БУДИ ЛИ СЕ СРПСКА ЛИКОВНА СЦЕНА: Шта доноси све већи број професионалних галерије, удружења, изложбених простора (1)
ДА ли је појава све већег броја професионалних галерија, ванинституционалних уметничких удружења и изложбених простора, знак да се српска ликова сцена покренула из хибернације?
То је једно од питања на које би требало да одговори пројекат "Сусрети", који се тренутно одвија у Уметничком павиљону "Цвијета Зузорић", а иницирала га је сликарска секција УЛУС-а. Као и хоће ли ова продајне изложба дати бар мало наде да је и код нас почело формирање уметничког тржишта, што би ликовним ствараоцима олакшало егзистенцију.
До 6. априла, готово 80 уметника на овој смотри представља 18 приватних организација, од 35 на чије адресе је позив послао одбор сликарске секције (Владан Јеремић, Марија Здравковић, Ива Контић, Михаел Милуновић и Милена Путник). Идеја је била да изложбу коју једном годишње приређују сликари (лани је то била запажена поставка "Слика сада", са учешћем 50 уметника) препусте галеријама које би представиле чланове УЛУС-а.
БЕЗ РЕШЕЊА ЗА САЈМИШТЕ
ВЕОМА је тешка и прича о атељеима, јер ни у најави се не назире начин на који уметници могу да реше основну ствар, да дођу до радног простора, прича Путникова. Решења, према њеним речима, још нема ни за оне који морају да се са својим радовима иселе из Италијанског и Чешког павиљона на Старом сајмишту.
- Од три тамошња уметничка павиљона, када је исељена Кула, која је ушла у реконструкцију, уметници су пре неких десетак година добили заменске просторе - објашњава саговорница. - Очекујемо да би и сада исто требало да се деси, али још не добијамо никакав сигнал. Не успевамо да допремо до неког ко би нам то гарантовао. За уметнике у Чешком и Италијанском павиљону није нађено решење. Од надлежних којима смо се обраћали нисмо добили одговор.
- Свима смо послали листе са именима наших активних чланова и предложили им, да уколико желе да изложе дело неког ко није на том списку, за то морају да плате котизацију 3.000 динара - објашњава, за "Вечерње новости", Милена Путник, члан одбора. - Хтели да подигнемо видљивост својим члановима, који већ сарађују са тим организацијама које им пласирају радове, продају их... За нас је ова изложба више друштвена игра. На неки начин, бацили смо рибарску мрежу, како бисмо видели шта ће нам тај друштвени миље вратити и добили изненађујуће позитивну, лепу реакцију. Више од половине галерија нам се спремно одазвало и нису наступиле само са нашим активним члановима. Било им је прихватљиво да за остале своје ауторе плате котизацију.
Професионалне галерије, међутим, сматра саговорница, немају само комерцијалну функцију, већ и културолошку улогу. Већина њих као основну мисију има пружање подршке уметницима и њихово професионално репрезентовање.
Оно што посебно Путникова наглашава као помак је да су се на позив УЛУС-а одазвале и галерије које нису искључиво из Београда и Новог Сада, већ и из осталих места у Војводини, Ужица, Крагујевца:
- Веома је битно да се види како се ликовни живот не дешава само у великим центрима.
Разлог за појаву све већег броја уметничких организација у неинституционалном сектору, за саговорницу је очигледан - галерије су ушле у простор који је био напуштен:
- Појавила се празнина у понуди, коју су они попунили. Мислим да смо тренутно у неком прелазном периоду. Долази до промене начина на који се уметност приказује - истиче саговорница, која, иначе као уметник није орјентисана ка приватним галеријама. - На нашој сцени актери су увезани: и галерије које припадају јавној сцени, и приватне и уметници, морају да се повежу.
Како би пронашли путоказе за садашње и будуће време, додаје саговорница, а чекајући већ потпуно неизвесну реконструкцију оронулог здања на Малом Калемегдану у коме им је седиште, у УЛУС-у се баве "бољом прошлошћу" - архиву и документацију су очистили од прашине и дигитализовали.
САМОСТАЛЦИ ЈОШ У ДУГОВИМА
УЛУС се бави статусом уметника у ширем смислу, а стварање тржишта за њихова дела је само један од елемената. Јесте значајан, али није све, подсећа Милена Путник:
- Доста радимо на томе да се у друштву препозна и боље разуме статус самосталних уметника. Они су и даље у великом проблему око пореског дуга, а када смо мислили да смо надомак решења, то се опет се одложило. То нам је сада најважнија ствар. Ако се то не буде решило, показаће се колико смо као струка занемарени и ниподаштавани.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)