КАКО ЗВУЧИ ТИШИНА? Научно истраживање разоткрило тајну коју је наш мозак крио
ТИШИНА није само одсутност звука, већ нешто што наш мозак активно обрађује, показала је најновија студија.

Фото Shutterstock
Традиционално се веровало да је тишина само одсутност буке, што указује на тихо окружење. Међутим, научници су пронашли доказе који сугеришу да тишину мозак активно перципира. То откриће потенцијално би могло да објасни зашто смо склони да придајемо значајну пажњу тренуцима тишине, као што су неугодне паузе у разговорима, или напети размаци између удара грмљавине.
Студија, која је укључивала седам експеримената с отприлике 1000 учесника, открила је да се ум може преварити триковима који укључују звук и тишину на сличне начине.
На пример, ако се некоме прикаже континуирани електронички тон или два одвојена тона истог укупног трајања, његов мозак ће погрешно перципирати да један тон траје дуже.
Слично томе, појединци у студији перципирали су континуирану тишину као дужу од две одвојене тишине, што указује на то да мозак обрађује апсолутну тишину на начин сличан звуку.
Ипак постоји истина у изразу "звук тишине"
Др Чаз Фаестон, виши аутор студије са Уни верзитету Џон Хопкинс, коментирисао је интригантност најновијег открића.
"Један од разлога зашто је фраза 'звук тишине' тако уверљива је то што је парадоксална. Тишина је одсутност звука. Али ови резултати сугеришу да чујемо тишину као што чујемо звук, тако да постоји истина у изразу звук тишине", рекао је.
Како би то додатно истражили, научници су спровели експерименте у којима су учесници били изложени једнострукој и двострукој тишини усред различитих позадинских звукова, као што су воз, жамор у ресторану, жамор на пијаци и на игралишту. Када су замољени да упореде трајања, појединци су процењивали да једна тишина траје дуже од две одвојене тишине, слично њиховој перцепцији звукова.
Значајно је да је перцепција тишине била појачана када се појавила између других звукова. У свакодневном животу потпуна тишина је ретка, јер је свет око нас испуњен разним звуковима. Како би посматрали реакције људи када одређени звук престане, научници су истовремено пуштали високи тон оргуља и тихо брундање мотора, повремено утишавајући један од звукова. Занимљиво, кад је неочекивани звук престао, појединци су га перципирали као да је остао тих дуже време у поређењу с оним кад је очекивани звук нестао.
Те различите аудио илузије показују колико је дубоко укорењена наша способност да опажамо тишину, преноси портал Зимо.
sputnikportal.rs

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце
ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.
06. 04. 2025. у 11:39
Коментари (1)