"ОДМОР БАШИБОЗУКА" У БЕОГРАДУ: У земљу стигла слика Паје Јовановића, откупљена код лондонског "Садебија"
СЛИКА "Одмор бaшибозука" нашег познатог сликара Паје Јовановића, после готово три месеца стигла је у Београд.
Платно купљено на аукцији лондонског "Садебија" прошлог новембра, сада је и званично у поседу Музеја града Београда, о чему је јавност обавестило Министарства културе. У њиховом саопштењу напомиње се да ће "о термину и месту излагања јавност бити обавештена након завршетка свих неопходних музејских процедура које су потребне да би ово ремек-дело било доступно очима домаће и светске јавности".
Вест је "Новостима" потврдила директорка Музеја града Београда, Јелена Медаковић, истичући да ће, пре него што уђе у ову инстиуцију, слика морати да прође и све царинске процедуре.
- Велику захвалност дугујемо царини, полицији, свим градским и републичким службама, што су помогле да један овако вредан експонат стигне безбедно на своје одредиште- рекла нам је Медаковићева.
Директорка МГБ је поновила и да ће ово уљу на дасци, димензија 41 пута 32,5 центиметара (односно са рамом 68 пута 60,5), из Јовановићеве оријенталистичке фазе, изаћи пред Београђане, у Конаку књегиње Љубице. Пре свега, како је навела, јер је атмосфера овог репрезентативног простора Музеја , најкомпатибилнија са оном представљеном на Јовановићевом ремек делу. Ипак, како сазнајемо, одустало се од идеје да уз "Одмор башибозука" буду изложена и друга дела које баштини ова институција у Музеју Паје Јовановића, већ ће то бити изложба једне слике.
ПОКЛОНИО ВИШЕ ОД 800 ПРЕДМЕТА
СЛИКА "Одмор башибозука" купљена је да надомести недостатак дела из орјенталистичкег фазе у збирци коју је пет година пре смрти, 1952. Јовановић поклонио Музеју града Београда, а која садржи више од 800 предмета - његова вредна уметничка дела, сликарски прибор, лична документа, индекс, дипломе, медаље, белешке, преписке, скице... Музеј Паје Јовановића се сада налази у Улици краља Милана 21, на четвртом спрату, а када буде готова матична зграда у Ресавској улици, ту ће наћи своје место.
Дела са жанр мотивима, попут овог Јовановић је почео да ради као млади уметник под утицајем свог професора Леополда Карла Милера, оријенталисте и заљубљеника у Египат. По његовом савету путовао је по Црној Гори и Албанији (посебно у околину Скадра), где је бележио аутентични живот тамошњих становника. Слике је потом продавао преко својих галериста Томаса Валиса и Артура Тита Сина, пре свега у Британијни, али су их куповале и друге галерије.
У Лондону се "Одмор башибозука" појавио 9. новембра, на аукцији названој "Пут свиле - слике оријенталиста и намештај из резиденције у Белгравији", као лот број 90, са процењена вредност била је између 70.000 и 100.000 фунти.Тадашњи власник ју је купио марта 1994. на аукцији код "Кристија", под именом именом "Арнаутски ратник". Током надметања слика је "на чекић" постигла цену од 240.000 фунти, колико је и коштала нашу државну која се појавила као купац у корист Музеја града Београда. Наиме, још крајем прошле године враћен je такозвани ват, односно разлика до 304.800 фунти, колико је било уплаћено на име тамошњег пореза.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)