ИН МЕМОРИАМ: ДРАГИ УЧИТЕЉ И САГОВОРНИК - Др Рашко В. Јовановић (1932-2022) театролог, позоришни критичар...
ОДЛАСКОМ др Рашка В. Јовановића са животне и културне сцене завршава се епоха значајних позоришних критичара, чије су опсервације о драмским делима у театру саме собом историја позоришта, већ у тренутку кад настају.
Критике, које је писао др Рашко В. Јовановић су имале још већи значај, јер су подразумевале огромно знање професора, од кога смо, на ФДУ, стицали сазнања о југословенској драми и позоришту, са највишег нивоа, јер је наш професор докторирао на делу Иве Војновића и његов поглед на раскошну разноликост некадашњег културног простора није био ни духовно, ни научно сапет границама данашњих постјугословенских држава. Касније, на Академији уметности, где је предавао Историју српске драме и позоришта, били смо колеге и саборци од самог почетка оснивања прве приватне високе драмске школе код нас. Када је Професор одлучио да се повуче из наставе, одредио ме је за своју "наследницу", и ту одговорну дужност ми је олакшао својом огромном помоћи, коју је пружао свима, жељним знања и образовања. На још једном плану смо били колеге - у новинској позоришној критици, у којој се трудим да достигнем идеал, Професоров метод анализе позоришног дела, поштујући едукацију и ширину, коју критика мора да има, ма колико био мали простор, додељен у новини за њу.
Иза сваке констатације критичара мора да стоји контекст, она мора да подразумева много више чињеница, него што пише. Из позоришне критике, како ју је Професор писао, читалац мора да сазна, пре свега, значај драмског дела, а онда и начин, на који су га аутори и извођачи поставили на сцену. То је поглед зналца, у Професоровом случају, не само драмске и позоришне историје, него и других важних учесника у представи, нарочито музике, за коју је био заљубљеник, стручњак и познавалац.
Годинама и годинама, због наших студената, а касније и због наших читалаца и драмских уметника, о којима смо, свако у својим новинама писали, у Професору сам имала драгоценог саговорника и консултанта, бескрајан извор информација о ауторима и делима, али и тачан репер за меру, са којом се искључиво пише и суди о нечијем уметничком раду.
С Професором, ја сам изгубила учитеља, саговорника, пријатеља, драгоценог сарадника у многим активностима, које смо заједно предузимали. Оно што сам сазнавала од њега лично, до самог краја Професоровог присуства на животној сцени, и што се читав мој професионални век подразумевало, наставићу да црпим из његових књига, и из богатства његових текстова, које треба поново и поново консултовати, јер се у њима крију мудрост, знање и, што је најаважније, отвореност за модерно и савремено, што је Професору било својствено и због чега је од нас отишао вечно млад, увек у складу са временом и новим токовима у тешкој уметности драме и театра, који се брзо мењају и траже тачно и истинито тумачење, искључиво из тог конкретног тренутка, кад се о њима пише. Професор је био дух времена и његова "најбоља студенткиња" памтиће га по духовитости, мудрости и доброти.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)