ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Коме смета шума на тргу?
МОЗАИК на зидовима Храма Светог Саве у Београду добио је коначни изглед, а након постављења подних плоча очекује се завршетак градње највећег српског монумента.

Фото лична архива
Упоредо са радовима у ентеријеру ужурбано се ради на уређењу прилазног трга. Али, иако велелепни храм изазива опште дивљење, поводом израде трга мишљења су подељена. Да су у урбанистичком решењу учињене неопростиве грешке указало је струковно удружење Асоцијација српских архитеката, а исти став дели удружење грађана Врачар зона 3.1, становника ове престижне локације.
У недавном интервјуу листу "Политика" коаутор пројекта трга академик Бранислав Митровић изјавио је "да га критике не изненађују, али да верује у пројекат и да су он и Дејан Миљковић радили најбоље што могу".
Основа критике Асоцијације српских архитеката је непримереност новог пројекта трга са доминирајућом, неспретно пројектованом "шумом", чиме је духовно седиште претворено у профани простор градског парка, дубоко деградирајући његов историјски, симболички и друштвени карактер.
А значај и тежина критике лежи у чињеницама да је ово струковно удружење преко својих представника водило пројекат Спомен-храма Светог Саве у четворогодишњем периоду, од 2011. до 2015. Штавише, оно је 2015. иницирало и спровело јавни анонимни конкурс за урбанистичко решење Светосавског платоа, на који су пристигле десетине радова, а одабрано функционално и естетски најприкладније решење ауторског тима архитекте Марија Јобста. Одржана је и јавна расправа, а пристигли радови представљени су на изложби.
Отворено писмо критике најновијег пројекта трга са шумом које је објавило ово удружење на интернету потписало је чак једанаест најпознатијих српских архитеката, међу којима и четири универзитетска професора двојице аутора "шуме на тргу". У подршци писму придружило им се више од 30.000 истомишљеника, представника струке.
Али, које опасности по простор око Храма носи реализација новог урбанистичког решења?
Пројекат најзначајнијег националног трга израдила су двојица аутора на непосредни позив заинтересованог власника дела овог земљишта, уз искључење струковних институција, без јавног конкурса, јавне расправе и анкете грађана. Ово наметнуто решење не бави се функционалним проблемима саобраћаја, верника и туриста, снабдевањем, занемарује ликовни карактер трга стављајући Храм у позадину "концепта шуме".
Али, док је пажња јавности заокупљена "шумом на тргу", промиче друга, скривена урбанистичка опасност. То је у пројекту дискретно, контурама назначен грађевински објекат који аутори предвиђају да буде подигнут на површини данашњег трга, његовом целом дужином. Лако је закључити да се ради о објекту неизвесног садржаја, а јасно је да овај простор за то није довољан ни прикладан, што ће довести до градње у висину и уништења највреднијег трга престонице.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)