КИНЕЗИ "ГАЗДЕ" СУПЕРБРЗИНА? Војни инжењери са истока усавршили слетање хиперзвучних дронова
КАКО пише "Хонгконг Саут Чајна морнинг пост", кинески војни инжењери су пронашли начин да безбедно спусте хиперзвучне беспилотне летелице на стандардне писте.
Новине се позивају на рецензирану студију објављену у војном часопису "Тактикал мисил технолоџи" од 1. септембра, која детаљно описује како је стручни тим експерта Даија Феија са Универзитета Пекинг радећи са ваздухопловним стручњацима Народноослободилачке војске усавршио технологију која стоји иза хиперсоничних слетања беспилотних летелица.
- Ако су извештаји тачни, ово би био огроман корак за кинеско ваздухопловство и ставио би земљу светлосним годинама испред САД - пишу медији.
Студија објављена у "Тактикал мисл" показује "шему слетања" за беспилотне летелице које путују брзином од пет маха (6.173.444 км на сат)
На тим супервеликим брзинама, на висини од 25 километара, рачунар би искључио мотор дрона 200 км пре слетања.
Софтвер назван "интерфејс за аутоматско слетање", сличан ономе који се налази на комерцијалним и војним авионима, вршио би микроприлагођавање путање авиона на основу мноштва променљивих, попут притиска ваздуха и надморске висине. Истраживачи су рекли да нови и побољшани софтвер пружа "могуће сценарије слетања" за овакве беспилотне летелице.
Истраживачи такође откривају да пре приземљења беспилотна летелица изводи "низ суптилних С окрета" како би успорила пре слетања. Гашење мотора више од стотину миља пре слетања додатно отежава слетање јер се хиперсонични мотори авиона теже поново покрећу.
Засад се не зна на које се хиперсоничне летелице односи ова мугућност. Новине подсећају да се први кинески хиперсонични дрон под називом wuzhen 8 појавио на војној паради у Пекингу пре две године. Није јасно да ли је Даијев тим успешно тестирао нови софтвер на терену.
Даље се анализира да ли би кинеске хиперсоничне беспилотне летелице могле пружити кишобран одбране око Јужнокинеског мора, Тајванског теснаца и других подручја против америчких стелт ловаца.
КОМЕРЦИЈАЛИЗАЦИЈА 2035.
Са комерцијалног аспекта, технологија би могла побољшати будућа слетања хиперсоничних авиона који поново постају актуелни након приземљења чувеног "конкорда". Кинески дневник наглашава да би ови брзи авиони могли би да развозе људе широм света за сат времена и да буду у комерцијалној употреби већ 2035. Закључује се како "нема сумње да брзо напредујућа Кина доводи у питање америчку ваздушну премоћ у 21. веку.
Препоручујемо
НАТО ПОЗИВА КИНУ: Придружите се споразуму о ограничењу ширења атомског оружја
07. 09. 2021. у 14:55
ИЗНЕНАДНА СМРТ: Немачки амбасадор у Кини преминуо после две недеље на дужности
06. 09. 2021. у 09:18
„КЕДРОВ ПУТ“: Шојгу предложио руску алтернативу Суецком каналу и Новом путу свиле
06. 09. 2021. у 09:43
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)