СЛАВА СЛИКАРА СЛАВЕ: Пример некога ко је успео у Европи а да није штићеник Сорош фондације, критичара
Сан већине српских уметника је да се пробију и успеју у свету, а не у отаџбини. То је разумљиво у односу на наше материјално, медијско (не постоји ликовна критика) и културно сиромаштво, државе чији је буџет за културу 0,6 одсто (како неко рече, култура нам почиње од нуле).

Фото Лична архива
С друге стране, у Србији је са државног нивоа фаворизована авангардна сцена, што се најбоље види по пројектима и годишњим откупима које финансира Министарство културе и информисања. Вајари, а посебно сликари, никада не добијају помоћ, већ две деценије комисије дају новац за предлоге дела, у плану израде. Зато се најбољи сликари окрећу европској и америчкој сцени, али прво што им галеристи саопште је да уколико желе да излажу и продају радове, морају да живе у тој земљи. Ту тешко премостиву препреку мало ко савлада, а сан да овде живе а у иностранству буду редовно заступљени скоро нико не оствари.
Једном нашем уметнику то је спонтано пошло за руком, некако су му се врата европских галерија сама отварала, и он ове године треба да прослави десету изложбу у свету, у периоду између 2012. и 2020. године. Академски сликар Славољуб Слава Радивојевић (Шабац, 1957), који деценијама живи и ствара у Београду, имао је изложбе у Дегефоршу, Стокхолму и Бергету у Шведској, у Хагу у Холандији, а остале у Бечу. Реч је о самосталним изложбама, у галеријама у центру града, о којима постоји документација у виду каталога, фото и видео снимака и приказа у страним новинама. Тако је на пример Галерија Schippers & Zn. у Хагу, у којој је имао изложбу, стара 135 година - основана је 1885. године, и од тада није променила адресу. Он је као сликар био помогнут пре свега од локалних галериста и утицајних људи у култури, без било каквих препорука одавде. Врхунац његове иностране активности је добијање аустријске уметничке визе (тренутно одложено због пандемије), која ће крунисати његове редовне наступе у Бечу. Она ће му омогућити да постане професионални део аустријске ликовне сцене, да има одобрење за сваку уметничку активност, од држања часова у мастер класи и припреме студената за ликовне академије до изложби свих врста. Таква виза се само једном годишње продужава.
Овај сликар је у том смислу светли пример некога ко је успео у Европи а да није истакнути авангардиста из шездесетих година прошлог века, експерт за стране језике, штићеник Сорош фондације, познатих музејских радника и утицајних српских ликовних критичара. Његов смео пробој у европске галерије улива поверење у домаћу фигуралну, пре свега реалистичку уметност, којом се он од студија бави, као што даје наду неколицини квалитетних српских фигуративних сликара и вајара. Радивојевић влада свим врстама реалистичког израза, од портрета, пејзажа, акта, мртве природе до марине и панораме. Сада најбољи наши ствараоци те врсте таворе у оскудици и занемарености, скоро без могућности да јавно покажу свој рад и живе од њега.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)