НОВОСТИ САЗНАЈУ Змај, Црњански и Селимовић добијају споменике у Београду
ВЕЛИКАНИ српске књижевне речи Милош Црњански, Меша Селимовић и Јован Јовановић Змај добиће ускоро споменике у Београду, граду који су задужили својим делом и својим пријатељством. Како "Новости" сазнају, Скупштини града Београда биће предложено да на седници, крајем јула, донесе одлуку о подизању споменика.

В.Н.
- Неки од ових песника имају бисте. Верујем да заслужују споменике с обзиром на њихов значај за српску културу - каже, за "Новости", заменик градоначелника Горан Весић.
Предлог за подизање споменика Јовану Јовановићу Змају потекао је од Игора Мировића, председника Владе АП Војводина, и тај споменик биће поклон Војводине Београду. Змај је 12 година живео у српској престоници, у кући на углу Крунске улице и Кнеза Милоша, на месту данашње турске амбасаде, где је радио као лекар.
- Захвални смо Војводини на дивном поклону и то само показује како су чврсте везе између Београда и Новог Сада. Споменик Змају биће подигнут на углу улица Чика Љубина и Змај Јовина - открива Весић.
Он је, у својству грађанина, поднео предлог за подизање споменика Црњанском и Селимовићу.
- Познато је да је Црњански, по повратку из емиграције у Београд, био признат и цењен али да није био део владајуће номенклатуре што га је лишило многих признања које је за живота заслужио - каже Весић.
Црњански је једно време живео у хотелу "Ексцелзиор" да би се са својом вољеном Видом касније скрасио у стану у Маршала Толбухина 81. Његов споменик ће, пак, бити подигнут у парку Мањеж или на Ташмајдану, а ову идеју поздравила је и Задужбина Милоша Црњанског.
- То је прави начин да се у Београду обележи не само велики модерни српски песник, него и песник најлепше поеме "Ламент над Београдом" - каже, за "Новости", председник Задужбине Мило Ломпар.
Споменик Меши Селимовићу биће постављен на платоу, на углу улица Краља Петра и Господар Јованове који ће пре тога бити проглашен јавном површином и уређен као урбани џеп.

В.Н.
- Селимовићев роман "Дервиш и смрт" критичари су прогласили за једнo од најбољих прозних дела српске књижевности. Захваљујући "Вечерњим новостима" данас једна од најпрестижнијих књижевних награда у нашој земљи носи његово име.
Када су се на јесен 1970. у босанским медијима појавиле прве вести о селидби Селимовића из Сарајева у Београд са гласинама су кренули и отворени напади на писца.
- Београд је - Београд. Тамо је ширина... Ићи ћу тамо где је ширина, где сам студирао, младост најлепшу провео, а и Дарка то жели - говорио је блиским пријатељима.
У марту 1973. возом је са супругом и ћеркама стигао у српску престоницу, где је, у ишчекивању сопственог стана, једно време живео код свог великог пријатеља Добрице Ћосића.

В.Н.
Умро је 11. јула 1982. у свом пространом стану, на осмом спрату у Јовановој 39, окружен породицом. У опоруци, написаној у болесничкој постељи, својим најмилијима оставио је у аманет:
- Желим да Дарка, Маша и Јасенка живе у Београду, јер у Босни има људи који су кивни на моје држање, на моју независност и на мој успех, па би се могли ситно освећивати мојој породици.
Препоручујемо


ОБЕЛЕЖЈЕ СРПСКОМ ДИПЛОМАТИ: Матија Бан добија споменик испред ГО Чукарица
20. 07. 2020. у 12:15 >> 01:51

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (4)