ОДГОВОРИ СКРИВЕНИ У КОРАЛНИМ ГРЕБЕНИМА: Две изложбе у Музеју примењене уметности у сарадњи са Аустријом

Миљана Краљ

10. 02. 2025. у 08:00

ТОКОМ фебруара и марта, београдски Музеј примењене уметности угостиће чак две изложбе које су део пројекта "Замисли достојанство" (Imagine Dignity), а током минуле године биле су на турнеји кроз западни Балкан и представљене у Берлину.

ОДГОВОРИ СКРИВЕНИ У КОРАЛНИМ ГРЕБЕНИМА: Две изложбе у Музеју примењене уметности у сарадњи са Аустријом

Фото EOOS

Од 13. фебруара, тако ће се у Главној галерији МПУ наћи поставка "Корлни гребен: Регенеративни дизајн" (Coral Reef. Regenerative Design), а у Галерији "Анастас Јовановић" и изложба "Сто идеја за Западни Балкан: Београдски антерграунд" (100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground).

Обе поставке настале су у оквиру аустриског културног, али и дипломатског програма, "Култура за будућност". Тема која је постављена уметнцима је достојанство, али схваћено шире од људског, постављено у контекст идеја немачког филозофа Ханса Јонаса, који је позивао да човечанство врати достојанство и природи и свим њеним врстама. А то се, како најављују организатори изложби, односи и на проблем са климатским променама, као горућим питањем нашег времена.

Угроженост екосистема, које формирају корали, са својим биодиверзитетом, послужила је као метафора за поставку посвећену регенеративном дизајну, чији су кустоси Лоте Кристоферич и Харалд Гриндл, а координатор Слободан Јовић, из МПУ.Идеја је да се логика природе пренесе у процесе пројектовања. Према речима кустоскиње Кристоферич, изложба узима корални гребен као метафору и за отпорност и за фрагилност.

- Климатске промене све више угрожавају ове "прашуме мора"- пише у најави изложбе. - То потврђују све учесталији случајеви избељивања корала, што се дешава кад корали под стресом избаце алге које им дају живописне боје и води ка њиховом одумирању. Експонати могу подстаћи промишљање о могућностима које дизајн може имати у стварању регенеративне будућности.

Метафора града

ТЕМЕ којима су се бавили аутори укључени у поставку "Сто идеја за Западни Балкан: Београдски антерграунд": како се хранимо и како негујемо околину , како градимо и живимо , како се крећемо, шта генеришемо и како можемо регенерисати прекинуте материјалне циклусе на глобалном, регионалном и локалном нивоу.

Изложба приказује метаморфозу града, од неформалног до иновативног урбаног пејзажа, преко пројеката одрживог развоја. На тај начин истражује потенцијал Београда да постане културни и архитектонски оријентир унутар Западног Балкана.

Иза изложбе у Галерији "Анастас Јовановић", стоји студио Urbanthinktank_next, односно кустоси Хуберт Клумпнер и Михаел Валчак.

У фокусу концепта ове поставке, чији корординатор је такође Слободан Јовић су иновативне, како практичне, тако и метафоричке идеје, које су аутори реализовали сарађујући са архитектама и урбанистима нове генерације из различитих делова света. Читав пројекат започет је у Бечу, настављен је кинском у Шенжен, и потом доспео на Западни Балкан. Најпре на изложби у Сарајеву, а сада и у Београду, циљ је да се прошире колективна знања и искуства сакупљена током овог програма. Поставка има намеру да прикаже како су многа глобална дизајнерска решења и идеје примењиви и на Западни Балкан, Београд и шире.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја