ЧУВАРИ БАШТИНЕ: На сајму књига представљена монографија „ ПТТ музеј у Београду 100 година од оснивања“
НА штанду Поште Србије јуче је представљена монографска студија „Поштанско, техничко и културно наслеђе: ПТТ музеј у Београду 100 година од оснивања“, која промовише један век институције која заузима посебно место у историји и култури Београда и Србије.
Ауторка Љиљана Ђорђевић је са тимом сарадника успела да обједини, систематизује и представи значајна документа, фотографије и архивску грађу Музеја.
-Пошта Србије као јавно предузеће у свом саставу има и музеј ПТТ, који као институција нам омогућује да неке ствари које су биле присутне у прошлости сачува, промовише и остави за нека будућа покољења – рекао је Зоран Ђорђевић, директор Поште Србије. – ПТТ музеј у неком ранијем периоду није био довољно видљив, нити препознат као институција културе која је важна у животу сваком од нас зато што нас враћа у неко прошло време, време у коме је поштански саобраћај другачије функционисао. Можемо да будемо поносни јер многе развијене поште у свету немају овакву традицију и овакав музеј у њиховом поседу.
ПТТ музеј чува техничку, поштанску и филателистичку баштину, али и сећање људи који су допринели дугом трајању поште.
-Данас тешко можемо да схватимо значај поште као институције, не можемо да схватимо историјске околности када је она настала и колико је била значајна у то доба и колико је утицала на квалитетан развој друштва – каже Љиљана Ђорђевић. – То је препознато у 19. веку и захваљујући томе постоји ПТТ музеј који баштини историју поштанског, телеграфског и телефонског саобраћаја.
БОРИЋУ СЕ ЗА ПОШТУ СРБИЈЕ
ДИРЕКТОР Ђорђевић је честитао свим радницима Музеја ПТТ и свим запосленима у пошти Србије велики јубилеј:
-Верујем да ћемо се залагати да Музеј буде више препознатљив и видљив. Када гледам како су се информације некада преносиле, жао ми је што данас, без обзира колико се ја трудио, неке информације долазе тешко до свих запослених. Покушавамо на све начине да дођемо до њих и да им их пренесемо, али постоје људи у Пошти Србије који их на неки начин блокирају те информације. У неким поштама радници нису информисани да ми све време радимо на томе да добију веће плате. И са овог места желим да пошаљем поруку да ми напредујемо, да ће плате бити веће. Немамо финансијских проблема, а Пошта Србије има одличан пословни резултат, што нам улива наду да ће бити боље. Док год сам на челу Поште Србије борићу се за њу.
Ђорђевић је издвојила неколико значајних догађаја из историје музеја:
Већ 1888. године појавили су се правилници у којима је било назначено да је потребно да се сакупљају различити експонати за будући поштански музеј. Музеј је званично основан 1923, а збирке су се налазиле у појединим поштанским и телеграфским станицама, а 1958. године отворен је за јавност. Музеј је сачуван од бомбардовања у априлу 1941. године, тако што је материјал био спакован и премештен у Горњи Милановац и Крагујевац. ПТТ музеј је 2013. године реконструисан и направљена је нова стална поставка која хронолошки прати историју поштанског саобраћаја од Првог српског устанка до данас.
У монографији се осврћемо на многе познате личности које су допринеле постојању музеја и поште као институције.
На штанду Поште Србије изложене су поштанске марке у посебним витринама, као и експонати из Музеја ПТТ. Ове године је објављена и пригодна поштанска марка у част јубилеја.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)