ЧЕРЧИЛ ЈЕ УНИШТИО КНЕЗА ПАВЛА: Британци открили тајне српског владара и непознату историју из 20. века (ФОТО)
НАСЛОВ књиге "Кнез Павле Карађорђевић, једна закаснела биографија" је прескроман да опише раскошну повест која судбину једне личности користи као кључ за дешифровање тајне историје Срба у Европи у првој половини 20. века.
Интригантно дело британских аутора Нила Балфура и Сали Мекеј, које је превео Ђурица Крстић и објавио "Службени гласник", приказ је метаморфозе Старог континента из епохе аристократије у еру популистичких покрета које предводе опскурни фанатици.
На ту сцену 1893. улази кнез Павле, по рођењу припадник руске племићке и српске владарске породице. Отац Арсен Карађорђевић, официр и бонвиван оставио је жену и сина одмах по његовом рођењу, а мајка Аурора Демидова је дечака, када је напунио три године, предала на старање стрицу кнезу Петру Карађорђевићу, који је живео у Женеви. Овај га је из интерната у Лозани после преврата 1903. повео у Србију, чији је краљ постао.
Повучени Павле је тек у Београду научио српски. Истицао се приљежношћу у учењу, а најдраже друштво биле су му књиге о уметности и европске дипломате. На двору је закључено да млади кнез није баш при себи. Третиран је као странац и радо му је испуњена жеља да се школује у Енглеској. У Оксфорду је међу вршњацима сличних интересовања стекао прве праве пријатеље, у свету младих људи предодређених за високе положаје у Британској империји.
Аутор књиге Нил Балфур, потекао из истог круга људи, током брака са принцезом Јелисаветом Карађорђевић добро је упознао њеног оца Павла, старца који је носио дубоке трауме због клеветања и прогона. Заинтересовао се и као утицајни политичар дошао је до докумената из тајних архива и сведочанстава који нису били недоступни историчарима.
Оне су приказивале Винстона Черчила као бескрупулозну и болесно сујетну особу, који је кнеза Павла и његову породицу, осудио на патње и прогонство јер се супротставио његовој наредби да Срби изгину до задњег у интересу Енглеске. Павле је немилосрдном и дугом кампањом лажи уклоњен из историје, као незгодан сведок британске политике. Депортован је са породицом у дивљину Кеније, где је једини знак цивилизације био непрестани полицијски надзор. Од смрти у "афричком Сибиру" спасло их је лично пријатељство и наклоност краљевског пара Џорџа и Елизабете и неколико утицајних старих племића. Они су знали да српски кнез, чија је животна жеља била да постане Енглез, није био ни Хитлеров симпатизер, ни издајник државе Југославије. За њено одржање се борио и на штету интереса српског народа.
БЕЗ ОПРАВДАЊА
КАРАКТЕРИСТИКА Балфурове књиге је да аутор није "србофил" већ кроз цело дело заступа стереотипни британски став о Србима као о грубим простим војничинама, националистима са хегемонистичким амбицијама. И поред тога он није могао да нађе ниједно оправдање за безобзирну британску политику према кнезу Павлу, Југославији и српском народу.
Павле је био странац у Србији. Краљ Александар држао га је далеко од било ког државног посла и од Београда. Образованом брату од стрица, ожењеном изузетном женом, грчком принцезом Олгом, који је уживао велики углед и имао одличне везе у европским високим круговима, доделио је да живи на сеоском имању у Словенији. Тек тридесетих је Александар схватио да његова визија Југославије и сопствене улоге у свету нису реалне и почео је да тражи Павлове савете. Зато је изненађење била одредба из Александровог тестамента, да скрајнути кнез буде регент Југославије до зрелости краљевића Петра. Неочекивано, постао је и његов старатељ, јер га је мајка оставила и отишла у Енглеску правдајући се здравственим тегобама.
Као "човек дужности" он је одржавао Југославију компромисима који су довели до стварања пара-државе Бановине Хрватске што је донело трагичне последице. Као припадник европске елите, са рођацима у владајућим круговима свих држава, имао је изврсна обавештења о немачким плановима. Први је, дуго и узалудно, упозоравао Лондон на Хитлерове амбиције. О томе сведоче писма водећих људи империје, који су се сетили упозорења када је рат стигао на њихов праг. Дотле су без гриже савести жртвовали Пољску и Чехословачку.
Павле је годинама узалудно молио Лондон за већу трговинску размену и помоћ у оружју, јер је у будућем сукобу Југославију видео само на страни Енглеске. Уместо помоћи, Черчил је, добро упознат с нефункционалношћу Југославије, захтевао без наговештаја и најмање помоћи, да се лојални део војске сконцентрише на простору Србије и ступи у рат са Италијом и Немачком. Циљ је био да се Хитлерови напади, уместо на британске нафтоносне колоније и Енглеску, усмере на Балкан.
Павле је 1941. последњи пут узалудно молио за помоћ у оружју, а онда је невољно пристао да Југославија уђе у Тројни пакт под, за то време, повољним условима. Пуч у коме је регент свргнут 27. марта разјарио је Хитлера који је наредио напад на Југославију из свих околних држава. У британским круговима то је био разлог за славље.
- На дан државног удара дописник "Њујорк тајмса" телефонирао је у британско посланство. На његово питање "Како је тамо?" добио је одговор: "Богаму, баш сви пијемо шампањац. Дођите и ви". Читаво особље је било на окупу, а и људи са стране, па су само пуцали запушачи из боца. Сви су свима честитали, пиће се точило, а сви су претпостављали да су Британци стајали иза државног удара - пише Балфур.
ДУХОВИ ОБРЕНОВИЋА
ПАВЛЕ је у младости био усамљен и бојажљив. Посебно тежак утисак на њега је 1903. оставио долазак гласника из Београда у Женеву, који је његовом стрицу Петру, будућем српском краљу, детаљно описао масакр последњих Обреновића. Слушао је опис страхота из никада виђене отаџбине што је на њега оставило дубок утисак који га је пратио целога живота. Према сведочењу његове супруге, у самртној агонији бунцао је о крвавом пиру над Обреновићима.
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)