СВЕТСКИ ДАН ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД РАКА: Подршка и значај солидарности
СВЕТСКИ дан деце оболеле од рака, који се обележава 15. фебруара, представља прилику да се јавност подсети на изазове са којима се суочавају деца и њихове породице, али и на значај подршке за побољшање услова лечења и квалитета живота малишана који воде најважнију битку.

Foto: Shutterstock
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), сваке године више од 400.000 деце широм света добије дијагнозу малигних обољења. Иако је савремена медицина напредовала, а стопа преживљавања у развијеним земљама достиже и до 80%, у многим деловима света тај проценат је и даље низак.
У Србији, према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, годишње се региструје око 300 нових случајева дечјег карцинома. Најчешћи облици су леукемије, тумори централног нервног система и лимфоми. Рана дијагностика и приступ савременим методама лечења кључни су за побољшање исхода.
Превенција и рана дијагностика
Иако узроци већине дечјих карцинома нису у потпуности познати и често нису повезани са факторима животне средине или начина живота, рано препознавање симптома може бити од пресудног значаја.
Родитељи и старатељи треба да буду обазриви на знаке као што су:
• упорна слабост и умор
• необјашњиви губитак тежине
• честе инфекције
• болови у костима или зглобовима
• отечени лимфни чворови
• промене у виду или балансу
Редовни педијатријски прегледи и благовремена реакција на необичне симптоме могу допринети ранијем откривању болести и успешнијем лечењу.
- Рана дијагностика и мултидисциплинарни приступ лечењу дечјих карцинома значајно повећавају шансе за излечење. Подизање свести о симптомима и важности брзе реакције је од кључног значаја- истиче др Јелена Петровић, педијатар-онколог.
Проф. др Марко Јовановић са Института за онкологију додаје:
-Иако не можемо спречити све случајеве дечјег рака, можемо радити на побољшању услова лечења и подршке породицама. Истраживања и едукација су неопходни за даљи напредак у овој области -
Подршка и солидарност
Обележавање Светског дана деце оболеле од рака подсећа нас на важност заједничке подршке. Хуманитарне организације, здравствене установе и појединци могу допринети побољшању услова лечења, пружању психолошке подршке и едукацији јавности.
- Сваки изгубљени дечји живот је ненадокнадив губитак за породицу и друштво. Морамо уложити максималне напоре у рану дијагностику, савремено лечење и пружање подршке породицама како бисмо повећали стопу излечења – закључила је проф. др Даница Грујичић. Сваки допринос, било кроз донације, волонтирање или ширење свести, може направити разлику у животу детета које се бори са овом болешћу. Заједничким напорима можемо обезбедити бољу будућност за најмлађе пацијенте и њихове породице.

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (0)