РЕШЕНА МИСТЕРИЈА ГРАДА КОЈИ ЈЕ ПРОГУТАЛА ЏУНГЛА: Закопани олтар открива тајне мистериозног немирног доба (ВИДЕО/ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 04. 2025. у 23:33

САМО неколико корака од центра Тикала, древног града Маја у срцу данашње Гватемале, тим истраживача пронашао је скривени олтар. Они очекују да ће им он помоћи у откривању тајни мистериозног периода немира у старом веку.

РЕШЕНА МИСТЕРИЈА ГРАДА КОЈИ ЈЕ ПРОГУТАЛА ЏУНГЛА: Закопани олтар открива тајне мистериозног немирног доба (ВИДЕО/ФОТО)

Фото: Pixabay

Олтар, за који се верује да је саграђен крајем 4. века, украшен је са четири панела на којима је црвеном, црном и жутом бојом представљена особа са перјаницом на глави и окружена штитовима или знацима владарске моћи. Лице има очи у облику бадема, украс за нос и двоструки украс за уво. Особа личи на друге приказе бога олује у централном Мексику.

У студији објављеној у часопису "Antiquity" истраживачи са Универзитета Браун, заједно са коауторима из Сједињених Америчких Држава и Гватемале, тврде да осликани олтар није дело мајанског уметника. Они верују да га је направио и украсио занатлија обучен у Теотивакану, такозваном „граду богова“ и моћном центру тог времена недалеко од данашњег Мексико Ситија.

-Јасно нам је да је ово био период великих немира и турбуленција у Тикалу. Олтар потврђујује да су богати лидери из Теотивакана долазили у Тикал и правили реплике ритуалних објеката какви су постојали у њиховом граду, рекао је Стивен Хјустон, професор социологије, антропологије и историје уметности и архитектуре на Универзитету Браун и коаутор студије, преноси "Phys.org".

Чак и пре открића олтара, Хјустон и његове колеге знале су да су Маје имале контакте са Теотиваканом пре него што су њихови односи постали још ближи.

Основан око 850. године пре нове ере, Тикал је неколико генерација био мали град без много утицаја, али је онда постао престоница моћне династије крајем 1. века. Археолози већ имају доказе да је око два века касније започео сарадњу са Теотиваканом. У почетку необавезан трговачки однос брзо је постао нешто спорније, додаје Хјустон.

-Скоро као да је Тикал „чачкао мечку“ и привукао велику пажњу Теотивакана. Тада су странци почели да се досељавају у то подручје, рекао је он.

Хјустон објашњава да су последњих деценија научници скупили много доказа о не баш пријатељском односу. Истраживања су почела шездесетих, када је пронађен камен са текстом у коме је описан сукоб.

-Захваљујући том тексту знамо да је око 378. Теотикаван суштински обезглавио краљевство. Уклонили су краља и поставили квислинга, само локални инструмент „града богова", рекао је Хјустон.

Деценијама касније, користећи ЛИДАР технологију, стручњаци су открили умањену реплику цитаделе из Теотивакана мало од центра Тикала, закопану испод оног што су археолози мислили да су природна брда. Откриће је показало да је годинама пре преузимања власти, присуство Теотивакана у граду Маја имало елементе окупације или надзора.

Коаутор студије Ендрју Шерер, професор антропологије и археологије античког света на Универзитету Браун и директор Института за археологију и антички свет Џуковски, верује да је олтар изграђен отприлике у време државног удара или преврата.

Рекао је да педантно осликана спољашњост олтара није једини доказ грубог присуства престонице: унутар олтара, археолози су пронашли дете сахрањено у седећем положају, што је ретка пракса у Тикалу, али уобичајена у Теотивакану. Пронашли су и одраслу особу сахрањену са врхом стрелице направљеним од зеленог опсидијана; Шерер је рекао да су материјал и дизајн врха стрелице карактеристични за Теотивакан.

Чињеница да су олтар и подручје око њега касније закопани, додао је, учвршћује теорију истраживачког тима да је присуство Теотивакана заувек променило, па чак и оставило ожиљке на Тикалу.

-Маје су редовно закопавале грађевине и градиле нове преко њих. Али овде су закопали олтар и околне зграде и једноставно их оставили, иако би то вековима касније била првокласна локација. Третирали су га готово као споменик или радиоактивну зону. То вероватно говори о сложеним осећањима која су гајили према Теотивакану, рекао је Шерер.

„Компликовано је“ је прикладан начин да се опише колективно сећање Тикала на теотиваканску власт и преврат, рекао је Хјустон. Догађај је можда потресао Тикал до сржи, али је на крају учинио краљевство моћнијим: наредних неколико векова Тикал се уздигао до још већих висина, постајући готово ненадмашан пре него што је опао око 900. године, заједно са остатком мајанског света.

-Постоји нека врста носталгије за тим временом, када је Теотивакан био на врхунцу моћи и показивао све веће интересовање за Маје. То је за њих нешто узвишено; освртали су се на то готово сетно. Чак и када су били у опадању, и даље су размишљали о локалној политици у контексту тог контакта са централним Мексиком, рекао је Хјустон.

Док откривају више детаља о спорној причи о Теотивакану и Тикалу, Хјустон и Шерер кажу да су обојица запањени колико познато звучи: свемоћна империја уочи рај на земљи и одлучи да опљачка његово богатство.

-Сви знају шта се догодило астечкој цивилизацији након доласка Шпанаца. Наши налази показују доказе да је то прича стара колико и време. Ове силе централног Мексика посегнуле су у мајански свет јер су га виделе као место изузетног богатства, посебног перја тропских птица, жада и чоколаде. Што се Теотивакана тицало, то је била земља меда и млека, рекао је Хјустон.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СРБИН ЗАТРЕСАО МРЕЖУ ПРОТИВНИКА: Тадић са два гола угасио Сивас и обрадовао Жозе Муриња (ВИДЕО)