ПИЈЕМО ЈЕ СВАКИ ДАН: Научници озбиљно упозоравају на претњу коју не видимо
МИКРОПЛАСТИКА у води представља тиху, али озбиљну претњу по здравље, преносећи токсичне супстанце у наша тела свакодневним радњама као што је пијење или коришћење воде у различите сврхе.

Foto: Shutterstock
Ситне пластичне честице мање од пет милиметара, или микропластика, постају све већи здравствени проблем. Ове честице долазе из различитих свакодневних извора као што су одећа, производи за личну хигијену и кухињски прибор. Због своје отпорности, микропластика опстаје у животној средини, а бројна истраживања сада показују да се она налази чак и у људским телима.
РИЗИЦИ ПО ЗДРАВЉЕ
Недавна анализа досадашњих научних радова истиче воду као значајан извор изложености микропластици, пошто постројења за пречишћавање отпадних вода и даље имају потешкоћа у ефикасном уклањању ових честица.
Према студији, која је објављена у часопису „Science of the Total Environment“, иако та постројења смањују нивое микропластике, потпуна елиминација остаје недостижна са тренутним технологијама, истиче Ун-Јунг Ким, инжењер заштите животне средине на Универзитету Тексас у Арлингтону (УТА) и један од аутора студије.
Микропластика се не шири само кроз изворе воде, већ се поново уноси у животну средину.
-Ова микропластика вероватно носи и друге заостале штетне загађиваче из отпадних вода, као што су бисфеноли, ПФАС и антибиотици, напомиње Ким. Изложеност овим честицама је могућа кроз свакодневне активности као што су пијење воде, прање веша или заливање биљака, што може довести до дуготрајних здравствених проблема, укључујући болести срца и рак.
Главни изазов у борби против загађења микропластиком је недостатак стандардних дефиниција и метода мерења.
КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ
Ефикасност третмана варира у зависности од технологија које заједнице користе и начина на који се микропластика мери да би се израчунале стопе уклањања, истиче Џени Ким Нгујен, хемичар за животну средину са Универзитета Тексас у Арлингтону и главни аутор студије. Нгуиен тренутно ради на развоју стандардизованих метода испитивања како би побољшао разумевање и регулацију микропластике.
Утицај микропластике на здравље остаје углавном непознат, али претходне студије указују на потенцијалне ризике. Микопластика може изазвати упалу, оксидативни стрес и имунолошке реакције. Једна узнемирујућа студија открила је високе концентрације микропластике у артеријама пацијената с можданим ударом. Такође постоји забринутост због утицаја на екосистеме, посебно у погледу фотосинтезе.
У недостатку строжих прописа, потрошачи и даље могу смањити изложеност.
Микровлакна су најчешћа микропластика која се стално ослобађа кроз отпадне воде, каже Ким. Одабиром одеће направљене од материјала са нижим садржајем пластике може смањити укупни терет микропластике у отпадним водама, пренео је „Сајенс алерт“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

РЕШЕНА МИСТЕРИЈА МУМИЈЕ: Зову је „Капелан осушен на ваздуху“ (ФОТО)
02. 05. 2025. у 23:00

ПОМИЊЕ СЕ И КОМЕТА: Нова научна теорија о мистериозним тунелима испод пирамида у Египту
02. 05. 2025. у 00:00

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)