речи/ По капи Божје/ Што деле и држе свет".
Оба песника, и то је њихова највећа сродност, не либећи се силазе у окно, по заветне и насушне речи, кроз њега "извлаче свет на светлост дана".
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)