ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Право на град
Право на град" је идеја и слоган који је 1968. предложио француски марксистички филозоф Анри Лефевр, а коју су обновили савремени мислиоци и друштвени покрети у намери да граду врате карактер заједнички створеног урбаног простора као места за живот одвојеног од растућих ефеката комодификације и капитализма који доводе до пораста просторних неједнакости.

Урбанистички план Београда Емилијана Јосимовића из 1867. / Фото Лична архива
Марксистички географ и њујоршки професор Дејвид Харви у тексту "Право на град", истиче: "Право на град није само право приступа ономе што већ постоји, већ право да га променимо по жељи нашег срца. Али право да се променимо стварањем квалитативно другачије врсте урбане социјалности једно је од најдрагоценијих људских права. Пуки темпо и хаотични облици урбанизације широм света отежали су размишљање о природи овог задатка."
Овом тематиком - организацијом, уређењем и опремањем простора како би његови становници квалитетно живели, баве се урбанизам и просторно планирање. Према Европској повељи о просторном планирању из 1983, оно је израз економске, социјалне, културне и еколошке политике друштва и приоритет савременог развоја.
Многи уређени друштвени системи посвећују нарочиту пажњу урбанизму и просторном планирању. САД имају Министарство за становање и урбани развој, Кина Министарство становања и урбаног и руралног развоја, Русија Министарство грађевинске индустрије, стамбеног и комуналног сектора.
У нашем окружењу, Хрватска има Министарство просторног уређења, градитељства и државне имовине, а Словенија Министарство животне средине и просторног планирања. Али, по том питању Србија се разликује.
За време Ђинђићеве владе први пут у новијој историји основано је Министарство урбанизма и грађевине, на челу са грађевинским инжењером а не урбанистом, Драгославом Шумарцем. Ово министарство наследила је влада Зорана Живковића (2003-2004). У првој и другој Коштуничиној влади (2004-2008) Србија је укинула министарство просторног планирања, да би оно поново било формирано у Влади Мирка Цветковића (2008-2012) као Министарство заштите животне средине и просторног планирања са министром политичарем, хирургом и ватерполистом Оливером Дулићем.
Влада Ивице Дачића (2012-2014) формира Министарство грађевинарства и урбанизма са министром приватним предузетником технологом Велимиром Илићем. Након ове владе, урбанизам и просторно планирање нису приоритет, па до данас имамо Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Србија ће још дуго чекати на испуњење сна о уређењу простора свог првог урбанисте Емилијана Јосимовића који је давне 1867. сам израдио први урбанистички план Београда, без подршке државних ни општинских власти, у ситуацији када многе важне личности нису желеле да сарађују јер су у његовом подухвату виделе угрожавање својих интереса. Захваљујући њему, Србија је кренула путем урбанистички уређених држава.

"ПУТ ДО ПАКЛА ЈЕ ЊЕГОВ" Украјинци исмевају смрт папе Фрање на друштвеним мрежама
ПОСЛАНИЦА Врховне раде Украјине Марјана Безугла објавила је на свом Телеграм каналу подругљиве коментаре Украјинаца поводом смрти папе Фрање, због његовог неутралног става према Русији.
22. 04. 2025. у 07:59

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)