МОРСКА ПЕНА ОД ЉУДСКЕ ДУШЕ: Део поставке у Поморском музеју италијанског града Империја и слика наше Елени Регулус

Миљана Краљ

14. 04. 2025. у 17:53

ДЕО међународне поставке "Поморски дијалози: везе између мора и луке", која ће од 18. априла до 2. маја, у италијанском граду Империја, надомак Санрема, представити једанаест одабраних дела савремених аутора из свих крајева света је и слика "Морска пена" наше ликовне уметнице Елени Регулус.

МОРСКА ПЕНА ОД ЉУДСКЕ ДУШЕ: Део поставке у Поморском музеју италијанског града Империја и слика наше Елени Регулус

Приватна архива

Ова поставка у тамошњем Поморском музеју, укључује различите дисциплине: од сликарства до скулптура, од фотографије до видео-уметности, од дигиталног сликарства до перформанса. Она је и својеврсни дијалог између морског света и лучког окружења, дотичући теме као што су морски екосистеми, плава економија, лучки простори, али и њихова повезаност са уметношћу.

- Тема изложбе, која је у својој бити еколошка и истражује везу између копна и мора, поклапа се са мотивом те моје готово апстрактне композиције - каже за "Новости" Елени Регулус, коју су кустоси италијанске поставке, дословно, без веза и протекције, пронашли на интернету, где је на свом сајту представила досадашњи опус, и послали јој позив за учешће на изложби. - На тој слици је приказано живо море. Бура. А у првом плану је зато морска пена, која носи ту људску потребу за исказивањем емоција. Истовремено, пена је нешто што се појављује у оном тренутку када море почиње само себе да чисти. То је природни процес, настао због биљног и животињског света који ту обитава. Али, море се, истовремено, чисти и од оног чиме га је човек загадио.

Фото промо

Плакат изложбе "Поморски дијалози: везе између мора и луке"

Слика је, како објашњава ауторка рађена различитим материјалима: природним песком (који је донела са једног летовања на Медитерану), каменчићима, ситним деловима стиропора, који су нека врста имитације камена и акрилним бојама. Композиција има и три шкољке, изливене од гипса (број три за уметницу има посебно значење). Својом структуром она излази у простор, а у свом уметничком раду уметница се пре сликарства бавила вајањем, у чијем центру је било људско, превасходно женско тело:

- Ми нисмо саткани само од физичког тела, већ и од емотивног, менталног, енергетског - објашњава Елени Регулус. - Преко физичког тела, одређеним техникама, чак и без додира, можете доћи до људске душе. Преко облика можете да осетите људску душу изнутра. Невероватно је колико су људи чисти изнутра, а да тога нису ни свесни.

Приватна архива

Слика "Морска пена"

Стваралаштво, сматра саговорница, потиче из подсвесног дела нашег бића, тако да је тешко некад дефинисати одакле долазе ти садржаји:

- Чак и када су слике апстрактне, оне нису без значења. Некада се деси да нешто започнем, што ме поведе у нешто сасвим другачије. То је фастастичан процес. И увек се наше ментално стање одражава на наше физичко стање. Свако на различит начин попуњава те своје "емотивне рупе".

Свет се каже океан

СЛИКА "Морска пена" приказује прасак пене и таласа, дивљу и величанствену снагу мора, ковитлац и композицију неба, воде и светлости - пише, између осталог, у тексту "Свет се каже океан", историчарка уметности Љиљана Љ. Ђорђевић. - Ковитлац мора на овој слици је и ковитлац наших емоција, наших самих живота и судбина препуштених боговима... Као и ми, море је снажно, вечно, способно за дубоки бес и дубоко смирење. Али је исто тако и крхко, осетљиво, посебно у погледу својих становника, зависних од његове чистоће, дубине и тишине. Приказ мора у овој слици, уз додатак реалних природних елемената попут песка и шкољки, може се тумачити и као подсећање на важност очувања морских екосистема... Ова слика нас подсећа на исконску тежњу и чежњу човека - поглед на таласе буди жељу за истраживањем, док присуство песка и шкољки сугерише тренутке одмора, спокоја и рефлексије. 

Према речима историчарке уметности Љиљане Љ. Ђорђевић, за оне који је познају, име и презиме Елени Регулус могло би да гласи: Буди Храбра!

- То је оно што нам Елени свакодневно поручује и показује у свом животу: храброст да се крене ка новом, у свету и у себи, да се препознају и на најбољи начин искористе своје властите способности - додаје Ђорђевићева. - Људска бића нису једнодимензионална, а Еленина личност и разноврсне делатности преко којих се исказује управо то доказују; Елени је мајка троје деце, супруга, бајкерка, планинарка, инструкторка јоге, терапеут ајурведа медицине, уметница која се изражава у сликарству и скулптури. У питању је особа коју занима човек односно људско тело и људска душа. У свим делатностима којима се бавила и бави, Елени ради на упознавању људског бића на телесној, емотивној и психолошкој равни, увиду у унутрашње, откривању, зацељењу. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА ИСТУКЛА БЛОКАДЕРЕ КО ВОЛОВЕ У КУПУСУ: Спречен хаос на факултету у Амстердаму (ВИДЕО)