ТАЉИГЕ КРАЉА ПЕТРА - ИЗ БЛАЦА: На изложби "Чекајући сталну поставку" ИМС и слика Мигодарга Петровића по сланој фотографији српског суверена

М.Краљ

05. 02. 2024. у 14:46

СРБИ имају једну фотографију која је готово филм. Постоји из Првог светског рата ратна фотографија старог краља Петра како се на воловским колима 1915. повлачи преко Косова.

ТАЉИГЕ КРАЉА ПЕТРА - ИЗ БЛАЦА: На изложби Чекајући сталну поставку ИМС и слика Мигодарга Петровића  по сланој фотографији српског суверена

Фото ИМС

И када би се тај кадар одмрзнуо и покренуо, пред нама би био прави правцати филм о великој драми српског народа и његовог краља, рекао је својевремено младом Питеру Богдановићу легендарни редитељ Џон Форд, мислећи на снимак ратног сликара и фотографа Владимира Бецића, објављен на насловној страни француског листа "Л илустратион" (L` Illustration).

Многима је ова фотографија била инспиративна, од француског песника Едмунда Ростана, кога је потакла да напише песму "Краљ Петрова четири вола" (превео је на српски Милутин Бојић), до сликара Миодрага Петровића, чије платно "Краљ Петар I Карађорђевић на воловским колима", недавно је стигло на изложбу "Чекајући сталну поставку" Историјског музеја Србије, а захваљујући београдској породици Маравић. Према речима директорке ИМС, др Душице Бојић, прво је постојао предлог да се слика купи, али како су у прошлој години у овој институцији завршили били са аквизицијама, узели су је на годину дана, на уговор о позајмици.

- У овој години смо добили средства, и чим будемо потписали уговор са министарством културе, ући ћемо у процедуру откупа - објашњава Бојићева, указујући и на необичан, раскошан оквир у коме се дело налази, са аранжманом од храстовог лишћа изнад кога је репродукована и круна краља Петра, а коме су у музеју, уз помоћ сликара Владимира Антовића, који се иначе бави старим рамовима, дали нови сјај - презлаћивањем. - Краљ Петар на воловским колима фотографисан је заправо у Блацу, а не како се дуго веровало на Косову и Метохији, или током преласка преко Албаније, што је било немогуће, јер тамо није могла да прође запрега, већ су га војници носили.

Фото ИМС

 

Душица Бојић, директор ИМС

Саговорница објашњава и како је Петровић и себе ставио у ову композицију, у десном углу, као дечака са дедом, који посматра пролазак краља. Иначе, као у Првом светском рату Петровић је био прикључен чувеном ратном атељеу, а највише времена је провео у Тунису, где је сликао наше војнике, француске лекаре, болничаре и друге мотиве, а потом је био и у Алжиру, па је Бојићева у каталог ИМС "Срби у северној Африци" уврстила и један његов портрет француског официра. Као репрезентативни историјски документ, иначе, на поставци се слика краља Петра на таљигама налази непосредно до платна Паје Јовановића, на коме је краљ Александар Карађорђевић на Солунском фронту.

Симонидија круна и манастири

Фото ИМС

 

ЧЕТВРТА је година како у ИМС раде идеалне реконструкције круна, жезла, гардеробе средњовековних владара, истиче директорка, указујући на нови експонат - круну краљице Симониде, коју је урадила радионица Марсела и Симона Чивјака.

- Све круне имају државну пунцу и уписане су као национално благо Србије. Урађене су у најфинијем филиграну, у сребру, са 24-каратном позлатом - каже Бојићева, додајући да су, у сарадњи са Борисом Стајковцем и Центром за неговање традиције (ЦЕНТ), изложили и макете српских манастира, међу којима су најбројнији косметски.

Новина на поставци је и витрина у којој су изложени средњовековни новчићи, а директорка додаје како се отворила могућност и да музеј купи вредну приватну збирку.

- Један наш колекционар, током 23 године прикупио је, са свих страна света, новчиће које је ковало чак 28 српских средњовековних владара. У збирци је 343 новчића, од чега су неки и уникати. Чине је и четири старе колекције, две купљене у Хрватској, а две у Немачкој. У елаборату који је урадио Вујадин Иванишевић, констатовано је да је то јако добра збирка, и ваљало би да дође у Историјски музеј Србије, јер сведочи о државности, трговини, економији, писмености у средњем веку. У тој колекцији су и новчићи цара Душана, којима је трговао са Венецијом, а они су на латиници. Власник је намеран да колекција доспе до ИМС, само је потребно да нам држава за то одобри новац - закључује саговорница.

Миланова капа, Милошев појас

ИЗ својих депоа, на поставку је ИМС изнео и неке нове вредне предмете. Па је поводом 200 година Михаила Обреновића изложени његово седло и аша, као и његов сточић.

- Поред копије слике "Кнез Милан на одру", коју смо добили од Народног музеја, поставили смо кућну капу и прстен владара који је био на престолу само 27 дана - открива директорка. - Репрезентативан је и појас за новац кнеза Милоша.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ТУЛИЈУМ ЛАСЕР 200 ВАТИ У ЛАСЕР МЕДУ СПАС ЈЕ ЗА ПРОБЛЕМЕ С УРИНИРАЊЕМ ИЛИ СТАЛНИМ КАТЕТЕРОМ