"ОВДЕ КАО ДА ЈЕ РАТ": Београђанка из Немачке за "Новости" - Све је нестало у року од 10 до 15 минута (ФОТО)

Д. САВИЋ

17. 07. 2021. у 10:30

ПРИЗОРИ бескрајних, поплављених области на западу Немачке, у Северној Рајни-Вестфалији и Рајнланд-Пфалцу, подсећају на ратно стање.

ОВДЕ КАО ДА ЈЕ РАТ: Београђанка из Немачке за Новости - Све је нестало у року од 10 до 15 минута (ФОТО)

Фото АП

Слике урушавања кућа и улица којима муњевито надиру и шире се масе мутне воде, поплављени знаменити градови као што је Трир, говоре о катастрофи и трагедији огромних размера која је уништила велики број живота.

У тренутку када се Немачка суочава са највећим масовним губитком живота услед природних катастрофа, лингвиста Весна Пејчиновић овако за "Новости" из Немачке описује ситуацију у највећој европској економији. Док Немачка броји најмање 103 жртве поплава, а око 1.300 људи се и даље воде као нестали, Београђанка која живи у Немачкој сведочи о безбројним људским трагедијама. Једна од њих се догодила у граду Зинзигу, када се 12 од 35 инвалида у старачком дому удавило пошто је вода провалила у зграду док су спавали:

- Општа атмосфера је шок и исцрпљеност. Жртава је много, страхује се да би их могло бити и много више. Имовина стварана деценијама нестала је у року од 10 до 15 минута, није било времена да се ишта понесе, осим да се спасе голи живот. Гледала сам младог човека који је, наизглед равнодушно, док му се на уморном лицу оцртавао очај, уморно набрајао шта је све однела вода, и шта је, безуспешно, покушао да спасе. Једна жена средњих година је говорила о страдању мирно, све док није споменула како ју је супруг пробудио речима:

СЕКРЕТАР СРПСКЕ ЕПАРХИЈЕ, ЗА "НОВОСТИ"

СРПСКЕ ЦРКВЕ НЕОШТЕЋЕНЕ

- Догађаји су још увек свежи. По информацијама којима за сада располажемо цркве нису оштећене, а свештеницима је дат задатак да буду у интензивном контакту са верницима и учине све што могу да помогну потенцијалним жртвама - рекао је, за "Новости", секретар Српске епархије у Немачкој Павле Аничић.  А. К.

"Изгубљени смо, морамо да напустимо кућу!"  - прича наша саговорница.

Поплаве су донеле тешке проблеме. У околини Ахена критично је снабдевање водом за пиће. Најмање 114.000 домаћинстава у Немачкој је без струје. Неке мреже мобилних телефона су се угасиле, што отежава спасавање.

Железнички транспорт је поремећен, а пловидба на деловима Рајне и даље је обустављена. Поплављено је и неколико фабрика, а кључна инфраструктура, ауто-пут А1 од Келна до Бона је оштећен.

Село Шулд са 700 становника је скоро цело збрисано с лица земље. У граду Ерфстад-Блесем, код Келна, поплаве су проузроковале пад читавог низа кућа. Локалне власти су примале позиве од заробљених људи, али у многим случајевима помоћ једноставно није била могућа.

- Мајка моје другарице у градићу Камен имала је око 25 центиметара воде у подруму, па су звали ватрогасну службу, али су им рекли да пристижу у помоћ тек када вода достигне један метар! Један кућевласник брине шта ће бити са његовом, недавно реновираном, историјском кућом, под заштитом, коју је подлила вода. Пита се да лу ће му држава надокнадити бар трошкове рестаурације, ако куће више не буде. Возач камиона у последњем часу је напустио возило под налетом воде, да би гледао како она потапа његов камион, до крова - каже она.

- У невољи се људи зближавају. Многи ризикују и животе да спасу унесрећене.

- Неки штету процењују на 1,7 милијарди евра. Али, биће потребно још доста времена да се она у потпуности процени. Киша и даље пада, а опасност највише прети од мањих и средњих река. Посебно драматична ситуација је у Ојскирхену на југозападу Северне Рајне-Вестфалије, где се налази брана Штајнбахталшпер која може да пукне. Оближњи ауто-пут А61 потпуно је блокиран, а организација за техничку помоћ и полиција надзиру брану. Углавном су ипак сви присебни, нема панике. Виша сила! - закључује Весна Пејчиновић.

Весна Пејчиновић, Фото Архива

ЛИМБУРГ

У Холандији су хиљаде људи на југу земље позване да напусте своје домове. Људима у градовима и селима дуж реке Меза у провинцији Лимбург речено је да одмах потраже склониште. Поплаве у Јужном Лимбургу проглашене су катастрофом.

Фото Архива

У БЕЛГИЈИ НАЈМАЊЕ 22 МРТВИХ

Белгијске власти су пријавиле најмање 22 жртве поплава. Железнички саобраћај и даље је у прекиду у већем делу Валоније, где је преко 20.000 становника остало без струје. Друмски саобраћај је отежан, а у појединим деловима земље је уведен полицијски час, како би се зауставиле пљачке. Локалне власти наглашавају да је брана непосредно изнад Лијежа "под великим притиском", а да би њено пробијање довело до "катастрофе".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ШОК ЗА ГОРАНА ИВАНИШЕВИЋА: У тим Елене Рибакине враћа се суспендовани тренер пред Аустралијан опен