СТРАНКЕ НИЧУ ИЗ ПРОТЕСТА! Тренд у Европи - убедљиву већину освајају партије без програма, поверење стичу на таласу огорчености
ГОТОВО све европске земље суочавају се последњих година са два супротна тренда, а оптимистично настројени аналитичари верују да ће из тога настати нови квалитет. С једне стране, здравље европске демократије озбиљно је нарушено, скоро све владе на Старом континенту добрано су зауздале грађанске слободе, независност правосуђа, чак и само цивилно друштво. С друге стране, управо као одговор на то, настала је права експлозија грађанских иницијатива и уличних протеста.
Нове странке ничу буквално преко ноћи, па, иако неретко немају партијске програме, освајају власт и на њој се одржавају на таласу опште огорчености и потребе да се негира постојеће, макар и на горе. Пандемија вируса корона довела је све ово до неслућених висина, цветају популизам, дезинформације и тотални колапс поверења у власт.
Најсвежији пример Бугарске показује да готово ништа није немогуће, јер је партија основана летос добила више од четвртине бирачког тела на прошлонедељним парламентарним изборима. Двојац Кирил Петков (41) и Асен Василев (44), дипломци америчког Харварда, за само три месеца придобили су својом "новокомпонованом" странком по имену Настављамо са променом, огромне симпатије грађана. Обећавају транспарентност у раду владе и реформе, пре свега борбу против корупције, рак-ране бугарског друштва. Петков чека мандат за састав владе.
- Формирање нових политичких партија широм Европе је у протеклој деценији без преседана - оцењује Ричард Јангс, виши научни сарадник програма за демократију, конфликте и управљање, непрофитне организације "Карнеги Јуроп" и професор међународних односа на Универзитету Варвик, у ауторском тексту за британски "Гардијан". - Осим већ познатих прича о Ан маршеу у Француској, италијанском Покрету пет звездица и Подемосу у Шпанији, нове странке изузетно су добиле на снази.
То, објашњава Јангс, укључује Алтернативу у Данској, Агору у Белгији, Биј1 у Холандији, Моментум у Мађарској и УСР у Румунији. У Пољској, група нових партија обухвата Новоцесну, Разем и Поланд 2050. Ове нове подухвате, поручује овај аналитичар, лако је критиковати због њихових унутрашњих проблема, недоследности у политици и још увек ограниченог броја гласова. Ипак, њихова појава одражава стварни интерес да се део енергије и грађанског активизма уоквири партијским рамом.
Грађани су се мобилисали против корупције или око одређених политичких питања и сами прихватили програм демократских реформи. То је био случај у Бугарској, Румунији и Словачкој, са штрајком жена у Пољској, покретом Сардине у Италији, покретом "Милион тренутака" у Чешкој и протестом на Малти, испровоцираним убиством новинарке Дафне Каруане Галиције.
Поред примера у Ирској, Белгији и Естонији и француске климатске скупштине, широм Пољске и Шпаније никла су локална консултативна тела. Грађанске иницијативе везане за ковид појавиле су се, на пример, у Бристолу, Шемницу, Мурсији и Нанту.
Други тренд на Старом континенту су кораци у правцу уједињавања десничарских популистичких партија, које траже трансформацију Европске уније. Летос је њих 16 из 14 земаља објавило заједничку изјаву у којој позивају на трансформацију ЕУ. Унија би, сматрају, требало да се заснива на сувереним државама чланицама, уместо на федералном концепту. Главне снаге које стоје иза декларације су пољска владајућа партија Право и правда, Фидес Виктора Орбана, Национални скуп Марин ле Пен, Лига Матеа Салвинија и Браћа Италије Џорџије Мелони. Немачка националистичка партија Алтернатива за Немачку (АфД) није на овом списку.
Геролф Анеманс, посланик белгијско-фламанске десничарске популистичке партије укључене у групу, објашњава да је идеја покрета да се ЕУ одведе у другом правцу.
- Мислимо да европска сарадња може бити корисна и у неким случајевима неопходна, али само на основу слободних нација које сарађују - вели Анеманс. - Дакле, не оно што је ЕУ постала, правосудни систем са строгим системом кажњавања и националном државом изнад осталих.
Аналитичар европске организације "ВоутВоч" Дору Франтеску оцењује да би, ако успеју да, до европских избора 2024. године остану кохерентна снага, ове странке могле да имају шансу да се позиционирају као главна опозициона снага у следећем сазиву Европског парламента.
КОВИД И КОРУПЦИЈА
КОВИД 19 "створио" је стотине грађанских иницијатива за међусобну помоћ, као што је "Ан премијер лињ" (На првој линији) у Француској, чија веб-страница повезује оне којима је помоћ потребна са локалним волонтерима. Организације цивилног друштва, такође, ближе сарађују са протестним покретима. Група "Корупција убија", у Румунији, на пример, настала је из антикорупцијских протеста и излива јавног гнева због смрти више од 60 људи у пожару у једном ноћном клубу.
Препоручујемо
РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА У БУГАРСКОЈ: Партија "Настављамо промене" освојила највише гласова
15. 11. 2021. у 17:49
СТАРИЦА ПОЈЕЛА ПОТВРДУ О ГЛАСАЊУ: Необичан инцидент на изборима у Бугарској
14. 11. 2021. у 18:57
БЕРЛУСКОНИЈА ИЗДАЛИ ДОСАДАШЊИ САБОРЦИ: Основана нова партија "Карађо Италија"
28. 05. 2021. у 16:04
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (0)