ТОРИН - ПОСЛЕДЊИ КРАЉ НЕАНДЕРТАЛАЦА: Пронађен неандерталац из друге лозе

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 09. 2024. у 00:22

ФОСИЛНИ остаци неандерталца пронађени у Француској откривају да у Европи није било једне, већ најмање две лозе касних неандерталаца. Такође, ови неандерталци су били генетски изоловани више од 50.000 година.

ТОРИН - ПОСЛЕДЊИ КРАЉ НЕАНДЕРТАЛАЦА: Пронађен неандерталац из друге лозе

Foto: Printskrin Тwitter/@Ethan06_

Археолози, односно палеоантрополози, предвођени Слимац Лудовиком, открили су фосилне остатке неандерталца 2015. године из пећине Мандрин. Оно што њега чини посебним јесте то да представља древну и раније неописану лозу која се одвојила од, нама, познатих неандерталаца пре око 100.000 година. Након тога, они постају више од 50.000 година генетски изоловани.

Рад је објављен у Cell Genomics-у, пише портал Све о археологији.

Изгледа да у и неандерталци, баш као и модерни људи били разнолики.

У пећини Мандрин нису живели само неандерталци, већ и модерни људи. Само не у исто време.

 

НЕНАДЕРТАЛАЦ ПО ИМЕНУ ТОРИН

Неандерталац је назван Торин (енг. Thorin) према лику из Толкиновог „Хобита“. Торин је био један од последњих краљева патуљака испод планине и последњи из лозе. Због тога је и овај неандерталац добио то име, јер је последњи из своје лозе.

Торин неандерталац живео је пре 42.000-50.000 година у малој, излованој заједници.

Када се Хомо сапиенс ширио на европски континет, последњи неандерталци поклекли су под њима пре 40 до 45.000 година.

Сматрало се да су неандерталци део јединствене, генетски хомогене популације, распрострањене широм Шпаније, Француске, Хрватске, Белгије и Немачке.

Генетске студије су подржале ово гледиште, указујући на униформну популацију која би на крају уступила место придошлицама, Хомо сапиенсу.

За „кратко“ време, неандерталце замењују анатомски модерни људи, односно Ми.

Једно објашњење за то, сигурно, не постоји. Мада, можда је одговор заправо и једноставнији него што ми мислимо.

На основу анализе стабилних изотопа из зуба и костију неандерталца Торина, научници су открили да је касни неандерталац живео током леденог доба. Док су рани неандерталци уживали у мног топлијој клими.

ИСКОПАВАЊА ФОСИЛНИХ ОСТАТАКА БИО ЈЕ ИЗАЗОВАН ПОСАО

Када се дошло до открића фосилних остатака неандерталца, прво су археолози наишли на зубе. Ископавања су била деликатна, те су била спроведена пинцетом, како се остаци не би оштетили. То је трајало јако дуго. А читав процес проучавања траје већ 9 година и наставља се.

-Овај херкуловски теренски напор омогућио је проналажење најситнијих остатака, који су пажљиво документовани на својим првобитним позицијама, рекао је др Слимак.

До сада је откривен 31 зуб. Торин је имао 34 зуба, што представља првог неандерталца икада пронађеног са вишеструким кутњацима.

Поједини зуби су се налазили у вилицама, пронађени су фрагменти лобање, фаланге и хиљаде ситних костију.

-Процес ископавања овде захтева изузетно стрпљење; након девет година труда, успели смо да очистимо само мали део, од око 50 цм са 30 цм ширине. Бројни остаци овог тела ће вероватно постепено изронити у наредним годинама, истакао је Лудвиц.

ПОСЛЕДЊИ НЕАНДЕРТАЛАЦ КОЈИ СЕ ГЕНЕТСКИ РАЗЛИКОВАО ОД ДРУГИХ

Торинова лоза је остала генетски различита од пре 105.000 година до њиховог изумирања.

-Запањујуће, открили смо да Торин није једини у његовој лози, са генетском анализом која открива везе са још једним неандерталцем откривеним преко 1.700 километара даље, у Гибралтару. Сматрало се да је овај неандерталац, надимак Нана, изумрла људска врста, живео пре 80 до 100.000 година. Међутим, студија Целл Геномицс открива да су Нана и Торин живели у истом периоду, у последњим миленијумима постојања неандерталаца, пише Слимак.

Ова блиска генетска близина указује да су Нана и Торин припадали истој популацији касних неандерталаца. Њихова популација више неће имати никакву размену са класичним европским неандерталцима након 105.000 година и све до њиховог запањујућег изумирања пре 42.000 година.

(Блиц.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум