КОЈЕ ЗЕМЉЕ БИ ПРВЕ МОГЛЕ ДА УКИНУ ГОТОВИНУ? Међу њима и један економски џин

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 10. 2024. у 22:30

БЕСКОНТАКТНА плаћања након пандемије не показују знаке успоравања, а земље попут Норвешке и Финске се приближавају безготовинском плаћању.

КОЈЕ ЗЕМЉЕ БИ ПРВЕ МОГЛЕ ДА УКИНУ ГОТОВИНУ? Међу њима и један економски џин

Фото Pixabay free images

Тешко је квантификовати колико је земаља у свету прешло на безготовинско плаћање и у којој мери, због изазова у извођењу студија у многим земљама. Ови подаци обично зависе од доступности информација из сваке земље и приступа безготовинском плаћању.

Међутим, на основу актуелних трендова, може се рећи да су следеће земље најближе томе да постану безготовинска друштва.

НОРВЕШКА

Норвешка има нула одсто становништва без банковног рачуна, што значи да сваки грађанин има приступ банкарским услугама. Само око два одсто плаћања у земљи се врши у готовини. Са 32 банкомата на 100.000 људи, Норвешка је једна од земаља које ће највероватније постати безготовинско друштво.

ФИНСКА

Финска бележи сличне податке као Норвешка, са нула одсто становништва без банковног рачуна и 37 банкомата на 100.000 људи. Банка Финске процењује да новчанице неће бити у употреби до краја 2029. године.

 

ШВЕДСКА

Шведска, прва земља која је издала новчанице, сада је један од лидера у коришћењу мобилног плаћања, на које отпада око 20 одсто трансакција. Тренутно се само један одсто плаћања у земљи врши у готовини.

Иако се предвиђало да ће Шведска већ бити безготовинска, то се још није догодило, углавном због старијих грађана који још користе готовину. Као и у Норвешкој и Финској, нула одсто шведског становништва је без банковног рачуна.

КИНА

Иако се велики део кинеске популације ослања на готовину, кинеска влада је 2020. године покренула експеримент са дигиталном валутом, који је био толико успешан да се очекује да ће Кина у блиској будућности остати без готовине.

Дигитална плаћања су сада толико популарна у Кини да страни посетиоци сада могу да плаћају безготовински преко Алипаи и WеЦхат апликација, без потребе за рачуном у кинеској банци.

НОВИ ЗЕЛАНД

Нови Зеланд има 54 банкомата на 100.000 становника, а само један одсто становништва нема рачун у банци. Међутим, циклон који је у фебруару погодио Нови Зеланд открио је ризике безготовинског плаћања, пошто су банкомати и платни сервиси уништени. Ова ситуација приморала је централну банку да преиспита значај готовине у друштву.

УЈЕДИЊЕНО КРАЉЕВСТВО

У Великој Британији 17 одсто потрошача радије плаћа готовином, што је већи проценат у поређењу са другим земљама на овој листи.

Упркос томе, Велика Британија је и даље међу водећим земљама када је у питању безготовинско плаћање, због чега многе компаније размишљају о преласку на потпуно безготовинско пословање.

Велика Британија има један од највећих броја банкомата у односу на број грађана, па тако 99 банкомата долази на 100.000 људи.

ДАЛЕКО ОД БЕЗГОТОВИНСКОГ ДРУШТВА

С друге стране, земље попут Марока и даље се у великој мери ослањају на готовину, иако 84 одсто становништва има приступ интернету. Око 71 одсто становништва нема приступ банкарским услугама, што је вероватно разлог великог броја готовинских трансакција.

Румунија је европски лидер у готовинским трансакцијама, где се 78 одсто свих трансакција обавља готовином, док 42 одсто становништва није укључено у банкарски систем.

У Египту се 60 одсто трансакција обавља у готовини, што је повезано са чињеницом да 67 одсто становништва нема рачун у банци.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу