ЖИВОТ СТВАРА ИСТИНСКЕ ХЕРОЈЕ: Ен Шефер, звезда трилера "Криминал у Барселони" о женама у мушким професијама...
НАКОН што смо савладали "Злочине на Јадрану", немачка ТВ продукција, очигледно жељна медитеранског сунца, од 22. јула (петком у 22.00), почастила нас је другом сезоном серије "Криминал у Барселони", која нас враћа у живописну Каталонију.
У нове три двочасовне епизоде пратимо стручну екипу одреда за злочине коју воде Ћави Боне и његова шармантна партнерка Фина Валент - неустрашива јунакиња увек спремна да се ухвати у коштац са прикривеним злом улица Барселоне.
У ексклузивном интервјуу за "ТВ новости", глумица Ен Шефер, која је дочарала лик ове самохране мајке и самоуверене лепотице, открива нам како изгледа живот у корак са злочином.
- "Криминал у Барселони" води нас уздуж и попреко каталонске метрополе. Са невероватним мистеријама које чекају да буду решене, Ћави и Фина имају пуне руке посла. У наставку, Ћави ће се бавити случајем киднаповане девојчице. Фина се упушта у решавање мистериозне смрти грађевинског магната који је стекао богатство рушећи старе зграде и куће, градећи на њиховом месту луксузне објекте. Ова истрага, међутим, Ћавија и Фину довешће у лични сукоб, јер су међу осумњиченима и неки њима блиски људи - поручује на почетку разговора лепа немачка глумица, којој је рола у серији "Криминал у Барселони" једна од првих на којој је радила са међународном екипом глумаца и продуцената.
Шта је то што вас је привукло овој серији? Да ли је жанр био пресудан?
- Волим трилере. Разрешавање мистерија у стилу "Истражитеља" одувек ме је привлачило. Одрасла сам на крими романима, тако да ми је ова серија дошла као награда за дугогодишњи стаж љубитеља ТВ вежби за вијуге. Међутим, код ове серије "купило" ме је то што ово није класичан кримић у ком се мушко-женски дуо из епизоде у епизоду сусреће са мистериозним случајевима и све се сведе на то да их уз мање или више на крају, по правилу, реше. "Криминал у Барселони" причу развија на више нивоа. Сваки од јунака има своју животну причу, а Фина као лепотица у свету криминала мора да балансира између роле мајке и инспекторке којој сваког дана живот виси о концу. Ова улога ме је натерала да се замислим, не само о положају жена у редовима закона већ о томе ко су људи у униформи и шта све жртвују оног тренутка када је обуку. Да ли су свесни да их можда тог дана њима најближи и најдражи виде последњи пут када крену на посао? После ове серије имам велико поштовање према њима.
И сами сте поменули да су кримићи веома популаран жанр. Како се издвојити у мору сличних серија и гледаоцима подарити нешто ново?
- Оригиналном идејом, пре свега. Међутим, "Криминал у Барселони" специфичан је пројекат и због тога што прати такозвану "зелену политику" у кинематографији. Први пут сам се сусрела са тим и одушевила ме је идеја да се за важна еколошка питања можемо борити различитим средствима. На пример, на сету нема пластичних флаша за једнократну употребу. Водимо рачуна да свако понесе своју флашицу или термос за воду и друге напитке. Такође, на посао долазим бициклом, и приватно за кретање по граду користим јавни превоз. Када је реч о менију, већи акценат се ставља на поврће, мада сматрам да то може још да се побољша, јер нисам велики љубитељ меса. Чини ми се да је храна постала попут конфекције. Производи се масовно и са мало укуса. Изгубио се мит "недељног ручка".
Када сте се последњи пут као породица окупили око недељног печења, рецимо. Без телевизора и брзе хране? Поврће јесте мој избор, али сматрам да и месо мора поново да постане нешто посебно, а не јефтино произведен прехрамбени стандард.
У биоскопу и на телевизији има много прича о херојима. Колико су ти ликови реални и да ли тешко данас бити херој?
- Свакодневно се сусрећемо са људима који из дана у дан постижу истински херојске подвиге. Занимљиво је да нам је пандемија короне била потребна да бисмо се бавили такозваним системски важним професијама - односно људима који одржавају наш свакодневни живот. Људи који нам достављају пакете, чисте станове и канцеларије или раде у самопослузи. То су сви они који су морали да раде под високим ризиком без вакцинације, иако је све остало стајало - само да би наше државе функционисале. То су прави хероји.
Како бисте описали однос ваше јунакиње са њеним колегом кога тумачи нама добро знани глумац Клеменс Шик, кога смо гледали и у серији "Подморница"?
- Фина је одговорна за поступке свог колеге и његово несвакидашње понашање. Њих двоје су партнери, али ми је занимљиво то што му је фина шеф, и има последњу реч. У исто време, они су и партнери, и морају да верују једно другом слепо. Њихов осећај за правду чини их добрим тимом. Имају различите приступе, што је увек добро у решавању компликованих случаја. Веома је интригантно посматрати како се један мушкарац у мушкој професији потчињава жени са пиштољем. Фина је амбициозна и има добре инстинкте, тако да поседује све квалитете да буде на позицији шефа, али је, ипак, проклета тиме што је жена, и свако признање мора да "заради" дупло теже него мушкарци.
Фина је и мајка, и то веома проблематичне ћерке. Како реагује на њено бунтовно понашање?
- Обе су тврдоглаве на свој начин. По главобољи које задају једна другој рекла бих да су равноправне. Марија је Финино огледало. А знате и сами да у одразу увек видите сопствене мане. Фина се у улози мајке поставила као контролор, донекле због тога што је била принуђена да Марији "глуми" оба родитеља. Упркос томе, њих две су пријатељице и успеле су да очувају однос мајке и ћерке, независно од од Фининог посла, њене опсесије да не изгуби контролу над ћерком, али и Маријиног тинејџерског бунта. Свакој мајци деца су Ахилова пета.
Да ли је тешко бити родитељ у данашње време?
- Из личног искуства, нажалост, нисам успела да пронађем одговор на ово питање, али сматрам да су данашња деца на неки начин у одгоју више препуштена поп-култури и друштвеним мрежама него породици која би требало да има примарну функцију у томе.
Тужно је то што се о етици и традицији данас говори тихо и са стидом, а велича се нешто што је за раније генерације било синоним срамоте. Данашња деца су мали људи. Лишена су невиности, али право питање јесте - ко им је украо детињство? Сви знамо који је одговор.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)