КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2): Домети српских прозаиста
Упркос свим околностима, појавиле су се књиге које враћају радост читања, истиче А. Костадиновић.
СРБА ИГЊАТОВИЋ (Београд):
1. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")
2. "КУД НЕСТАДЕ НЕБО РОСУЉЕ", Гордана Влаховић ("Агора")
3. "КРИТИЧКИ ОПИСИ", Марко Недић ("Академска књига")
4. "ПЛАМЕНИТИ КАЛЕМЦИ", Мића Цвјетић ("Свет књиге")
5. "СТИЛ КАО СВЕТ ДЕЛА", Соња Миловановић ("Повеља")
У Маројевићевом роману се преплићу Шпански грађански рат, Други светски рат и потоњи грађански полом на нашим просторима, не мимоилазећи Јасеновац и НАТО насиље. Актери о свему томе немају јединствено мишљење: клацкалица за и против траје. Влаховићева је у лирској и романескној повести, оплеменила елементе могуће породичне хронике досељеника на Косово и Метохију, потоњих изгнаника, одабиром специфичног језичког, екавско-ијекавског амалгама. Недић је, извесно, један од наших понајбољих зналаца и тумача старије и савремене српске прозе. То потврђује и његова нова књига која се отвара огледима посвећеним Вуку, С. М. Љубиши и Ј. Веселиновићу, да би се потом, преко Д. Васића, Андрића, Црњанског и Кашанина, стигло до Б. Петровића, Д. Поповића, М. Булатовића, Г. Олујић и М. Павића. На челу књиге Цвијетића је опсежан есеј о заборављеном спеву Лазе Костића и полемици коју је он својевремено изазвао. Цвијетић ову тему елаборира са страшћу писца и акрибијом научника, да би потом, развио широку палету критичких осврта на низ дела својих савременика. Стилистичка проницања С. Миловановић осведочена су разматрањима особеног песничког дела Новице Тадића, Б. Миљковића, Б. Петровића, Б. Радовића, М. Тешића и Ж. Недељковића.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
ДУШИЦА ПОТИЋ (Београд)
1. "ЗНАТИ УНАПРЕД", Јасмина Ахметагић
(Институт за српску културу, Приштина, Лепосавић)
2. "НЕМОГУЋИ ЗАВИЧАЈ", Стеван Брадић (Фондација "Станислав Винавер")
3. "О СВЕТЛОСТИ СТАРИЈОЈ ОД НЕСРЕЋЕ", Александар Јовановић,
( Институт за књижевност и уметност)
4. "СРПСКИ (О)КВИР", Игор Перишић (Институт за књижевност и уметност)
5. "ПИШЕМ ТИ ПРИЧУ", Љиљана Пешикан Љуштановић ("Академска књига")
Овогодишње гласове намењујем својим колегама, тумачима књижевности. Да могу, дала бих свих пет гласова Игору Перишићу. Овако - један глас за његову књигу. Теоријски темељ и добро познавање српске и ине књижевности, Перишић допуњава нервом тумача који тражи и налази провокативне теме из домена актуелне теорије. Књига Ј. Ахметагић посматра феномен параноје не само као здравствени проблем појединца, већ и као друштвену чињеницу која се шири и ка моделовању културе и књижевности. Образац параноидне структуре личности и параноидног, Ахметагићева позиционира у лик Софокловог Ајанта и посматра његове видове и варијетете у делима српских прозаиста. Љ. П. Љуштановић глас дајем и зато што је развила теоријско-методолошки оквир јер то није тако честа одлика њене генерације тумача. У новој књизи, ауторка из угла врсног познаваоца народне књижевности, фолклора и српске књижевности анализира стваралачку повезаност усмене и писане књижевности и културе. Књига А. Јовановића плод је дугогодишње посвећености проучавању српске поезије. Књига у две целине демонстрира два различита приступа песницима, минуциозну усмереност на поетски текстс једне стране, као и синтетички поглед на веће сегменте опуса појединих песника у контексту српске књижевности и културе. Књига С. Брадића бави се режимима чулности у песништву Милоша Црњанског. Промишљено читање Црњанског показује да се о великим писцима увек може рећи нешто ново.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
