НАУЧНИЦИ ИСТРАЖУЈУ ПОРЕКЛО ПОЗНАТОГ МОРЕПЛОВЦА: Да ли је Колумбо заиста био Ђеновљанин знаћемо у септембру
ДА ли Кристофор Колумбо био заиста из италијанске Ђенове? Или је био из Шпаније? Или је, као што сугеришу друге теорије био Португалац, можда Грк или чак и Пољак?

Фото: Депоситпхотос
Непознаница око порекла познатог истраживача могла би да се реши за пет месеци јер су међународни научници почели са анализом његових ДНК остатака и надају се да ће идентификовати његове корене. Закључак анализе очекује се у септембру.
О раним годинама славног морепловца из 15. века зна се мало. Важан напредак у стварању комплетнијег профила истраживача који је умро пре 515 година учињен је 2003. када су ДНК анализе потврдиле да су кости покопане у гробници у севиљској катедрали заиста Колумбове.
После тога група истраживача са Универзитета у Гранади, зауставила је истрагу. Разлог је био што ондашња технологија везана за ДНК није била прецизна нити веродостојна и захтевала је велику количину генетичког материјала.
- Примао сам на десетине агресивних мејлова у којима су ме питали зашто смо били зауставили истраживања. Тражили су да откријем "тајну" Колумбовог порекла - рекао је Антонио Лоренте, професор медицинске форензике са Универзитета у Гранади. - Да смо барем још пре 16 година то могли да установимо, али тада нисмо имали потребну технологију. Наука није наука ако не испуњава максимално потребне услове.
Истраживачи тренутно раде на четири комадића Колумбове кости, седам коштаних остатака, на зубу његовог сина Хернанда, а такође и на десетак фрагмената кости његовог брата Дијега, који су у лошем стању.
Ти остаци ће бити послати на генетичку идентификацију у лабораторије у Риму и Фиренци у Италији, а затим у лабораторије у Мексику и САД.
Лоренте верује у опште прихваћену теорију према којој је Колумбо био Ђеновљанин, али додаје да је циљ пројекта решавање неких загонетки у историјској причи и добијање "што је могуће веће количине информација како се више не би могло расправљати" о пореклу Кристофора Колумба.
Прекоокеанска путовања истраживача у име шпанске монархије од 1492. и 1504. године отворила су врата европској колонизацији Америке, које су Европљани тада називали "Новим светом".
Колумбо је умро 1506. и сахрањен је у самостану у шпаском Ваљадолиду, иако је наводно тражио да буде сахрањен у Америци. Одатле су му остаци премештени прво у Севиљу, па у Доминиканску Републику, затим на Кубу и на крају поново враћени у Севиљу.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)