ОД КУЋЕ СЕ МОЖЕ, АЛИ НАЈВИШЕ ДО ПЕТ КИЛОМЕТАРА: Ангелина Радуловић, "за Новости", о све оштријим мерама које због ковида уводи Аустралија

И. СТАНОЈЕВИЋ

30. 07. 2021. у 10:40

РЕСТРИКТИВНЕ мере против вируса корона које се у Аустралији пооштравају из дана у дан, наилазе на све већи отпор становништва.

ОД КУЋЕ СЕ МОЖЕ,  АЛИ НАЈВИШЕ ДО ПЕТ КИЛОМЕТАРА: Ангелина Радуловић, за Новости, о све оштријим мерама које због ковида уводи Аустралија

Фото Танјуг/АП

Осим забране путовања између аустралијских држава, која је на снази још од марта прошле године, цео континент сада је, практично, закључан. Југоисток Аустралије суочава се, додатно, и са забраном кретања даље од пет километара од места пребивалишта! У држави Нови Јужни Велс недавно је проглашено ванредно стање и уведено обавезно ношење маске и на отвореном, иако број заражених не достиже ни  300 што је далеко од глобалних земаља рекордера, са знатно мањим рестрикцијама.

- Расположење људи се овде мења - каже за "Новости" наша сународница Ангелина Радуловић, која са супругом и троје деце живи у Перту, на југозападу континента.

- У почетку пандемије подржавали су мере, али сада им је већ свега доста. Најтеже пада забрана путовања из једне у другу државу на континенту. Држављани по повратку морају у карантин, а ми са привременим боравишним дозволама ни не помишљамо да прелазимо границе, јер нисмо сигурни да бисмо се без проблема вратили. Дешавало се и да аустралијски држављани отпутују у друге државе, па остану "заглављени".

На хиљаде полицајаца распоређено је да надгледа поштовање закона, изјавио је комесар полицијских снага Новог Јужног Велса Мик Фулер. Сви који буду ухваћени без маске платиће 500 долара, што је знатно повећање од претходне казне од 200 долара.

Полиција у Новом Јужном Велсу добила је овлашћења да спроведе свеобухватне мере закључавања у осам подручја Сиднеја, најмногољуднијег града у држави, где живи око шест милиона људи. Према новом правилу, надлежни ће имати право да затворе предузећа, градилишта и јавне просторе за које се сматра да крше ограничења.

- Влада велика забринутост за ментално здравље људи, који су навикли да се крећу и путују, без ограда. Осим тога, притискају их многи страхови, од ковида 19, вакцинације, финансијске несигурности и опште неизвесности - каже Ангелина Радуловић.

Ангелина Радуловић, Фото Приватна архива

Саговорница истиче да је велики проблем и то што држава више не даје новац за људе који су остали без посла, што ствара економску несигурност. Тиме поверење у државне мере опада, а огорчење расте.

Посебан је проблем што млађи од 30 година не могу да се вакцинишу. До 50 година старости примају "Фајзерову" вакцину, а старији цепиво "Астра Зенеке".

- Не размишља се о укидању "локдауна" све док се барем 80 одсто становништва не вакцинише, а овим темпом имунизације то ће се, у најбољем случају, догодити на пролеће. Испорука вакцина је ишла прилично траљаво, па иако је Аустралија наручила и више доза него што је у почетку требало, испада да на термин још чекају и они који су се одавно пријавили за вакцинисање - закључује наша саговорница.

Фото Танјуг/АП

ВРЗИНО КОЛО У СИДНЕЈУ И МЕЛБУРНУ

НЕЗАДОВОЉНИ грађани у два највећа града Аустралије, Сиднеју и Мелбурну, организовали су протесте против оштрих мера закључавања. Лидери Новог Јужног Велса и Викторије страхују да ће протести бити узрок нових случајева заразе, што ће, опет, продужити локдаун. Полиција је казнила више стотина прекршилаца. С друге стране, власти су од више десетина хиљада људи добиле пријаве за кршење мера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)