ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Апокалипса данас
И поред десетина мегаломанских трговачких комплекса изграђених протеклих година у нашој престоници, Београд је добио још један, највећи тржни центар у региону. У новој Галерији "Белгрејд" површине 300.000 квадратних метара Београђани ће моћи да купују робу светских брендова, осете чари "шопинга у Паризу", задовољства "јутарње кафе у Милану" и "вечерњег изласка у Њујорку".

План Париза - паметног града 2050, архитекта Венсан Калебо / Фото принтскрин
Упркос мрачним прогнозама погоршања пандемије вируса корона која ће масовна окупљања становништва учинити прошлошћу, и светском тренду затварања мамутских шопинг-центара због конкуренције настале на интернету, неутемељена очекивања од новог места сретања Београђана су велика. Али, каква је будућност урбаних простора пројектованих за боравак великог броја људи и какве нас изненађујуће промене очекују у блиској будућности?
Према бројним показатељима, човечанство се данас налази пред највећом катаклизмом у историји. Док ковид 19 узима данак, неки светски политичари већ најављују могућност нових ратова у којима ће харати вештачки створени вируси.
И без пандемија, загађење планете води њеном умирању, а повећана емисија угљен-диоксида одавно није само последица прљаве технологије, већ и "чисте" - интернета и мобилне телефоније, којих човечанство нема намеру да се одрекне, већ напротив, интензивира их.
Глобално отопљавање, дефорестација, пожари, исцрпљивање воде, нафте и других ресурса, нуклеарна претња, већ у наредним деценијама ће да нас баце у амбис апокалипсе у којој ће нестати већина живог света на земљи. Парадоксално, неће преживети најбогатији, већ они који се на време одрекну благодети које нам доноси светски "напредак".
На плану урбанизма и архитектуре, данас смо сведоци фрапантних миграција живих бића са простора који убрзано постају пустиње, у потрази за ретким зеленим оазама. Све већи део становништва сели се из градова у села. Староседеоци европских престоница напуштају малигни живот на асфалту и враћају се природи, животу на фармама, далеко од загађења, буке и изложености вирусима.
Опустела урбана језгра преотимају милиони придошлица из подручја Африке и Блиског истока разорених немаштином, сушом и ратовима, заузимајући територије развијених европских мегаполиса.
Ове године је продаја викенд-кућа у Србији удесетостручена, јер су многи спас из нездравих градова потражили у селима. Али, још увек нисмо научили лекцију човековог опстанка у заједништву са природом. Да ли су савремена урбанистичка ерозија и миграције на село довољно снажан подстицај да се посветимо правилном разумевању проблема урбанизације и напокон покушамо да од градова начинимо иоле прихватљива места за живот?
Бојим се да ће нас блиска будућност жестоко погодити, наневши нам неизмерљиву штету насталу услед наших урбанистичких заблуда и слепе жеље за неконтролисаним економским напретком - по сваку цену.

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН УЗРОК ПАДА БОИНГА СА 260 ПУТНИКА: Аудио снимак пилота из кокпита само продубљује мистерију
ИСТРАЖИТЕЉИ су открили узнемирујуће детаље у оквиру прелиминарне истраге пада авиона компаније Air India, на лету 171, у којем је у јуну страдало 260 особа.
12. 07. 2025. у 15:36

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)