СТОПАМА СТАРИХ ЕГИПЋАНА, ГРКА, РИМЉАНА, ПЕРСИЈАНАЦA: Награђивана историчарка Бетани Хјуз o новom документарнom серијалу "Трагање за благом"

НИКОЛА ДРАЖОВИЋ

13. 03. 2022. у 10:38

КАДА је пре две деценије започела своје телевизијско путовање документарним жанром, и то као прва жена на свету која се одважила да се упусти у ове "воде", британска историчарка и ТВ водитељка Бетани Хјуз, после више од 40 награђиваних документараца, овог априла на канал Вијасат Хистори доноси нам највећу светску "Потрагу за благом".

СТОПАМА СТАРИХ ЕГИПЋАНА, ГРКА, РИМЉАНА,  ПЕРСИЈАНАЦA: Награђивана историчарка Бетани Хјуз o новom документарнom серијалу Трагање за благом

Фото Вијасат

Бетани, легендарни истраживач древног Египта, овог пута отиснула се на пловудбу Медитераном, трагајући у морским дубинама, али и на обалама Средоземља за траговима античке прошлости чији се крај никада не може сагледати. У ексклузивном интервјуу за ТВ новости Бетани открива у чему је нашла инспирацију за ову несвакидашњу експедицију и које су јој дестинације остале у памћењу.

- Ексклузивитет овог серијала је да је у потпуности снимљен током пандемије коронавируса. Искрено, као и остатак света, седела сам међу своја четири зида и чекала да се ово лудило заврши. Како се ситуација прилично отегла, а ја нисам неко ко је познат по томе да га "држи место", помислила сам: "О.К., шта може да се уради сада када је све затворено, а за несметано кретање светом ти је потребан добар разлог?". И дошла сам до најједноставнијег могућег закључка - хајде да снимимо емисију - искрена је на почетку разговора Бетани Хјуз, која нам објашњава да се убрзо након тога организовала са својим тимом и отиснула на путовање кроз 25 земаља, прешавши више од 11 међународних граница. Наравно, како и сама признаје - све у складу са законом и мерама које су предвиђали закони земаља које је посетила.

Фото Вијасат

Који утисак ће вам остати као најупечатљивији из овог шестоделног серијала?

- Било би логично да то буду историјска открића до којих смо дошли, а њих је било много и сва су била величанствена, али оно по чему ћу памтити овај документарац јесте свеж ваздух. После изолације и ригорозних мера које нам је наметнула пандемија било је тако дивно отиснути се на пут Средоземним морем и усред лета, док су сви били "закључани", искусити нетакнуту, готово божанску природу света. Баш онакву каква је била у доба антике, када није било савремене цивилизације и свих њених тековина. Било је то незаборавних девет недеља које бих увек поновила.

Која су то најзанимљивија места која сте обишли?

- Истанбул ме је одушевио. Иако је он уследио тек на крају нашег путовања, тај предиван град, античка метропола на Босфору, за мене је синоним целог Медитерана. Наравно, пре тога смо посетили Гибралтар, Малту, Шпанија је била незаобилзна на овом пропутовању. У ствари, било је веома занимљиво посматрати на који начин је древни Рим утицао на будућност свих ових земаља. Трагајући за благом Медитерана, заправо смо ишли стопама старих Египћана, Грка, Римљана, Персијанаца. Шта год ми мислили о нашој цивилизацији данас, они су ти који су нам подарили будућност.

Фото Вијасат

Да ли је било неких ризичних тренутака? Свака истраживачка мисија подразумева опасност...

- Нисам имала ситуације као пре неколико година у Египту, када сам услед губитка кисеоника умало остала жива сахрањена у фараонској гробници, али клаустрофобија је мој заклети непријатељ. Плашим се уских и малих просторија, ниских таваница, а саставни део мог посла је управо даноноћно бауљање по неким влажним ходницима и мрачним тунелима. Обично те на крају сустигне оно од чега највише бежиш (смех).

Али било је сигурно и лепих ствари?

- Како да не. Можда је једна од најлпших била узрокована баш пандемијом. Због тога што су се људи повукли у своје домове и природи вратили њен простор током претходне две године, биљке и животиње су напокон повратиле власт над планетом. Тако сам током снимања целе емисије, док смо пловили Медитераном, била праћена великим јатима делфина. То је заиста био невероватан осећај. Уз то, имали смо прилику да уживамо у невероватним изласцима и заласцима Сунца какве до сада никада нисмо видели. Сваког јутра у зору били смо на плажи ишчекујући тренутак када ће се Сунце указати на хоризонту. Ту слику памтићу до краја живота.

Фото Вијасат

Постоје ли нека места која су вам у овој сезони остала неостварена жеља?

- Опчињена сам земљама Блиског истока. Турска је предивна, али бих у следећој сезони волела да видим Азербејџан и Грузију. Делују ми као чиста егзотика.

Фото Вијасат

А постоје ли у вашој родној Британији места вредна пажње?

- Апсолутно. Римљани су оставили неизбрисив траг на Острву. Често кажем пријатељима, када ме питају шта вреди видети у Великој Британији: "Само се спакујте у ауто и куда год да кренете, сачекаће вас неки део фантастичне историје". Мој избор је, наравно, Шкотска, са својим величанственим замковима, али у Британији за свакога постоји један део историје у ком ће пронаћи део себе.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

РЕТРОСПЕКТИВА 2024. ГОДИНЕ: Дела, донације и осмеси које је Меридиан фондација оставила иза себе (ФОТО)