СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ КОД БИТОЉА: Град цивилизације старије од античке Грчке (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

10. 04. 2025. у 21:26

АРХЕОЛОЗИ су годинама мислили да су рушевине крај села Црнобуки у македонској општини Битољ остаци војног логора саграђеног ради одбране од напада Римског царства. Међутим, сада, више од 15 година након открића, утврђено је нешто невероватно – налазиште Градиште било је много важније него што се мислило.

СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ КОД БИТОЉА: Град цивилизације старије од античке Грчке (ФОТО)

Foto: Profimedia

Ово је древни град који је старији вековима, а можда и миленијумима, не само од Римског царства, већ и од античке Македоније, саопштио је Калифорнијски државни политехнички универзитет Хамболт.

"Тек смо загребали површину"

Налазиште Градиште, крај села Црнобуки, отвара нови прозор у историју македонске цивилизације пре Александра Великог, рекао је Енгин Насух, кустос археолог у Националном институту и музеју Битоља.

- Тек смо загребли површину онога што можемо да научимо о овом периоду - рекао је Насух.

Први пут споменуто у литератури још 1966, налазиште је остало мистерија деценијама. Археолошка ископавања последњих година почела су да дају нови увид у величину, значај и утицај овог места.

Модерне технологије, укључујући георадар и дрон са ЛиДАР-ом, откриле су некад велики град. Акропољ овог насеља простире се на најмање 2,8 хектара, а значајне до данас пронађене структуре су театар македонског типа и радионица за текстил.

Првобитно се веровало да је град саграђен у време краља Филипа V (221-179. пре нове ере), али је онда откривен новчић искован између 325. и 323. пре нове ере, у време владавине Александра Великог (356-323. пре нове ере).

 

 

"Овако нешто се открива једном у животу"

Захваљујући другим остацима попут керамике и секира, утврђено је да су људи насељавали тај град током бронзаног доба.

- Античка Македонија била је једна од првих држава у Европи, имала је велики утицај на свет. То је цивилизација која је имала велику улогу у разумевању историје света и повезивања цивилизација и култура - рекао је Назух.

Ник Ангелов, професор антропологије и археологије на Универзитету Хамболт, каже да се „овако нешто открива једном у животу“.

- Ово је значајно откриће. Наглашава комплексну мрежу и структуре моћи у античкој Македонији, посебно имајући у виду да се овај град налазио на рути ка Константинопољу. Могуће је чак и да су историјске личности попут Октавијана и Агрипе пролазиле овде да би се сукобиле са Клеопатром и Марком Антонијем у бици код Акција - рекао је он.

Ангелов додаје да је могуће да је ово изгубљена престоница краљевства Линкестиде, древног насеља настањеног у 7. веку пре нове ере. Такође, додаје, могуће је да је ово и родно место Еуридике I, бабе Александра Великог.

Национални институт и музеј Битоља и амерички универзитет сарађују на откривању свих тајни древног града.

- Све ово је само мали део истраживања о раним европским цивилизацијама. Видим то као велики мозаик, а наша истраживања су само каменчићи у том мозаику - рекао је Назух.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.

09. 04. 2025. у 20:44

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)

ДРАМА НА ГРАДИЛИШТУ! ЈЕДНА ОСОБА ЗАРОБЉЕНА, ТРОЈЕ ПРЕЖИВЕЛО: Грађани позвани да се евакуишу због додатног урушњавања (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО преносе локални медији, претпоставља се да су две особе заробљене након што се срушило градилиште Шин Ансан, у Иљик-донгу, Гванмјон-си, близу јужнокорејске престонице.

11. 04. 2025. у 10:00 >> 10:12

Коментари (0)

ЈЕДИНО ОН ПОДСЕЋА НА КОБИЈА БРАЈАНТА: Некадашњи кошаркаш Лејкерса искрено о Луки Дончићу