ГРАМ КОШТА ВИШЕ ОД 100 МИЛИОНА ЕВРА: Ово је најскупља ствар на свету
КАДА говоримо о најскупљим материјама на свету, многима одмах на памет падају злато, дијаманти, шафран или чак луксузни тартуфи.
Ипак, ове добро познате драгоцености далеко су од врха лествице најскупљих материјала на свету.
Постоје материје које својом ценом по граму далеко надмашују чак и илегалне супстанце попут кокаина или хероина. Ипак, једна ствар стоји високо изнад свих – с невероватних 130 милиона евра по граму пише krstarica.com. Реч је о „Фулеренима с атомима азота унутар себе.“
ЗАШТО СУ ТОЛИКО СКУПИ?
Ова материја има изузетно занимљив потенцијал. Фулерени, који су своје име добили по јединственој структури која подсећа на геодетске куполе архитекте Бакминстера Фулера, састоје се од „кавеза“ угљеникових атома. Унутар тог кавеза налази се атом азота, што их чини специфичнима. Иако ова материја данас делује егзотично и комплексно, њен потенцијал за будућност је оно што оправдава тако високу цену.
Најважнија примена овог материјала могла би бити у изради минијатурних атомских сатова. Тренутно су атомски сатови кључан део навигационих система попут ГПС-а. Иако су атомски сатови познати по својој невероватној прецизности, њихова величина представља изазов. Данашњи атомски сатови често заузимају целе собе, што их чини непрактичнима за ширу примену изван софистицираних научних или војних система.
РЕВОЛУЦИЈА У ГПС ТЕХНОЛОГИЈИ
Употреба фулерена са азотовим атомима могла би да трансформише ову технологију. Научници из Оксфорда, који раде у компанији Designer Carbon Materials, верују да би ови сићушни атомски сатови могли потпуно да промене начин на који користимо ГПС. Мањи и прецизнији атомски сатови могли би да елиминишу „слепе тачке“ у ГПС навигацији, што би омогућило невероватно прецизно одређивање положаја у реалном времену.
Осим тога, мањи атомски сатови имали би потенцијал за проширење примене изван навигационих система. Замислите да у будућности ваш паметни телефон има уграђен атомски сат. Не само да би то револуционарно унапредило апликације за навигацију, већ би могло да отвори врата и новим технолошким иновацијама.
НАУЧНИ ПРОДОР И БУДУЋНОСТ
Иако ова технологија тек излази на видело, њена потенцијална примена обећава велике промене у свету технологије. Способност смањивања атомске технологије на ниво који би чак и комерцијални уређаји попут мобилних телефона могли да користе, ставља фулерен с азотом у средиште технолошке револуције која је пред нама.
Цена од 130 милиона евра по граму можда звучи невероватно, али узевши у обзир потенцијалне користи које ова материја може да донесе у навигацији, комуникацији и свакодневном животу, јасно је зашто је ово тренутно најскупљи материјал на свету. Фулерени с азотовим атомима нису само фасцинантна научна иновација, већ и кључ за потпуно нову еру технологије, где минијатурне, али моћне направе попут атомских сатова могу постати дио нашег свакодневног живота.
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ: У Египту пронађена нетакнута гробница из 20. века пре наше ере
06. 10. 2024. у 00:22
НАУЧНИЦИ УЗГАЈИЛИ МИСТЕРИОЗНО ДРВО: Користили семе старо 1.000 година
06. 10. 2024. у 00:10
ПЕРУАНСКИ АРХЕОЛОЗИ: Пронашли 600 година старо место где су жртвована деца
05. 10. 2024. у 00:23
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)