ПРОГОНЕ ЋИРИЛИЦУ, А ЖАЛЕ СЕ НА СТАТУС ХРВАТСКОГ У СРБИЈИ: Оштре реакције политичара из суседне државе због уџбеника граматике
САДРЖАЈ уџбеника граматике за осми разред "С речи на дела", у коме пише да су јужнословенски језици бугарски, македонски, словеначки и српски језик и да уз српски језик у напомени треба додати да Хрвати, Бошњаци и поједини Црногорци овај језик називају хрватски, босански/бошњачки и црногорски - изазвао је читав низ реакција, а био је тема и разговора Александра Вучића и Андреја Пленковића на Брду код Крања.
Све је почело тврдњама хрватских званичника да се у српским уцбеницима негира постојање храватског језика и захтевом да се то исправи.
- Поделу језика која се налази у уџбеницима извршила је Српска академија наука и уметности. И у томе није било хрватског језика. Ми бисмо желели да Срби имају права каква Хрвати имају у Србији. Уколико смо направили грешку, ми ћемо гледати да то исправимо - рекао је Вучић након разговора са Пленковићем.
А хрватски премијер је навео како је рекао Вучићу да реши питање уџбеника у којима се негира постојање хрватског језика, те да му је овај одговорио да ће видети што може да учини.
Истовремено, Министарсво просвете је саопштило да се Завод за унапређивање образовања и васпитања, који учествује у изради уџбеника, обратио Одбору за стандардизацију српског језика САНУ, тражећи прецизно упутство и формулацију о груписању и подели јужнословенских језика. Добили су мишљење које су проследили издавачима и оно је уврштено у уџбенике.
Истовремено, предсеник Одбора за стандардизацију српског језика Срето Тансић каже, за наш лист, да Одбор своје ставове заснива на мишљењу науке - лингвистике и социолингвистике.
- Истичемо да треба разликовати појмове лингвистички језици и политички (симболички) језици и препоручујемо да то писци уџбеника објасне - каже Танасић.
Он нам је потврдио да је Одбор на молбу из Завода за унапређивање васпитања и образовања дописом од 9. новембра 2020. године доставио свој став у вези са питањем дефинисања јужнословенских језика у уџбеницима за српски језик и књижевност.
- Став Одбора је да међу јужнословенске језике треба навести бугарски, македонски, словеначки и српски језик. Уз српски језик у напомени треба дати да Хрвати, Бошњаци и неки Црногорци овај језик називају хрватски, босански/бошњачки и црногорски језик - подсећа Танасић.
Иначе, осим Пленковића, реаговао је и хрватски шеф дипломатије Гордан Грлић Радман, који је упутио потестну ноту Србији, а председник Зоран Милановић најавио је да Хрватска треба да размишља о реципрочним мерама. Институт за хрватски језик и језикословље оценио је да је садржај у нашем уџбенику "фалсификован", да је недопустиво негирање постојања хрватскога језика, који је 24. службени језик ЕУ, те да сматрају да је то "политички мотивисано". А председник Демократског савеза Хрвата у Војводини (ДСХВ) Томислав Жигманов оценио је да хрватски језик у Србији не постоји.
ПОХВАЛЕ ДОБИЛИ ИЗ ЕВРОПЕ
ИЗ Министарства просвете подсећају да се образовање остварује на укупно 16 језика националних мањина.
- Овакав систем за образовање националних мањина је похваљен од стране ЕУ и свих релевантних међународних институција и представља пример добре праксе у свету.
Такође, овакав систем образовања на језицима мањина није обезбедила ниједна земља у окружењу - наводе у Министарству.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (5)