ИНТЕРВЈУ Тамара Алексић: Kраљица Марија ми је појачала жељу да будем бољи човек
ГЛУМИЦУ Тамару Алексић (28) први пут пред камере поставио је редитељ Здравко Шотра. Било је то пре десет година у пројекту "Шешир професора Косте Вујића".
Касније, улога Ленке Дунђерски у Шотрином филму и серији Santa Maria della Salute донела јој је награду "Царица Теодора" 2017. године. Данас, поново као Шотрина инспирација, глумица прихвата још један велики изазов у каријери - лик краљице Марије Карађорђевић у серији "Александар од Југославије" (Нова С, понедељком, од 21.00)
Тамара је због улоге офарбала косу у смеђу боју, угојила се седам килограма, ишла на часове румунског и француског језика и први пут села за волан, открива у разговору за "ТВ новости":
- Марија је била бескрајно инспиративна јер ми је појачала жељу, која постоји у сваком од нас, да будем бољи човек. Хуманитарни рад којим се бавила, опхођење према људима, начин решавања кризних ситуација, заштитнички однос према деци, супругу, али и народу... Марија није била скандалозна, али је и даље била своја, што у сваком времену захтева храброст. Све је то чини изузетно интригантном.
* Колико вам значи поверење које вам је Шотра поново указао?
- Његово поверење ми је веома значајно, али ме и плаши. Некада помислим да Шотра у мене више верује него што верујем сама. Али, уједно те и окуражи што такав човек има позитивно мишљење о теби. То поверење није само потврда глумачког, већ и људског. А заиста је част када долази од неког ко је исписао историју наше кинематографије као аутор филмова и серија "Идемо даље", "Више од игре", "Приче из радионице", "Образ уз образ", "Мостарске кише", "Лајање на звезде", "Зона Замфирова"...
ПАОРКА-РАТНИЦА
* ПОРЕД рада на "Александру од Југославије", играли сте и у трећој сезони успешне иностране СФ серије "Предстража". Какво је било ово искуство?
- Дивно, радно и изазовно. Паралелно сам играла достојанствену, мудру, сталожену краљицу и паорку-ратницу у епској фантастици, са дивном екипом коју су чинили Срби, Енглези, Американци и Аустралијанци. Од тада сам имала среће да учествујем и у снимању четврте сезоне, коју смо завршили пре неки дан.
* Познато је да се краљица Марија све време бавила добротворним радом. Чак и када се после Другог светског рата обрела у Лондону, слала је помоћ потписујући се као Марија К. Ђорђевић. Шта ће публика још моћи да сазна о њој?
- Краљица Марија била је задивљујуће комплексна особа. Много тога ће се открити о њој током серије, али знајте да је то само врх леденог брега. И њено породично стабло довољно је интригантно, а камоли њен живот. Рођена је у Готи, као друга ћерка румунског краља Фердинанда Првог и краљице Марије од Единбурга. Потомак је и руске краљевске династије Романов и енглеске краљице Викторије. Била је у родбинским односима са свим краљевским кућама у Европи. Говорила је енглески, немачки, француски, румунски, а убрзо након удаје научила је и српски. Први пут када је дошла у Србију, попела се са Александром на балкон да се представи српском народу. Обратила се на српском речима: "Ја вам од срца благодарим". То је знак озбиљног краљевског педигреа, особе која зна како треба да се понаша и колико је то битно народу којем је удајом припала. А и супругу, као знак поштовања, љубави и политичке подршке.
* На снимању сте нам поверили да вам је највећи изазов био краљичин необичан изговор српског и да пред сваки кадар имате страх. Како сте га савладали?
- Не знам. (смех) Имала сам среће да је моја дивна професорка имала воље и времена да ми помогне, јер не постоји снимак на којем се чује како Марија прича. Марија је рођења у Немачкој, школовала се у Енглеској, вратила се у Румунију за време Првог светског рата да са мајком лечи рањенике, а са Александром је разговарала на француском. Када су се верили, одмах је почела да учи српски и инсистирала је да се служи само њиме. Сматрала је да једна краљица мора да зна језик којим говори њен народ. Уз помоћ моје професорке покушала сам да дочарам, кроз епизоде и временски проток, постепени напредак у Маријином говору. Било је тешко јер смо покушали да сачувамо недефинисан акценат који јој је остао од свих језика које је говорила. Те варијације у говору биле су ми највећи изазов, јер је требало ухватити нит аутентичности, а да изговор буде разумљив.
