ХРВАТИ СЕ НАОРУЖАВАЈУ: Велика куповина после пропалих послова - ево који авиони су понуђени (ВИДЕО)
ПОСЛЕДЊЕГ дана пре истека рока за подношење, Хрватска је добила четири коначне понуде за набавку вишенаменског борбеног авиона од Шведске, Сједињених Америчких Држава, Француске и Израела - по две понуде за нове и половне авионе. Тиме је, након разних перипетија и одлагања, успела да приведе крају процес највеће аквизиције наоружања од стицања самосталности.
Из хрватске владе поручују да су задовољни пристиглим понудама и да обе, пре свега, испуњавају оно што је хрватска зацртала као циљеве - да то буду авиони четврте генерације компатибилни са НАТО стандардима и западне технологије.
Шведска је Хрватској понудила нови авион Грипен Ц/Д модел, Сједињене Америчке Државе нуде нови Ф-16 блок 70, Француска нуди половни модел авиона Рафал, а Израел половни модел Ф-16, блок 30.
Процес разматрања понуда, како је саопштено раније, трајаће до краја године, а коначна одлука би могла бити донета у јануару 2021. на основу политичкин и финансијских параметара.
Набавка ескадриле борбених авиона само је део ширег плана модернизације војске који је Хрватска доставила НАТО-у у децембру прошле године. План укључује и набављку хеликоптера "Блек Хок" ("Црни јастреб") и развој способности у подручју специјалних операција.
Хрватска о набави борбених авиона размишља већ готово две деценије, али се тај посао показао не само скупим, него и изузетно компликованим. Досада је хрватско Ратно ваудухопловство два пута спроводило модернизације мигова 21, најпре 2003. године, па потом и закључно са 2015. Обе те модернизације требало је да буду непосредни увод у куповину нових борбених авиона. Оба пута су искрсли проблеми.
Након 2003. куповина се отегла све до економске кризе, а затим је у тишини одложена за неко боље време. А после 2015. чекало се више од две године и промена власти да би цео поступак кренуо даље.
Чинило се да је 2018. године коначно направљен план који је подразумевао куповину 12 борбених авиона Ф-16 из вишкова Ратног ваздухопловства Израела. Међутим, тај пројекат је званично пропао у јануару прошле године.
Како се радило о америчким авионима које је Израел обогатио додатном опремом, што је и био главни разлог да се Хрватска на тендеру одлучи управо за израелску понуду, Америка је морала да пружи сагласност за продају тих авиона трећој страни. Америка је своју сагласност условила скидањем све опреме коју су Израелци надоградили, а Израел није успео да их убеди да од тога одустану, па је тако и куповина пропала.
План о модернизацији војске враћен је корак уназад, али се од њега није одустало. О поновном покретању процеса куповине авиона почело је да се говори прошлог маја, а 13. јануара је хрватска влада, односно њена међуресорна комисија за набавку борбених авиона, коначно донела и потписала одлуку о слању тзв. Захтева за предлог вишенаменских борбених авиона намењених хрватском Ратном ваздухопловству.
Као и раније, планирана је набавка 12 авиона, а они би у зависности од тога да ли ће бити нови или половни, могли коштати од неколико стотина до преко милијарду евра.
Ни овог пута није прошло без проблема. Пандемија корона вируса, а затим и разорни земљотрес који је погодио Загреб у априлу, поново су зауставили цео процес. Још једном, овог пута коначно, он је покренут у августу, а Хрвати су сигурно одбројаваљи дана до 9. септембра када су напокон имали све понуде на столу.
Пред Хрватском су сада три месеца детаљне анализе пре него што донесе одлуку који ће од четири понуђена авиона чувати њено небо.
Шведска агенција за опремање обрамбеног сектора (ФМВ) предала је Хрватској понуду за 12 потпуно нових вишенаменских борбених авиона Грипен Ц/Д. У питању је модеран и доказан авион који користи најновију технологију и располаже широким спектром деловања у ваздуху и на тлу. Авион је у борбеном систему ваздушних снага Шведске, Мађарске, Чешке, Јужноафричке Републике и Тајланда.
Стални развој система и оружја које може да користи, Грипену Ц/Д осигуравају деценије потпуне оперативности, што му даје одређену предност у односу на конкурентске авионе.
Французи су понудити Хрватима коришћене Рафале, испробане и доказане у Либији. Двомоторни Рафали су се, наиме, показали способнима да истовремено обављају задатке бомбардера и пресретача.
"Вечерњи лист" напомиње да Французи још никоме нису продали коришћене Рафале, поготову не оне који су се показали ефикаснима у Либији, где су једини нападали без пратње и заштите ловаца.
Америчке Ф-16 блок 70 у Европи су за сада набавиле Бугарска и Словачка. Ови авиони поседују "Нортроп Груман АН / АПГ-83" активни електронски радар за скенирање (АЕСА). Ова варијанта, названа "Випер", први пут је полетела у октобру 2015. године. Има централни пиједестални екран и модернизовани мисијски рачунар.
Авион такође има структурне надоградње како би се продужио животни век авиона. Укључена је напредна веза за пренос података, мета за циљање, оружје, ГПС навигација и систем за аутоматско избегавање судара на земљи.
Израел ће поново покушати Хрватској да прода Бараке. Иако су значајно надограђени по специфичним захтевима РВ Израела, авиони су, како се тврди потпуно компатибилни са НАТО стандардима. Такође, довољно су савремени и поред тога што је реч о авионима старије варијанте Ф-16 који ће у тренутку испоруке имати више од 30 година.
(Блиц)
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)