ЈУГОСЛОВЕНСКО САМОУПРАВЉАЊЕ У ФОКУСУ ФРАНЦУСКЕ ЛЕВИЦЕ: Округли сто о књизи професора Франка Жоржија са париског Универзитета

В.Ц.С.

23. 02. 2024. у 16:01

ПЕДЕСЕТ пет година после студентске побуне, у мају 1968. године, у жижи интелектуалне јавности у Француској наново се нашао помало заборављен модел, једна од најсимболичнијих утопија тог пролећа на барикадама - самоуправљање. О генези овог модела Франк Жоржи, професор савремене историје на Универзитету Evry Paris-Saclay, написао је књигу "Самоуправљање у изградњи, француска левица и југословенски модел 1948-1981."

ЈУГОСЛОВЕНСКО САМОУПРАВЉАЊЕ У ФОКУСУ ФРАНЦУСКЕ ЛЕВИЦЕ: Округли сто о књизи професора Франка Жоржија са париског Универзитета

Академска књига

Жоржи се специјализовао за историју синдикализма, друштвених покрета и политичке левице. Његова последња истраживања фокусирана су на међународну историју демократије на радном месту.

Округли сто о овој књизи биће одржан у понедељак, 26. фебруара, у 16 часова, на Правном факултету Универзитета Унион, у Београду. На скупу ће говорити Миливој Бешлин, председник Научног већа Института за филозофију и друштвену теорију, Станислас Пиере, директор Француског института у Србији, Вељко Станић, историчар и преводилац ове књиге, Бора Бабић, директорка "Академске књиге", Виолета Бешировић, декан Правног факултета Универзитета Унион, Душан Марковић са ФПН, Марко Божић, Срђан Милошевић и Драгољуб Поповић са Правног факултета Унион и Ивица Младеновић са Института за филозофију и друштвену теорију.

- Самоуправљање, реч која је дуго била на маргинама, долази у средиште дебата француске левице, улази у програме партија и синдиката, потхрањује размишљања и снове о једном другачијем социјализму, заснованом на интегралној демократији, почев од предузећа, па све до читавог друштва. Уобличава се приликом штрајка радника фабрике "Лип", 1973. године, да би у предвечерје избора Франсоа Митерана, у мају 1981. године, дошло до застоја. У протеклих неколико година, ова идеја се поново појављује као могући одговор на странпутице савременог капитализма - кажу у "Академској књизи", која је издавач овог Жоржеовог дела.

Самоуправни социјализам, међутим, није никао у машти француских студената и радника "шездесетосмаша", он је настао у земљи која више не постоји. Реч је о јединственом искуству започетом у Југославији, двадесет година раније, одмах после раскида са Стаљином, које је данас потпуно заборављено, а имало је велики утицај на француску левицу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта