ПЕЧАТ СТЕФАНА НЕМАЊЕ СТИГАО У СРБИЈУ: Вредни експонат који је припадао великом жупану откупљен за 12.000 евра
ОЛОВНИ печат великог жупана Стефана Немање (око 1114-1200) Историјски музеј Србије откупио је за 12.000 евра од аукцијске куће "Артемиде асте" и стигао је у Србију.
Данас је свечано, пред представницима медија, "уведен" у колекцију. Поред њега представљена су још два нова, вредна артефакта - грош краља Милутина (1253-1321) и златник од 20 динара краља Милана Обреновића (1854-1901), искован 1882. године, када је Србија проглашена за краљевину.
За Немањин печат, чија је почетна цена била 1.000 евра, надметало се 70 заинтересованих купаца, углавном из Србије и окружења, а чак њих десетак изашло је са предлогом аукцијској кући из Сан Марина, да га откупи и пре првог "ударца чекића". Ово је открила дирекорка ИМС, др Душица Бојић, и објаснила како је уочи саме аукције, заказане за 7. мај, музеј обезбедио да купи овај изузетно зачајан предмет за нашу историју:
- Пошто је печат досегао цену од 8.500 евра, Историјски музеј Србије је упутио три писма аукцијској кући, након чега је уследило ценкање и дотадашњи власник Грк је пристао да га прода за 12.000 евра.
Због Закона о јавним набавкама, за наше државне установе готово је неизводљиво да се надмећу у лицитацијама и аукцијама, па је музеј сада, као и претходних пута, у трку ушао преко свог заступника (углавном су то представници Министарства иностраних послова, амбасадори и конзули, али и појединци). Министарство културе ће, што је уобичајено приликом оваквих аквизиција, кроз буџет за наредну годину, наменити музеју новац којим ће рефундирати ову куповину.
Цена од 12.000 евра за Немањин печат не укључује провизију аукцијској кући, а у њу није укључен ни ПДВ, који је музеј платио и када је у земљу, пошто је откупљен на аукцији, враћен пре неколико година монограм краљице Драге Обреновић.
Ускоро и крст из Пијенце
ФИЛИГРАНИСТА Горан Ристовић Покимица, који је за Историјски музеј Србије купио грош краља Стефана Уроша Другог Милутина (1253-1321), приказао је јуче и нову идеалну реконструкцију инсигнија наших средњовековних владара, која ће бити прикључена постојећим на изложби "Чекајући сталну поставку". Реч је о жезлу цара Стефана Душана (1308-1355), које је рађено према фресци из манастира Лесново. Боравак у Италији Покимица је искористио да у Пијенци изучи и фотографише чувени крст Светога Саве, на чијем рукохвату пише: "Сава први архепископ и патријарх српски", а чију ће реплику такође урадити.
- Надам се да ће Министарство финансија изаћи у сусрет и схватити значај куповине овог предмета - истакла је Бојићева, према чијим речима ће публика Немањин печат моћи да види током лета, када за њега буде израђена специјална витрина.
Пре него што се упустио у куповину овог печата, ИМС је консултовао читав низ стручњака, а о овој експертизи јуче је говорио сарадник у Историјском институту Бењамин Хекић, који се у својим научним радовима бавио печатима српских средњовековних владара. Према његовим речима, нови експонат ИМС, сличан је печатима Стефана Немање који се чувају у Народном музеју Србије, али су уочљиве и извесне разлике.
У процену аутентичности печата, како је казао Хекић, били су укључени и научни саветник у Археолошком институту Вујадин Иванишевић, и двојица значајних иностраних стручњака за византијске печате Жан-Клод Шене и Вернер Зајбт, као и наше научнице Гордана Томовић и Јована Шаљић Ратковић.
- Закључак свих нас је да је аутентичан примерак - рекао је Хекић. - Предмет је мале финансијске вредности, али има велику нематеријалну, културно-историјску вредност и зато је достигао овако значајну цену.
У аукцијској кући "Артемиде асте" откупљен је и златник од 20 динара краља Милана Обреновића (1854-1901), који су откупили и поклонили ИМС Невена и Саша Димитријевић, представници ове изузетне српске лекарске породице. Симболично, данас је пред новинарима, извршена примопредаја и овог вредног предмета.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)