ТАЛЕНТОВАНИ УЧЕНИЦИ ТРЕБА ДА БУДУ У ФОКУСУ ДРУШТВА: Одржана конференција о подршци деци с аизузетним спсобностима
МИНИСТАРКА просвете Славица Ђукић Дејановић поручила је данас, на отварању Конференције о подршци деци са изузетним способностима у Београду да је образовање један од најважнијих задатака и да треба да буде и квалитетно и доступно свима.
Она је навела да су учитељи, представници Владе Србије и Министарства просвете припремили стручно упутство за препознавање, подршку и праћење образовања, васпитања ученика, односно ученика са изузетним посебним способностима.
- У циљу ефикасног препознавања и даље подршке талентованим ученицима. То упутство мора бити допуњено и сугестијама самих ученика - додала је министарка.
Навела је да је потребно препознати личност талентованог детета и том таленту помоћи и нагласила да држава ради на томе да унапреди систем подршке.
- Веома је важно да се кроз образовни систем препознају ученици са способностима и зато је потребна, између осталог, партнерска сарадња породица и школе. Некада родитељи препознају таленте, некада не. Због тога је то партнерство наставника и родитеља јако важно - нагласила је министарка.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић рекла је да су наука и образовање "једноставно испреплетани".
- Нити има добре науке без квалитетног образовања, без система који препознаје таленте, јер науци су потребни таленти. Али нема ни доброг образовања без квалитетне науке која може знање да врати, не само у оквиру високошколског образовања, већ и у оквиру средњих школа, а мислим да је дошло време када и у основним школама морамо да појачамо такве активности - рекла је Беговић.
Нагласила је да Министарство науке, технолошког развоја и иновација спроводи различите програме кроз које се подржавају млади и талентовани људи, као што је Фонд за младе таленте.
"Фонд за младе таленте има конкурс за награђивање наших средњошколаца који су освојили награде на републичким или на међународним такмичењима и систем је такав да заиста свако ко је освојио, испунио услове добија награду на годишњем нивоу. За 2022. годину награде су биле у висини од 20.000 до 200.000 динара по таленту, 2.296 награда је додељено", рекла је Беговић.
Додала је да након средње школе долази факултет, када се додељује престижна стипендија Доситеја, која, како је рекла, представља сјајну шансу за младе студенте основних и мастер студија.
Стипенија им, како је рекла министарка, омогућава да имају девет месеци праксе у установама, а установе добијају најбољи кадар који ће моћи да регрутују и да запосле.
Према њеним речима, за 2022-2023. годину додељено је скоро 1.700 стипендија Доситеје у вредности између 320.000 и 360.000 динара.
- Међутим, нисмо ни ту стали, имате део популације младих људи који су изузетно амбициозни, изузетно успешни, желе да студирају у иностранству и ту им Фонд за младе таленте такође пружа финансијску подршку. У 2023-2024. годину стипендирано је 266 студента на водећим светским универзитетима који се налазе у првих 500 на Шангајској листи. И повећали смо износ стипендије на 1.167.000 динара - рекла је Беговић.
Објаснила је да је постављен услов да се студенти након завршетка студија врате у Србију и раде у земљи у трајању студирања, колико је и држава уложила у њих.
Министар спорта Зоран Гајић је истакао да је једна од најважнијих ствари у спорту и управљању шампиона екипа и селекција.
- Од како постоји спорт кроз историју, он подразумева изузетност, подразумева селекцију људи који су натпросечни у свим релевантним особинама који доводе до резултата. Ово министарство третира спорт као интегрални део три изузетно важне области. То је пре свега физичко васпитање, које се остварује у прешколским и школским установама - рекао је Гајић.
Он је навео да је други део врхунски спорт у којем се освајају медаље од млађих узраста до сениорске категорије.
- Ми смо једна од велесила у свету ако се узме број медаља по броју становника. Ту смо негде у 10-15 најбољих земаља на свету. Тако да је то нешто што зове се мека моћ. Спортски туризам има веома великог ефекта и на економију кад се организују та велика такмичења, очекујемо од Експа и националног стадиона велике бенефите - додао је министар спорта.
Како је навео, трећи интегрални део физичке културе је та рекреација или ти вежбање ради здравља.
- То је изузетно важно да се деца у млађим школском узрасту припреме и на неки начин заразе са вежбањем да би остали здрави читавог живота. Ми смо свесни да је пошаст савременог доба акинезија и све врсте болести које су у вези са некретањем - истакао је Гајић.
Државни секретар у Министарству културе, Миодраг Ђорђевић, рекао је да Министарство културе има велики број пројеката кроз које помажу младим талентима.
- Наш највећи пројекат су Градови у фокусу, где се на годишњем нивоу одваја близу 350 милиона динара, а тим пројектом помажемо општине, сем Београда и Новог Сада. Помажемо у реконструкцији културних домова, биоскопа, позоришних сала, балетских сала", рекао је он.
Подсетио је да је током 2023. године реализован конкурс за Културну делатност деце и за Децу и младе у области савременог стваралаштва, на којем је било пријављено око 440 пројеката, од којих је подршку добило 157, а износ новца за те намене био је близу 30 милиона динара.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)