ТРАГАЊЕ ЗА СВЕТОМ СА ОТВОРЕНИМ ПОГЛЕДОМ: Зашто је важно што ће Народна библиотека Србије убудуће чувати легат Милана Младеновића

М.Краљ

12. 11. 2024. у 17:12

КАО што је Шведска краљевска академија, доделом Нобелове награде за књижевност Бобу Дилану, дала пун легитимитет рок поезији, тако у нашој седини, недавно отварање Легата Милана Младеновића у Народној библиотеци Србије, представља много више од одавања почасти пре три деценије преминулом гитаристи, певачу, текстописцу, композитору и лидеру ЕКВ.

ТРАГАЊЕ ЗА СВЕТОМ СА ОТВОРЕНИМ ПОГЛЕДОМ: Зашто је важно што ће Народна библиотека Србије убудуће чувати легат Милана Младеновића

Фото Задужбина Милана Младеновића

Песме којима је посветио кратак и креативно пребогат живот добиле су тиме још давно заслужено место у нашој књижевности, а рокенрол другачији статус, који му доноси ново вредновање, према коме више неће бити нешто што настаје и остаје на уметничкој, културној и друштвеној маргини (мада га је због многих сложених, и често ретроградних процеса, све мање у нашој стварности, међу савременим ствараоцима, и у Србији, и у свету).

Легат песника који је овековечио "очи боје меда", доспео је у нашу најстарију културну институцију, према речима њеног директора, књижевника Владимира Пиштала, потпуно спонтано, кроз иницијативу да се стручно помогне задужбини са његовим именом у сређивању заоставштине, да би потом грађа била уступљена на бригу и чување НБС:

- Народна библиотека Србије препознала је дело великог уметника, као оно које с пуним правом може да нађе место у њој. Иако се ради о делу које представља спој различитих уметничких језика, у њему значајну улогу игра управо књижевни језик, а најдрагоценији део легата управо чине рукописи текстова, тј. свеске и појединачни листови, који чине интегрални део синкретичке уметности Милана Младеновића, која својом бескомпромисном потрагом за истином, представља противтежу готово целом данашњем свету.

Фото Танјуг

Прва Младеновићева гитара изложена у Легату

Тако је у ову својеврсну "рок капсулу", попут оних које се шаљу у свемир, у сусрет непознатом животу, стало све што сведочи о незаборавних "пар година за нас", а под кровом здања у Скерлићевој улици, она је равноправно стала уз остале легате великана наше културе и уметности - Црњанског, Ракића, Цуце Сокић... Аутор те сталне поставке коју чине рукописи, бележнице, фотографије, разгледнице, касете, касетофон, прва Миланова гитара, цитати из песама и интервјуа, али и низ других, његових личних предмета је историчарка уметности Добрила Денегри.

- Његова поезија је била асоцијативна, наизглед херметична, али ни за кога недоступна јер је сваки стих био одраз проживљених емоција и стања - сматра кустоскиња легата. - Милан је користио речи да би створио визуелне представе које су одсликавале његов и живот генерација формираних на урбаном духу Београда осамдесетих, новом таласу, алтернативној култури, као и на свести о друштвеној кризи која је ескалирала до трагедије деведесетих. За Милана писање песама је био, како је говорио - "мисионарски посао".

Изложба је избор из богатог матерјала предатог на старање НБС, а који чини велики број песама у рукопису, лична библиотека са 200 публикација, фотографска архива са 260 снимака, колекција плоча... Конципирана је као колаж састављен од речи и слика, песама и фотографија.

- Професионална каријера, али и приватни живот, слава и интима, то су елементи које је поставка желела да означи кроз избор предмета који су припадали Милану, а сада постају део ширег наратива који је пуно значио претходним и, надамо се, значиће новим генерацијама - закључује Денегријева.

И вероватно ће највеће постигнуће овога легата бити, да генерација малишана, којој припадају чланови "Роцхоир кидс"-а ("Деца рок хора") који су на отварању отпевали песму "Буди сам на улици" (рукопис се налази на поставци), настави да трага за "светом отвореним за погледе". Јер, тако ће и Милан наставити да живи у његовој и нашој "земљи за нас, земљи за све наше људе".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

НАПЛАТА ДУГОВА: ПСЖ није заборавио пораз из финала Лиге шампиона 2020. године и више је него спреман да се освети Баварцима