* Марија је заволела усамљеног Александра и била му утеха у тешким и историјским изазовима. Како бисте описали њихов однос?
- Мислим да је узајамно поштовање основа. То поштовање је дошло из Александровог сазнања да ће му она бити партнер, у сваком смислу. Марија је водила рачуна о њему, била му ослонац и политичка подршка. Александар је остао без мајке када је имао две године и вапио је за нежношћу. Марија је то осетила када су се упознали на румунском двору и прорадио је њен развијен мајчински инстинкт. Упознала је човека који је проживео Балканске ратове и повлачење преко Албаније током Првог светског рата, који је побеђивао сопствене болести, који је сахранио исувише људи током свега тога и кога је водила идеја за коју је био спреман да умре. Мислим да је Марија пристала на удају, поред одгоја и познавања дужности, због страсти коју је Александар гајио према политичкој идеји, рањивости коју није хтео да показује, а била је видљива, и његове духовитости упркос свему. Међу њима се родило и развијало поштовање и љубав.
ШКРИПА ГУМА ОЛДТАЈМЕРА
* КАКО је изгледала прва вожња олдтајмером на снимању "Александра од Југославије"?
- Изазовно, али са великом сатисфакцијом. Здравко Шотра је хтео да се види да је Марија била једна од првих жена возача, неко кога није било страх да сама вози, тада од Париза до Београда. Тражио је да у кадар уђем уз шкрипу гума. Тако је и било.
* Радња серије одвија се пре стотинак година, а неки од актера, попут Александра, верују у Југославију, јединство... Колико ће се данашњи гледаоци препознати у њима?
- Када је политика представљена са намером уједињавања људи, као што су чиниле политике краља Александра и касније Јосипа Броза Тита, људи реагују на то. Ја сам одгајана на принципима да никога не треба дискриминисати због вероисповести, националности, боје коже, сексуалног опредељења или било чега другог и зато сам за заједништво, а не раздвајање. То ми је и логично и једино људско.
* Истакли сте већ да вам је много значило што је ваш вишегодишњи пријатељ Љубомир Булајић играо Александра, а имали сте сцене и са многим другим глумцима. Са киме вам је било најлепше у кадру?
- Све колеге веома ценим. Много сам их заволела и постали су део мог живота и као пријатељи. Увек је највеће задовољство бити у кадру или на сцени са Властом Велисављевићем. Сваки сусрет са њим је чиста чаролија. Инстант курс доброте и духовитости.
* Понекад старије колеге умеју ненаметљиво, без директног давања савета, да уче млађе глумце. Од кога сте "крали" глумачки занат?
- Од сваког колеге, али и од људи иза камере, од сниматеља, тонаца и мајстора светла, преко каскадера и организатора, до монтажера и сценариста... Верујем да кроз живот можете да учите од сваког човека, само ако добро посматрате.
* Активни сте и у позоришту, које је интимно, а многи кажу да не постојите ако нисте на телевизији. Како ви гледате на то?
- Не слажем се. И филм и позориште су магија која вас увуче у причу, само је форма другачија. Подједнако волим и једно и друго. Тренутно имам пробе за представу "Демократија", по тексту Јосифа Бродског, у Београдском драмском позоришту, и сваки дан радосна одлазим на посао. Једва чекам да са публиком поделимо то на чему радимо Озрен Грабарић, Ивана Николић, Габор Понго, Арпад Месарош и ја, под вођством редитеља Вељка Мићуновића и драматурга Слободана Обрадовића.
* Када не дочаравате друге ликове и њихове животе, чиме испуњавате свој?
- То је веома добро питање, на које ћу моћи да вам одговорим за неколико месеци, када будем направила прву паузу после дужег временског периода. (смех)
Препоручујемо
РИТУАЛНО УБИСТВО НА ДЕДИЊУ: Ускоро серија по роману "Деца зла" Миодрага Мајића
03. 03. 2021. у 12:26
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)