АЛЕКСАНДАР КОСТАДИНОВИЋ (Ниш)
1. "ПОДСТАНАР", Филип Грујић ("Лом")
2. "НЕМАЈУ СВЕ КУЋЕ ДВОРИШТЕ", Катарина Митровић ("Енклава")
3. "ИСУС МЕЂУ ДОЈКАМА", Владана Перлић ("Лом")
4. "У СТВАРИ НИШТА", Добривоје Хаџи Миливојевић (Нишки културни центар)
5. "ОКО ПОДНЕВА", Зоран Ж. Пауновић ("Балкански књижевни гласник")
У години за нама, када је књига теже проналазила пут до читалаца, а када су се нека нова питања и проблеми наметнули као приоритет, издвајам оне књиге које упркос свим околностима враћају радост читања, не дозвољавајући при томе било какав носталгичан поглед у "стару нормалност". Преиспитивање жанровских оквира и погодби, успостављање неконвенционалног режима видљивости, онеобичавање реализовано избором нарочите перспективе излагања, ребелијанство и провокација, пародија, црни хумор и гротеска, представљају разлоге (не обавезно овим редоследом) због којих свој глас дајем "роману у стиху" Катарине Митровић, "шетњописима" Зорана Пауновића, "баснама о тешким душама" Хаџи Миливојевића и "љубавним песмама" Владане Перлић. Посебно издвајам роман Филипа Грујића, чији јунак-приповедач без прошлости и искуства, инвентивно упослен на задацима интроспекције, ставља читаоца пред запитаност; да ли је реч о пуком литерарном конструкту, реализацији једне од најпопуларнијих естетичких и књижевнотеоријских концепција 20. века или је пак реч о аутентичном гласу генерације која долази.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
КАТАРИНА ПАНТОВИЋ (Нови Сад)
1. "НИШТА НИЈЕ НИЧИЈЕ", Бојан Савић Остојић ("Контраст")
2. "ЕПИЗОДИСТИ И ЈУНАЦИ", Владислава Војновић ("Лагуна")
3. "УСТА МИ ПУНА ВИШАЊА", Александар Танурџић ("Прометеј")
4. "ИСПОД МАЈИЦЕ", Марија Ратковић ( "Контраст")
5. "КЛЕПСИДРА", Ђорђе Кубурић (Културни центар Новог Сада)
Чини се да се током бурне 2020. године појавио већи број убедљивијих прозних рукописа, нарочито када је реч о роману. Ипак, збирка прича Владиславе Војновић "Епизодисти и јунаци", сведочи о доминантности и узбудљивости овог жанра када му приступи талентован ауторски глас. Бојан Савић Остојић, на трагу свог претходног дела, у роману "Ништа није ничије" беспрекорним стилом и инвентивним језиком плете својеврсну метапричу о књигама и њиховим (некад неочекиваним) власницима. Роман првенац Александра Танурџића "Уста ми пуна вишања" на лирски начин доноси потресну причу о детињству и одрастању обележених траумом које за последицу има вечито превирање и дубинску подељеност личности. Још један роман првенац је "Испод мајице" Марије Ратковић, питак роман који аутентично приказује "мајндсет", стил живота и емотивне и егзистенцијалне недоумице надолазеће генерације. Најзад, девета песничка збирка "Клепсидра" Ђорђа Кубурића, изоштрава песников осећај за интертекстуалност, наглашавајући митопоетску и аутопоетичку димензију песништва.
Препоручујемо
ТРКА ЗА “ЗЛАТНИ СУНЦОКРЕТ”: На конкрус стигло 250 радова, у ужем избору 18 кандидата
15. 01. 2021. у 16:42
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)