ДАО ЈЕ ЖИГ СВОМ ВРЕМЕНУ: На вест о смрти Милана Блануше (1943- 2025), врхунског цртача, графичара, сликара и вајара

Миљана Краљ

21. 05. 2025. у 17:09

КАЖУ ми неки пријатељи да је моје сликарство прилично субверзивно, а ја их питам: "Како би другачије требало да изгледа сликарство данас?" Оно мора да буде критички настројено, са жаоком, да нас дирне, да говори о времену и свету, лошим појавама у друштву. Управо је то моја идеја.

ДАО ЈЕ ЖИГ СВОМ ВРЕМЕНУ:  На вест о смрти Милана Блануше (1943- 2025), врхунског цртача, графичара, сликара и вајара

Фото Н. Фифић, архива Новости

Овако је, у једном од многих интервјуа, за "Новости", говорио великан наше ликовне уметности Милан Блануша (1943- 2025), графичар, сликар, скулптор, који нас је напустио, прекјуче у Београду, после краће и тешке болести. Овај аутор европске репутације, створио је у делима и упечатљивог јунака "човека у сивом", нашег савременика у раљама бизниса, ратова, некултуре и свега осталог, како је говорио, што прати ово наше време.

- Реч је о изузетном уметнику, који је, иако графичар по специјализацији, радио сјајне, ангажоване слике, и једнако тако ангажоване скулптуре у теракоти - истиче историчар уметности Саво Поповић који је пре готово деценију Бланушине радове уврстио у свој ауторски пројекат "Војници на плажи", у Продајној галерији Београд. - Његов ангажман није личио на пропагандне летке, већ је уметност остала у првом плану. Тако нешто ретко успева сликарима и вајарима, али је он као велики уметник успевао да никада не западне у ћорсокаке. Остаће упамћене његове монументалне слике бирократа, који у групама "позирају", или уринирају по ексклузивним нужницима, а исте јунаке овековечио је, у нешто мањем формату и у теракоти. И урадио их је много. Био је workaholic. Међународни симпозијум "Тера" у Кикинди му је често и током године отварао врата, па је некада и по неколико месеци проводио тамо стварајући.

Рођен у Јагодини 1943. године, Блануша је на Академији ликовних уметности у Београду 1967. дипломирао одсек сликарства у класи Љубице Цуце Сокић. Постдипломске студије завршио је на Државној високој школи за ликовне уметности у Брауншвајгу 1971, а специјализацију графике на Високој школи за ликовне уметности у Франкфурту на Мајни 1978. Био је редован професор на Академији уметности у Новом Саду. Самостално је излагао у земљи, али и ван ње, и то у Брауншвајгу, Келну, Коперу, Марибору, Паризу... а учествовао је и на бројним колективним изложбама широм света. Нису га мимоилазиле ни награде, ни признања. Добитник је "Политикине" награде из фонда "Владислав Рибникар", награде Октобарског салона, Златне палете УЛУС-а, награде за цртеж на изложби "Цртеж и мала пластика", прве награде Бијенала медитеранских земаља у Александрији. Волео је џез. Свирао саксофон.

"Спортисти" остали у атељеу

ЊЕГОВ последњи циклус у теракоти посвећен спортистима, остао је непознат широј јавности, и надам се да ће их нека од наших институција, или галерија ускоро представити публици - открива Саво Поповић, додајући да је последњих година, иако је имао атеље у Београду, највише времена проводио у атељеу у Вршцу. - Био је и изузетно посвећен професор, кога су студенти волели. Један изузетан човек и личност. 

Последњих 15 година најинтензивније је сарађивао са галеријом "Рима", која му је организовала четири изложбе, по две у својим просторима у Крагујевцу и Београду. За Бланушин професионализам у овом заједничком послу, оснивач и власник "Риме", Александар Милојевић, каже да има само речи хвале.

- Пре свега био је сјајан човек и врхунски стваралац - наставља саговорник. - Једини је од наших уметника који је успео да у све четири дисциплине - цртежу, слици, графици, скулптури - досегне врхунске домете. А о његовом несебичном педагошком раду, највише говоре успеси његових студената, међу којима су наши водећи уметници средње генерације.

Сарадња са "Римом" трајала је до последњих дана, пре одласка у болницу почетком маја, и како наводи Милојевић, непрекидно су били у плановима за нове пројекте:

- Од њих нећемо одустајати, па ћемо, иако Блануша више није са нама, то и реализовати. Његову изложбу у Београду, са новим делима, планирамо за септембар, октобар. За његову уметност време наставља да ради.

Испраћај Милана Блануше одржан је 21. маја, испред капеле на Старом гробљу у Вршцу, где је  и сахрањен. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ ОТАЦ: Мина Совтић примљена у Ургентни у тешком стању - губила свест, није могла да комуницира па је то радила Аница Добра