У СЛАВУ МОКРАЊЦА: Од 14. до 20. септембра у Неготину 58. „Мокрањчеви дани“

ДОМ културе „Стеван Мокрањац“ објавио програм овогодишњих неготинских музичких свечаности, 58. фестивала „Мокрањчеви дани“, који ће у Неготину бити одржани од 14. до 20. септембра. Беседник Фестивала чувени српски оперски певач Жељко Лучић. Током седам дана бројни концерти, изложбе, промоције, традиционална трибина и семинар за диригенте.

У СЛАВУ МОКРАЊЦА: Од 14. до 20. септембра у Неготину 58. „Мокрањчеви дани“

Фото: С.М.Јовановић

Славни баритон светског гласа Жељко Лучић, уметнички директор Опере Народног позоришта у Београду, беседник је 58. „Мокрањчевих дана“ који ће у Неготину бити одржани од 14. до 20. септембра. Лучић ће се фестивалској публици представити и концертом оперских арија 15. септембра. 

Првог фестивалског дана, традиционално, биће одржано Натпевавање хорова, на којем ће се за Статуету Стевана Мокрањца надметати Хор  „Зима“ из Бара (Црна Гора), Хор „Attendite“ Културног центра из Кикинде, Хор младих „Радојица Милосављевић Ица“ из Ниша и Неготинско певачко друштво.

-Остали смо доследни програмској концепцији фестивала јер је и мисија Фестивала да афирмишемо не само опус Стевана Мокрањца него и српско и стваралаштво уопште – каже Данијела Марковић, директорка Дома културе „Стеван Мокрањац“.

Фото: С.М.Јовановић

Данијела Марковић, директор Дома културе "Стеван Мокрањац"

Фестивалска публика биће тако у прилици да ужива у концерту „Флаутино Лола класика“ и Љубише Јовановића (16.09), оперети Вере Миланковић „Иза оперских кулиса“ (17.09) , комаду са певањем „Коштана“ (18.09),  наступима Дечјег оперског студија новосадског СНП (16.09) и „Гудача Светог Ђорђа“ (19.09).

-На српској музичкој сцени пуних 85 година није извођена оперета, па нас радује што се композиторка Вера Миланковић после дужег низа година посветила једном заборављеном музичком облику, оперети, коју ћемо сада имати на сцени „Мокрањчевих дана“. Издвојила бих и чувену „Коштану“  чувеног Боре Станковића, премијерно изведену 11. марта на Дан Народног позоришта у Нишу, којом смо обојили фестивал српским југом, што сматрам да је добро, просто да мало одемо и у друге крајеве наше земље- додаје Данијела Марковић.

Музички сладокусци уживаће у наступу Нишког симфонијског оркестра којим ће 20. септембра бити завршени 58. „Мокрањчеви дани“.

У пратећем делу програма публика ће бити у прилици да погледа изложбу скулптура и цртежа „Басне о Кушљи“ неготинског вајара Недима Хаџиахметовића Мафе (14.09), дела насталих на овогодишњој 26. ликовној колонији “Ехо музике” (16.09), програму „Нити традиције“ у Мокрању, селу порекла Мокрањчеве породице (15.09), промоцији „Антологија српске хорске музике“ (18.09), а свакодневно на градском тргу и у програмима „Класика у 11“.

-Издвојила бих и изложбу и промоцију публикације „Музејска документација фестивала Мокрањчеви дани“ Ивице Трајковића, документаристе саветника Музеја Крајине 17. септембра јер је значајна не само због нашег Фестивала и Неготина већ и због тога што сведочи о раду на очувању сећања на Мокрањца и неговања његове заоставштине – додаје директорка неготинског Дома културе.

Традиционално биће одржана и трибина фестивала, па ће о Мокрањцу у критичарској визури некад и сад 18. септембра говорити др Дина Војводић - Николић,  доцент на Факултету уметности у Косовској Митровици. Неготин ће и ове године угостити еминентне учеснике на семинару “Диригентско ходочашће” 14. и 15. септембра. Предавачи су др Тамара Адамов Петијевић, диригент и Верица Пејић, оперски певач и диригент.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство