КАКО ЗВУЧИ ТИШИНА? Научно истраживање разоткрило тајну коју је наш мозак крио

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 07. 2023. у 23:05

ТИШИНА није само одсутност звука, већ нешто што наш мозак активно обрађује, показала је најновија студија.

КАКО ЗВУЧИ ТИШИНА? Научно истраживање разоткрило тајну коју је наш мозак крио

Фото Shutterstock

Традиционално се веровало да је тишина само одсутност буке, што указује на тихо окружење. Међутим, научници су пронашли доказе који сугеришу да тишину мозак активно перципира. То откриће потенцијално би могло да објасни зашто смо склони да придајемо значајну пажњу тренуцима тишине, као што су неугодне паузе у разговорима, или напети размаци између удара грмљавине.

Студија, која је укључивала седам експеримената с отприлике 1000 учесника, открила је да се ум може преварити триковима који укључују звук и тишину на сличне начине.

На пример, ако се некоме прикаже континуирани електронички тон или два одвојена тона истог укупног трајања, његов мозак ће погрешно перципирати да један тон траје дуже.

Слично томе, појединци у студији перципирали су континуирану тишину као дужу од две одвојене тишине, што указује на то да мозак обрађује апсолутну тишину на начин сличан звуку.

Ипак постоји истина у изразу "звук тишине"

Др Чаз Фаестон, виши аутор студије са Уни верзитету Џон Хопкинс, коментирисао је интригантност најновијег открића.

"Један од разлога зашто је фраза 'звук тишине' тако уверљива је то што је парадоксална. Тишина је одсутност звука. Али ови резултати сугеришу да чујемо тишину као што чујемо звук, тако да постоји истина у изразу звук тишине", рекао је.

Како би то додатно истражили, научници су спровели експерименте у којима су учесници били изложени једнострукој и двострукој тишини усред различитих позадинских звукова, као што су воз, жамор у ресторану, жамор на пијаци и на игралишту. Када су замољени да упореде трајања, појединци су процењивали да једна тишина траје дуже од две одвојене тишине, слично њиховој перцепцији звукова.

Значајно је да је перцепција тишине била појачана када се појавила између других звукова. У свакодневном животу потпуна тишина је ретка, јер је свет око нас испуњен разним звуковима. Како би посматрали реакције људи када одређени звук престане, научници су истовремено пуштали високи тон оргуља и тихо брундање мотора, повремено утишавајући један од звукова. Занимљиво, кад је неочекивани звук престао, појединци су га перципирали као да је остао тих дуже време у поређењу с оним кад је очекивани звук нестао.

Те различите аудио илузије показују колико је дубоко укорењена наша способност да опажамо тишину, преноси портал Зимо.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (1)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке