БИБЛИЈА ГА ПОМИЊЕ ПО НЕОБИЧНОМ ДОГАЂАЈУ: Како је откривен најстарији град на свету - Јерихон? (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онлајн

29. 06. 2023. у 17:35

ДЕЦЕНИЈАМА су археолози покушавали да нађу остатке зидина споменутих у Старом завету, уместо тога откривени је најстарији град на свету.

БИБЛИЈА ГА ПОМИЊЕ ПО НЕОБИЧНОМ ДОГАЂАЈУ: Како је откривен најстарији град на свету - Јерихон? (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: Vikipedija

Једна од најпознатијих прича у Библији је она о освајању Јерихона од стране Исуса Навина. Како Стари завет приповеда, опсада града је трајала седам дана, а након што је опкољен, Израелци су затрубили у трубе и "почеше да вичу из свег гласа, и градски зид се сруши. Затим су кренули право на град и заузели га".

Али и поред овог спомињања, Јерихон је био важан град древног света, а у првим вековима хришћанства посећивали су га они ходочасници који су желели да виде сцену чувене опсаде Исуса Навина. 

Прва истраживања

Смештен на брежуљку Тел ес-Султану, древни Јерихон је напуштен током античког периода, а у непосредној његовој близини ускоро је подигнут византијски град.

Први модерни археолози који су посетили локацију у потрази за остацима древних зидина Јерихона сматрали су да нема трагова који би упућивали да је овде некада постојао древни град. Крајем 19. века, Чарлс Ворен, члан Британског фонда за истраживање Палестине, написао је: "Мало тога смо пронашли, осим грнчаних здела и камених жрвњева за млевење житарица". Суочен са тако малобројним налазима, закључио је да ово место не вреди даље истраживати.

Деценију после, Ернест Селин и Карл Ватцингер, под покровитељством Оријенталног инстута за истраживања су руководили ископавањима на истом месту. Том приликом су примењене модерније археолошке методе, које су им омогућиле прецизнија датовања. А ово је даље довело до лоцирања зидова за које се чинило да одговарају онима које је уништио Исус Навин и да потичу из 14. и 13. века п.н.е..

Међутим, између 1930. и 1936. године, британски археолог Џон Гарстанг је открио да најстарији нивои града датирају из мезолита. Откриће је било скроз неочекивано, али је подстакло истраживаче да открију зидови из периода опсаде која се спомиње у Старом завету.

Године су пролазиле, а од њих није било никаквог трага. Енигма Јерихона и његових зидова је добила свој епилог тек раних 1950-их захваљујући Кетлин Кењон. У питању је била позната британска археолошкиња чији рад је довео до револуције када је теренска археологија на Блиском истоку у питању. Окруживши се великим међународним тимом стручњака, дошло је и до првих резултата.

Поред тога примење су и мреже, које је осмислио археолог Сир Мортимер Вилер. Уместо да се тло неселективно перфорира, исцртани су правилни квадрати и земља је постепено уклањана, док су предмети пронађени у различитим нивоима или слојевима прецизно бележени пре уклањања. Паралелно, археолози су детаљно проучавали еволуцију керамике и на основу тога усавршили датовање. 

Древни Јерихон је откривен

На крају седме археолошке кампање, Кењон и њен тим успели су да реконструишу све велике фазе из историје Јерихона. Настанак града смештен је  у мезолит и датирован у 12. миленијум п.н.е., најважнији налаз из овог периода била је кружна одбрамбена кула, висока осам метара.

С друге стране, у неолитским слојевима, Кењон је открила људске лобање моделоване гипсом са шкољкама уместо очију - што је она повезала са култом мртвих; али и две велике људске статуе украшене у истом стилу као и лобање - оба елемента су касније откирвена и на другим локалитетима источног Медитерана, као што је Еин Газал у Јордану.

Кењонова је морала да разочара све оне који су жељно исчекивали вести о зидовима споменутим у Старом завету. Њена истраживања су показала да је током средњег бронзаног доба у Јерихону био подигнут моћан одбрамбени систем који је на крају сасвим сигурно уништен земљотресом. Нема доказа да су зидови обновљени, а самим тим и да су их опседали израелски освајачи. Штавише, чини се да град није поново окупиран ни једном до гвозденог доба. 

Иако се археологија и Библија у случају Јерихона никако нису поклопиле, ископавања на овом локалитету су открила много важнију чињеницу. Према речима Кетлин Кењон: "Јерихон са поносом може да тврди да је најстарији град који смо до сада открили."

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: НЕБО У ЊУЈОРКУ ПОСТАЛО ЈЕ НАРАНЏАСТО - Дим од шумских пожара у Канади прекрива Северну Америку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији