ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ У КИНИ: Ископан необичан фосил (ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 08. 2023. у 00:45

НОВООТКРИВЕНА врста, чији остаци су пронађени у руднику у Кини, највероватније је доказ да су читаве породице морских гмизаваца погрешно класификоване.

ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ У КИНИ: Ископан необичан фосил (ФОТО)

Фото: Јутјуб принтскрин/ Global News

Породица сауросфаргида представља специфичну групу морских гмизаваца са оклопом. Њихови најстарији фосили су датовани у период од око 245 милиона година, тј. средњи тријас. Међутим, када је први пут делимично откривен фосилни остатак Prosaurosphargis yingzishanensis-а, током 2019. године у каменолому у Хубеју, поставило се питање да ли је управо откривен њихов директан предак.

Наиме, Prosaurosphargis yingzishanensisasu је имао дужину тела до 1,5 метара и био је прекривен крљуштима које се и данас могу наћи код многих гмизаваца и сматра се једним од највећих морских предатора у периоду од пре 250 милиона година.

Палеобиолог Анджеј Волњевич са Технолошког универзитета у Кини и аутор студије истиче да он, као и његове колеге чак ни данас не знају да ли је он био предак каснијих сауросфаргида, или можда чак скроз одвојена лоза. Али након анализе његовог фосилног остатка појавила се сумња да је читава породица погрешно класификована.

Наиме, блиски рођаци сауросфаргида су морски гмизавци из породице Sauropterygia, којима припадају и плезиосауруси. Истраживачи су сада приметили доста сличности између њих и Prosaurosphargis yingzishanensisa, другим речима, постоји могућност да су сви они повезанији него што се раније мислило. Али и са групом Archelosauria којима припадају птице и крокодили.

Предложена је и рекласификација сауросфаргида у поткласу Sauropterygia, од стране аутора рада.

Што се тиче оклопа и њихове разноврсности унутар ове групе, они су научницима открили како су били кључни за живот у плитким стаништима. Осим што им је пружао заштиту, он их је додатно оптерећивао и омогућавао им да потону на морско дно где је избор хране био разноврснији.

Научници се сада надају да ће на месту на ком је откривен фосил Prosaurosphargis yingzishanensis, открити нове примерке који ће им помоћи да разреше ову замршен палеонтолошку дебату и открију истину о њиховој еволуцији, преноси Национална географија.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАД ИЗГУБИ ФИНАЛЕ СКОЧИО БИХ СА 60. СПРАТА: Тренер Данила Медведева ипак оптимиста, циља на нову велику титулу