"ДОК ВРЕМЕ ПРОЛАЗИ", ЈОШ СВИРА У "РИКОВОМ КАФЕУ": "Новости" на лицу места, у Казабланки, у ресторану који је реплика оног из филма
ОД свих барова на свету, она је ушета баш у мој! Легендарну реченицу изговара Хемфри Богарт, власник "Риковог америчког кафеа" у филму "Казабланка", када Ингрид Бергман, у улози Илде, његове велике љубави, са мужем - припадником чешког покрета отпора, долази у мароканску луку, бежећи пред нацистима.
А од свих барова на свету, баш у "Риков кафе", смештен између старе медине и обале коју запљускује Атлантик, у једном од највећих афричких градова, Богарт никада није крочио, за разлику од хиљада туриста који управо због њега и филма ту долазе готово на ходочашће.
Премијерно приказано у Њујорку 26. новембра 1942, остварење које је режирао мађарски Јеврејин Мајкл Кертис, у потпуности је снимљено у америчким студијима. Тако да главни глумац, који је име Казабланке винуо у сазвежђе бесмртне уметности, никада није посетио овај град, нити Мароко, иако је боравио на црном континенту, тачније у Белгијском Конгу, док је снимао "Афричку краљицу".
Али, Рик и Казабланка, срели су се поново пре две деценије. Спојила их је амерички дипломата и аташе за трговину у Mароку, Kети Кригер (1946-2018), као реминисценцију на један од најуспешнијих филмова у историји. Намера јој је била да митско кинематографско место претвори у нешто опипљиво, а своје снове у реалност. Традиционалну мароканску кућу (риад), из тридесетих година прошлог века, под чијим сводовима је могла да се дешава радња филма, уз помоћ архитекте Била Вилиса, трансформисала је у готово верну копију сета "Казабланке".
Политичка позадина
ПРЕМИЈЕРА "Казабланке" била је веома успешна, али је у биоскопе дошао тек почетком 1943. године, како се касније објашњавало, из политичких разлога. Наиме, један од власника студија "Ворнер брос", Џек Ворнер, био је веома близак са председником Френклином Рузвелтом, који се управо у јануару те године у Казабланки сусрео са Винстоном Черчилом. Тако се претпоставља да је студио чекао окончање ове анти-Хителровски конференције, како би кренуо у дистрибуцију.
На масивним дрвеним вратима, попут оних из филма, испред којих су две огромне палме, госте дочекују вратари у црним, елегантним оделима. Предност имају они са резервацијама за ручак или вечеру, јер је "Риков бар" пре свега ресторан. Уколико имате среће и мало шарма, могу вас пустити унутра и на шољицу кафе, уз "Риков чизкејк", или неки од мароканских слаткиша.
А када се двери отворе - лукови, балкони, балустраде, месингани листери са перлама, раскошни црно-бели подни мозаик - све ствара утисак да сте закорачили у 1942. Ту је и сто за рулет, на коме се послужује пиће. И клавир. Не свира га Сем (једна од заблуда је да Богарт у филму изговара реплику "Свирај то поново, Сем", сличну реплику има Бергманова: "Свирај Сем, свирај "Док време пролази"). Свира га углавном Исам, пијаниста из Рабата. Током вечерњих, живих свирки чује се и "Док време пролази", као и многи други звуци. Приређују се тематске музичке вечери. У преподневним сатима, са озвучења благо допиру мелодије поуларне пре, као и у току Другог светског рата.
На зидовима су плакати за "Казабланку" на разним језицима и различитог дизајна, али на свима, образ уз образ, Богарт и Бергманова. Легенда каже да је Хемфри био знатно нижи од партнерке, а почетком деведесетих немачки "Штерн" је први објавио фотографије са сета, на којима се види како велики глумац стоји готово на котурнама како би у кадру деловао виши.
Магла, авион и шах
ЗА кадрове у екстеријеру у "Казабланки", била је коришћена улица саграђена за филм "Пустињска песма". Сет за Риков локал састојао се од три неповезана дела, а у неким сценама камера "гледа" кроз зид у Рикову канцеларију. У последњој сцени на аеродрому (у којој Рик изговара чувену реченицу "Ово је почетак једног дивног пријатељства"), учествовали су патуљасти статисти, због величине модела картонског авиона, а све је "маскирано" и маглом. Једна од занимљивости је и да у филму Рик игра шах, за шта се верује да је то била идеја самог Богарта, пасионираног шахисте.
Чаролија "сребрног екрана" вешто је то сакрила, а у садашњем кафеу, Рикова и Илдина ванвременска прича започета у окупираној престоници Француске ("Увек ћемо имати Париз"), која добија дрматиче обрте у ратној Казабланки, под контролом режима из Вишија и присуство немачких официра, где све врви од шијуна, избеглица, профитера, може да се прати на неколико мањих екрана, уоквирених тешким, сомотским завесама.
- У "Казабланки" нисам урадио ништа што претходно нисам урадио у 30 других филмова, а сада сви одједном тврде да имам сексепил. Када ти Ингрид Бергман у крупном плану каже да те воли, онда свако изгледа као велики љубавник - тврдио је Богарт.
Од острига до ребарца
НА менију "Риковог кафеа" су углавном интернационална јела. Па се нуде и остриге у шампањцу, као и друга јела од морских плодова и рибе, као и амерички стекови, филе Строганов, ребарца... Цене су прихватљиве, од 15 до 20 евра за предјело, односно између 20 и 50 за главна јела. Риков чизкејк је седам евра.
И док се у атмосфери филмске чаролије, после више од осам деценија, промичу кадрови који су филму донела три Оскара 1943. готово енигматично звучи прича Ингрид Бергман како је Богарта пред камерама пољубила, а да га није упознала. Легенда каже, да је много касније, када се удала за Роберта Роселинија и родила дете, срела свог партнера из "Казабланке", који јој је рекао:
- Некада си била велика звезда, шта си сада?
- Срећна жена - одговорила му је.
Ипак, магија коју су створили, одолева времену, трендовима, естетикама, дигитализацији, вештачкој интелигенцији... И може да стане у једну реченицу:
- Here's looking at you, kid!
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)