ТЕМЕЉ ЗА МЕЂУСОБНО РАЗУМЕВАЊЕ И МИР: Писменост је основно људско право, а не привилегија

Кристина Шпирковић

08. 09. 2024. у 09:36

ПОЈАМ писмености проширио се далеко изван традиционалног значења. Дигитална писменост подразумева способност не само читања и писања, већ и разумевања и критичког вредновања дигиталних информација.

ТЕМЕЉ ЗА МЕЂУСОБНО РАЗУМЕВАЊЕ И МИР: Писменост је основно људско право, а не привилегија

Фото В. Н.

Писменост представља основно људско право и основу за лични, друштвени и економски развој. Она игра кључну улогу у омогућавању појединцима и заједницама да се укључе у доношење одлука и побољшају своје економске перспективе. 

У све повезанијем свету, дигитална писменост постаје једнако важна као и основна способност читања и писања. С обзиром на брзину којом се технологија развија, дигитална писменост постала је неопходна за успешну партиципацију у савременом друштву. Људи који немају приступ интернету или потребним вештинама за његово коришћење суочавају се са новим облицима неједнакости.

Ове године Дан писмености широм света обележен је темом -Промовисање вишејезичног образовања: Писменост за међусобно разумевање и мир-

Неписменост у свету

Према подацима УНЕСЦО-а, више од 774 милиона одраслих људи широм света и даље је неписмено. Ово представља значајан изазов за глобалну заједницу јер неписменост ограничава приступ образовању, запошљавању, здравству и многим другим аспектима друштвеног живота.

УНЕСЦО наглашава да су иновативна решења, попут увођења дигиталних технологија у образовање и обуку, кључна за постизање одрживих развојних циљева. Образовни програми треба да буду флексибилни и приступачни, омогућавајући свима, без обзира на географску или економску позадину, да стекну основне и дигиталне вештине.

Фото Shutterstock

 

Неписменост у Србији 

Према најновијим подацима Републичког завода за статистику средњу школу завршило је 53,1 одсто становништва, основношколско образовање има 17,8 одсто становника, док је 6,3 одсто становника без школе или је завршило мање од осам разреда основне школе.

Свака пета особа у Србији, односно 1.277.396 има високо или више образовање. Већину високообразованих, али и неписмених чине жене

Потпуно неписмених људи у Србији, према подацима пописа из 2022. године, има око 38.000. Од тога, чак 71 одсто су особе женског пола.

Када је у питању дигитална писменост – више од 50 одсто становништва у Србији компјутерски је неписмено.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АБА ЛИГА ПРИЗНАЛА: Судије двапут оштетиле Партизан у последњем минуту вечитог дербија, ево и како