РОЂЕНИ СМО СА ТЕСКОБОМ : Цртежи јединственог сликара Уроша Тошковића у КЦНС (ФОТО)
ИЗЛОЖБА двадесетак цртежа црногорског уметника Уроша Тошковића (Пелев Бријег, 1932 – Подгорица, 2019) из колекције Бојана Крљића приређена је Ликовном салону Културног центра Новог Сада и трајаће до 21. октобра.

Фото/Промо (КЦНС)
Реч је о сликару који је током седам деценија стваралаштва излагао на око 50 самосталних и исто толико групних презентација у националним и интернационалним галеријама. Његови радови налазе се у многим музејским и приватним колекцијама у земљи и свету.
Књижевник Бранко Кукић истакао је да је требало времена да би се схватило да Тошковић од почетка говори својим сликарским језиком, јединственим по свему, а тај језик бисмо могли назвати прајезиком.
- Највероватније је првобитни човек рођен са тескобом и то је изражавао прајезиком. Тескоба је кроз време најчешће изражавана у уметности. Парадоксално, савремена уметност је тај језик заборавила и одбацила, па сада чујемо више мумлање него разговетност, више мук него чудесни урнебес бића. Јер једино се тим језиком као људи овог доба можемо разумети и споразумети - закључује Кукић.
Tошковић је 1952. завршио је Средњу уметничку школу у Херцег Новом, а 1957. дипломирао на Академији ликовних уметности у Београду, класа професора Марка Челебоновића. Од раног детињства био је изложен ужасима рата и великом сиромаштву, што је утицало на његов живот и стваралаштво.
Рано је почео да се интересује за уметност, цртао је мртве војнике и коње које је виђао у свом окружењу. Ове трагичне сцене страдања дубоко су урезане у поетици његових радова блиских естетици арт брута. Био је један од оснивача друштва пријатеља Балтазар које ће прерасти у групу Медиала. Од 1957. је у Паризу, као стипендиста француске Владе, где завршава Школу лепих уметности код Мориса Бријаншона. У Паризу остаје до 1977. где је имао неколико самосталних и групних изложби.
У два наврата путује у Сједињене Државе, 1967. у Њујорк, а 1969. у Лос Анђелес и Аризону. Од 1977. до 1996. живи и ствара у Београду. Године 1996. одлази у Црну Гору, где остаје до краја живота. Влада Републике Црне Горе, године 1987, доделила му је Тринаестојулску награду. Статус истакнутог културног ствараоца Црне Горе добио је 2010. године. Исте године, од светске галерије за уметност на папиру Остен у Скопљу добио је специјалну награду за оригинални израз.
Верује се да су многа Тошковићева дела изгубљена у бројним селидбама и немирима свакодневне егзистенције и неприлагођености.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)