ДРЖАВА ЧУВА АРХЕОЛОШКО НАЛАЗИШТЕ У ВИНЧИ: За Бело брдо три милиона евра, скоро пола милиона долара и од САД (ФОТО)

М. КРАЉ

03. 09. 2020. у 21:18

ПОРЕД три милиона евра која ће у наредне три години Влада Србије уложити у капитални пројекат "Винча-Бело брдо", за спасавање од клизишта и отпадних вода археолошког налазишта једне од најстаријих европских култура, стигла је и бесповратна помоћ од САД.

ДРЖАВА ЧУВА АРХЕОЛОШКО НАЛАЗИШТЕ У ВИНЧИ: За Бело брдо три милиона евра, скоро пола милиона долара и од САД (ФОТО)

Фото: П. Милошевић

Ово је речено док су локалитет на Дунаву обилазили премијерка Србије Ана Брнабић и амбасадор САД Ентони Годфри.

- Америчка амбасада, кроз Амбасадоров фонд за заштиту културне баштине, обезбедила је 475.000 долара за санирање угроженог дела Винче - објавио је Годфри. - Интервенција ће заштитити овај важни пример културне баштине Србије, Европе и света. После санације, екипе археолога ће моћи да наставе свој рад на ископавању старог, вредног историјског блага, које припада најстаријој забележеној цивилизацији Европе.

Није крио да је задивљен што стоји баш на месту на коме се налазио један од првих градова на свету, и то 3.000 година пре пирамида у Гизи:

- У време када се људски род бори са кризама, ред је да одамо признање људима који су се окупили пре неких 6.000 година да створе безбедније и комфорније место за своје породице, као што ми и данас радимо на томе - наставио је Годфри, и објаснио да путем Амбасадоровог фонда, Стејт департмент помаже земљама широм света да сачувају историјска места, рукописе, музејске збирке, традиционалне форме музике, плеса и језика. - Историјско наслеђе Србије је међу најстаријима на свету. Реч је о закопаном благу од којег ће цела Србија имати користи.

МИЛИОН ДОЛАРА ЗА БАШТИНУ СРБИЈЕ

ТОКОМ протекле две деценије, путем Амбасадоровог фонда за заштиту културне баштине, укључујући и Винчу, донирано је нешто више од милион долара. Прво је 2001. поправљен кров на манастиру Раковица. Финансирана је и обнова Спомен-школе у Орашцу, школе при Алтун Алем џамији у Новом Пазару, римског амфитеатра у Виминацијуму, фресака у манастиру Студеница. Из Амбасадоровог фонда реновирана је и Црква Свете Ане у Белој Цркви, презервиран кров Етнографског музеја, конзервирана староримска хумка Царске палате Феликс Ромулијана, постављени мозаици у Царској палати Сирмијум. Помоћ за санирање крова добила је и УБ "Светозар Марковић", као и Ужичка тврђава.

Према његовим речима циљ је да се Винча претвори у културну знаменитост светског ранга и буде пример одговорне туристичке понуде:

- Будући посетиоци моћи ће овде да се сусретну са самим коренима западноевропске цивилизације - закључио је Годфри. - Србија је важна САД и веома смо поносни на односе који се развијају, а овај локалитет није важан само за наше две земље, већ за све.

Како је нагласила председница Владе Србије, локалитет Бело брдо у Винчи је пример на коме бисмо морали да научимо како да чувамо сопствену, али и културну баштину која припада целом свету.

СТВАРАЊЕ ПРЕДУСЛОВА ЗА УНЕСКО

РУКОВОДИЛАЦ истраживања на Белом брду професор Ненад Тасић истакао је да се део локалитета који је отклизао, може једноставно инжењерски умирити "завесом" од бетонских стубова, а та брана ће омогућити археолозима да безбедно наставе ископавања. У следећех седам-осам година, у плану је да се истражи простор еквивалентан свему до сада. Ово налазиште се, међутим, још не налази на листи светске баштине, без обзира на то што су стручњаци који су се њима бавили били обучени како се конкурише за Унеско.

- За то нису постојали основни предуслови - објашњава Тасић. - Имовинско-правни односи су били нерешени, приступног пута и заштите локалитета није било, тако да смо били скрајнути на реп догађања везаних за Унеско. Ово сада ће то знатно променити.

- Желим да се захвалим САД, амбасадору Годфриду и његовом тиму што су препознали значај овог пројекта - истакла је Ана Брнабић. - Пријавили смо се за Амбасадоров фонд за заштиту културне баштине да бисмо заједно радили на овоме, и добили више него што смо тражили.

Ово је, како је, објаснила највећа подршка коју је кроз овај фонд добио неки пројекат заштите наше баштине у последњих 20 година, али и један од 10 највећих пројеката који се финансира ове године на светском нивоу.

- Ми настављамо да улажемо и сопствени новац, а приоритет је да санирамо клизиште. Због неодговорног одношења према нашој културној баштини и археологији, сваке године, клизиште је односило део локалитета у реку. И томе је дошао крај - обећала је Ана Брнабић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса

СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.

02. 01. 2025. у 15:26

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)

СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.

02. 01. 2025. у 15:49

Коментари (1)

КАКАВ ШОК У ХУМСКОЈ! ФК Партизан има новог тренера