УЖИЦЕ ДОБИЈА ГАЛЕРИЈУ КЕРАМИКЕ: Традиција сачувана за човечанство (ФОТО)
Мeђунaрoднa кoлoниja умeтничкe кeрaмикe “Злaкусa- Ужице”, 28. по реду, oтвoрeнa је у ужичком Грaдскoм културнoм цeнтру. Умeтници из Ирскe, Итaлиje, Кaнaдe и Србије упознаће се са занатски, ручно рађеном грнчаријом, 2020. године уписаном на Листу нематеријалне културне баштине УНЕСКО, а град на Ђетињи ће добити – Галерију керамике.
Софија Бунарџић, академска сликарка - керамичарка и ауторка колоније, од оснивања 1996. године до данас окупила је у ужичком крају 400 уметника из више од 40 земаља света. Овај пут, прослављена Ужичанка је најавила да ће организацију од наредне године преузети младе снаге.
- Ја могу да најавим да ћу се повући од наредне године и да ће организацију преузети моје млађе колеге, а ја се надам да ћу управо у новој Галерији керамике моћи да приредим изложбу радова из досадашњег фундуса – рекла је Бунарџић.
Колонија траје до 18. августа, а учесници ће имати и неколико излета као и посету Злакуси, где ће упознати мајсторе овог традиционалног заната.
- Рад на грнчарском точку ће нам демонстрирати мајстор Горан Савић и тако се један круг затвара, јер некада, док смо почињали нашу мисију, радили смо код код његовог деде мајстора Милана Савића. Надам се да ће млађе генерације наставити традицију - додала је ауторка колоније.
Традиционална грнчарија је временом нестала из Далмације, одакле Софија Бунарџић вуче корене. Нема је у балканским државама, као ни у Турској, Шпанији и Португалији. Опстала је надомак Ужица, на обалама Ђетиње.
За овај подухват, за уздизање готово искорењеног заната, али и за афирмацију струке и уметности кроз свој пројекат „Керамика Злакуса“, Софија Бунарџић награђена је низом престижних признања. Сви њени резултати „стали“ су у номинацију коју је припремило наше Министарство културе, а која је резултрала избором наше традиционалне керамике на Унескову „Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства“.
- У оквиру пројекта „Ужице престоница културе Србије 2024“ биће отворена Галерија керамике, потпуно нови простор са ескпонатима домаћих и страних аутора из овдашњег опуса стварања грнчарије – нагласила је градоначелница Ужица Јелена Раковић Радивојевић.
Технологија израде предмета од глине, помешане са млевеним калцитом да би имали чврстину и употребну вредност, непромењена је вековима. Уметници предмете зидају и обликују на ручном грнчарском точку, а велико финале овог процеса је печење керамике на отвореној ватри, на паклених 700 степени. Један од најстаријих заната у историји човечанства, мештани Злакусе преносе с колена на колено, одавде у свет путују најквалитетнији земљани лонци, сачеви, ђувечаре, пржуље...
Посматрајући како мештани врте ручни грнчарски точак, а у селу ради тридесетак лончара, уметници пажљиво бирају којим ће модерним поступком оплеменити старинску методу. Тако је посвећеност традицији учинила да се у Злакуси сада „рађају“ и модерне скулптуре – за будућу ужичку галерију.
Вештина израде злакушке грнчарије је до пре три деценије била потцењена, али је захваљујући колонији и упорним мајсторима, доживела процват и на крају - међународно признање.
БУНАРЏИЋ: Галерија и стрељана
- Галерија керамике ће се наћи на месту руиниране, некадашње стрељане, тик уз Градски културни центар. Улазиће се директно из баште ГКЦ, а на спрату ће се наћи Дечји културни центар. Депо колоније сада се налази у делу културног центра, ту је пренет из Крчагова – објаснила је Софија Бунарџић – Гости су задовољни условима које ове године имамо у центру града. Њихови утисци о Ужицу, Србији су изузетни.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)