САЈБЕР ПРЕТЊЕ У ДОМУ: Који кућни уређаји могу да вас шпијунирају
ИНТЕРНЕТ, чији је циљ побољшање квалитета нашег живота, развија се све већом брзином. Међутим, упоредо с тим долази и низ сајбер претњи, упозоравају стручњаци.

Фото: ЕПА
Пример ове теорије била би атипична функционалност неких кућних уређаја.
Фрижидери са екранима, кувала са модулима за интернет везу, телевизори са камерама ... ово је само један део чудне симбиозе савременог света технологије, објашњава за агенцију „Прајм“ Павел Мијасоједов, директор компаније „Интелектуална резерв“.
Генерално, то су сви уређаји који се контролишу гласом, примају слике од својих власника и шаљу све ове податке на удаљене сервере, где се извршавају прорачуни, на пример за контролу осветљености паметног светла или за приказивање рецепта на екрану фрижидера.
„Тренутно постоји ризик да ће биометријски подаци или информације корисника бити пресретнути током преноса или ће хакери напасти сервер. Из тих података хакер може много да открије о некој особи. Али ово није највећи ризик који паметни кућни уређаји доносе у наш свет“, каже Мијасоједов.
Стручњак додаје да су још опаснија звона, паметне сијалице, сензори покрета, камере и микрофони повезани на интернет који омогућавају праћење активности у дому са било ког места у свету у реалном времену. Укључивањем паметних сијалица покретом у различитим просторијама могу се открити информације о кретању особе по стану, а по сензору на вратима - када га је напустила. У неким случајевима, соба може потпуно да се блокира споља, што ствара озбиљну опасност по живот и здравље.
Све ово вашем партнеру може открити како и с ким проводите време, а лопову ће приказати најприкладнији тренутак за улазак у стан.
„Напредак у заштити уређаја од неовлашћеног приступа, наравно, постоји. Али данас на пољу интернета постоји велико заостајање у погледу безбедности. Ни произвођачи ни независне компаније не нуде антивирусну и довољно поуздану заштиту“, указује стручњак, саветујући људе да не зависе у потпуности од електричних уређаја и да у на њих не постављају превише информација.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

ПРЕВАРАНТИ ПОНОВО „ПЕЦАЈУ“ ЛАКОВЕРЕНЕ: Не делите податке – опљачкаће вас
07. 03. 2021. у 16:40

ПРОРАДИЛИ ИНСТАГРАМ, ВОТСАП И ФЕЈСБУК: Платформе Фејсбука поново доступне
19. 03. 2021. у 19:35

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)