ХРАНА КОЈА МОЖЕ ДА ИЗАЗОВЕ ОПАСНЕ НУСПОЈАВЕ: Ево шта (не) смемо да једемо уз антибиотик
АНТИБИОТИЦИ могу уништити добре бактерије у цревима и изазвати непријатне нежељене ефекте, а нутриционисти саветују да пажљив одабир намирница може помоћи да се осећате боље.

Фото Shutterstock
Антибиотици су моћно средство у борби против бактеријских инфекција, попут стрептококног грла, великог кашља или инфекција уринарног тракта, међутим,они такође могу изазвати мучнину, дијареју или бол у стомаку.
- Док се боре против бактерија које вас чине болесним, они истовремено уништавају и добре бактерије које се налазе у нашим цревима - каже др Лаури Рајт, дијететичарка, ванредна професорка и директорка програма исхране на Универзитету Јужне Флориде за Тудеј.
Антибиотици такође могу изазвати да ресице, мале прстасте израслине у цревима које помажу у покретању хране, постану спљоштене, што може довести до проблема са апсорпцијом хранљивих материја, додаје Рајт.
Људи могу доживети дијареју повезану с антибиотицима, мучнину, надимање и грчеве, каже Тереса Џентил, регистрована дијететичарка из Њујорка и портпаролка Академије за исхрану и дијететику.
Међутим, правилна исхрана може помоћи у смањењу поремећаја цревне флоре и успостављању здраве равнотеже корисних бактерија.
Храна која се препоручује уз антибиотике
Млечни производи могу смањити апсорпцију неких антибиотика, попут тетрациклина, па увек проверите упутство за лек ради могућих интеракција хране и лекова, али јогурт са живим културама и кефир се могу конзумирати уз антибиотике
Ферментисане намирнице у које спада сва храна која је која је колонизована бактеријама, попут кимчија, киселог купуса, темпеха и комбухе, такође садржи све потребне састојке за брз опоравак.
Одређене врсте сира, као што су ементалер, проволоне, гуда, чедар, едамер, гријер и посни сир, садрже пробиотике, према подацима са Харварда. И овде важи упозорење о млечним производима који могу смањити ефикасност неких антибиотика, па проверите етикету.
Пребиотици хране добре бактерије у цревима. Они су влакна која тело не може сварити, па стижу до дебелог црева, где већина корисних микроба живи, и хране их.
Ту спадају банане, јабуке, бели и црни лук, празилук, шпаргле, пасуљ, киноа, интегрални пиринач и овсене пахуљице.
- Повећање уноса зеленог лиснатог поврћа попут спанаћа, кеља и купуса је начин да се витамин К поново унесе кроз исхрану - каже Рајт.
Једини изузетак је ако неко узима лек за разређивање крви, попут варфарина, јер овај лек и витамин К делују супротно један другом, додаје она.
- Супе и чорбе могу помоћи пацијентима да остану хидрирани, посебно ако имају дијареју - напомиње Џентил.
Ђумбир или лимун такође могу помоћи код мучнине.
Храна коју треба избегавати уз антибиотике
Пржена храна и масне намирнице успоравају пражњење желуца, што може изазвати осећај ситости и нелагодности.
Грејпфрут може да омета дејство појединих антибиотика, као што је еритромицин.
Зачињена храна може погоршати мучнину код неких људи, а слаткиши, газирана пића и пецива могу хранити штетне бактерије у цревима, додатно нарушавајући равнотежу.
Алкохол може погоршати нежељене ефекте попут мучнине и дијареје, напомиње Рајт.
Шта јести након завршетка терапије антибиотицима
Наставите да конзумирате храну богату пробиотицима и пребиотицима како бисте брже обновили цревну флору и постигли одговарајућу равнотежу здравих бактерија, препоручује Рајт.
Истраживања показују да се микробиом код већине здравих одраслих особа враћа у нормалу након два месеца.
(Она)
Препоручујемо

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)