ИСПИСИВАО СТРАНИЦЕ ТОПЛЕ ДУШЕ: Постхумно објављена прозна књига "Мемороман II" писца Александра Петрова (1938-2021)
НЕПОСРЕДНО пред олазак Александар Петров (1938- 2021), истакнути песник, приповедач, преводилац, критичар и историчар књижевности успео је да заврши други том дела под необичним насловом који наговештава и суштину "Меморомана".
У књизи која је недавно објављена у издању "Прометеја" још једном је дошао до изражаја космополитски дух аутора који на особен начин сведочи колико о својој интими, толико и о разним дешавањима на књижевној, друштвеној и политичкој сцени.
О издању се старала његова супруга Кринка Видаковић Петров, која истиче да је у питању и мемоарска проза и роман:
- Сагледавао је себе споља и изнутра, сагледавао је друге и себе као "другог", писао о стварним и фиктивним догађајима, играјући истовремено улогу аутора и лика у наративу. Писао је отворено и о својој болести, о путу ка смрти и тренутку кад ће се сусрести Ерос, у ширем смислу животна снага стваралаштва, и Танатос. Многи стварни догађаји тичу се својеврсног "откривања Америке" и себе у њој, други се односе на сусрете с људима у разним деловима света, трећи су о породици. Неки сегменти су приче преузете из снова, а има и аутопоетичких одломака. Жанровски различити, прилози заједно чине "Мемороман" који границе помера у сиву зону отворених могућности.
Није случајно што су за мото књиге изабрани искази Растка Петровића у чијем опусу тајна рођења има кључно место, а који је, као и Петров, знатни део живота провео у САД, истиче Предраг Петровић, књижевни критичар и историчар, и за "Новости" каже:
- Управо приповедање о боравку у Америци, сусрети са тамошњим књижевницима као што је Ален Гинзберг, академска каријера на универзитетима и политичка борба за српске интересе у америчким, политичким и културним круговима, има значајно место у овом делу. Живећи и радећи на свим континентима, Петров је свуда неуморно истрајно афирмисао српску књижевност и национални идентитет. У тој борби наилазио је на бројне отпоре које је савладавао не само снагом аргумената него и духовитошћу и проницљивошћу, о чему сведоче многе епизоде из књига.
Међу живописно датим књижевним портретима издвају се фигура песника, како оних који су били Петровљеви пријатељи и сапутници, попут Васка Попе и Гинзберга, тако и оних које је читао и проучавао какав је Јован Дучић.
- У сваком од тих портрета присутна је особена песничка имагинација и лирски тон у приповедању. У новијој српској књижевности "Мемороман" остаје као јединствена космополитска књига чији актери су аутентични ствараоци различитих језика, култура и идеолошких опредељења - закључује Петров.
Изазов "Меморомана 2" је био можда и већи, него у првом делу ако се има у виду да је описано време распада Југославије, санкиција и ратова. Догађаји су дати не из овдашње него из америчке перспективе с обзиром на то да је Петров у то време живео у Питсбургу, каже за "Новости" Јелена Панић Мараш, књижевни критичар, и додаје:
- Америчко искуство открива шта значи бити Србин у Америци , осликава оданост и посвећеност нашој цркви и колико је Петрову било важно да постане уредник "Америчког Србобрана". Посебно су занимљиве странице посвећене преносу земних остатака Јована Дучића у Требиње где имамо укрштену и америчку и овдашњу перспективу управо преко Саше Петрова који је и овде и тамо. Преко америчког искуства чита се и патриотизам Саше и Кринке Петров и њихова културна дипломатија, као и промовисање српског језика и културе. Иза описа многих догађаја, разговора, путовања, крије се лирски слој песничка и топла душа Петрова који није могао побећи од песника у себи.
Како сам пао на пријемном
НА почетним страницама књиге читамо и ову врсту исповести Александра Петрова:
- Већ као свршени студент друге године Филолошког факултета, 1958, наговорили су ме вршњаци, будући редитељи, Дејан Ђурковић и Љубомир Муци Драшкић да се пријавим и на Позоришну академију. На пријемном испиту рецитовао сам део песме Растка Петровића "Путник"... Расткова младост. Необуздана, и још тајанствена, и окренута целом свету и космосу! А, сва телесна, жељна и нечег другог, духовног. Говорио сам стихове у заносу, ни пред ким другим него пред Растковим другом Душаном Матићем, тада професором на Академији. И пао! Као у Римски бунар на Калемегдану. Није ме, додуше, оборио Матић него професор музике Енрико Јосиф.
Мозаична слика 20. века
- ОБЕ књиге "Меморомана" су и композиционо и тематски заокружене и самосталне целине, али тек повезане оне дају велику мозаичну слику 20. века. Други том није наставак првог, јер између две књиге успоставља се сложени однос прожимања, преплитања и допуњавања. Колико Петровљево приповедање не следи хронолошки след догађаја најбоље потврђује смисаони и композициони оквир друге књиге која започиње јунаковом спознајом болести и блиске смрти, а завршава се вешћу о његовом рођењу - каже Петровић.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)