ЈУЖНА КОРЕЈА ПРЕД ЗАКЉУЧАВАЊЕМ: Били су земља са најмањим бројем заражених, а сада се ковид шири брже него икад
ЈУЖНА Кореја је у среду забележила рекордна 7.662 нова случаја заразе, преноси РТС.
Епидемиолози процењују да би тај број брзо могао да скочи на 10, па и 20 хиљада уколико власти не уведу строже мере за ограничење кретања.
У капиталистичкој држави на југу Корејског полуострва број новозаражених расте од почетка новембра упркос једној од највиших стопа вакцинације у свету, па су власти најпре недавно прибегле увођењу обавезног вакцинисања за тинејџере и правила да невакцинисани у ресторанима смеју да обедују само ако нису ни у чијем друштву.
Сада се додатно уводе непопуларне мере као што су ограничење окупљања и за вакцинисане до четири особе и скраћење радног времена за угоститељске објекте, управо у сезони новогодишњих празника.
Сматра се да су узроци раста броја заражених ширење делта варијанте вируса и одлука власти с почетка новембра да се, с обзиром на то да је степен вакцинације био достигао 70 одсто, живот врати у нормалу без ограничења. То је, чини се, епидемиолошки гледано, био (велики) промашај. Та преурањена одлука била је и политички мотивисана, јер је у Јужној Кореји у току кампања за председничке изборе који треба да се одрже у марту следеће године.
Од поноса до стида?
Јужна Кореја је у 2020. години била једна од неколико земаља са најнижим апсолутним бројем и пропорцијалним процентом заражених у свету, упркос својој непосредној географској близини и великој економској и културној размени с Кином, у којој је епидемија избила.
Држава јужно од 38. паралеле тај успех је постигла масовним тестирањем, детаљним и правовременим праћењем и строгом изолацијом оболелих, која је подразумевала коришћење апликације на паметним телефонима, па и идентификацију софтвером за препознавање лица с безбедносних камера.
У земљи се чак пробудио национални понос услед тих одличних резултата, који је артикулисао и сам председник Мун Џе Ин, који је рекао да је Јужна Кореја светски лидер у борби против епидемије и да корејски модел може да послужи другим државама.
Велики фактор успеха је, међутим, сада је то јасно, било то што је земља била мета мање заразног соја алфа. Ствари су се погоршале ове године, најпре доласком британског, а онда и делта соја, поготово што је поносна Јужна Кореја, након што су се на светском тржишту појавиле вакцине, забележила за једну тако научнотехнолошки напредну и економски богату земљу невероватно кашњење у њиховој набавци.
Наиме, Јужну Кореју су изневерили њени западни политички и војни савезници када су у питању испоруке вакцина, а с обзиром на то да се из политичких разлога није могла ослонити на кинеска цепива, она је тек од августа почела да вакцинише значајнији број становника.
У међувремену је била присиљена да се ослања на међународни програм "Ковакс" и да позајмљује вакцине којима прети истек рока из земаља као што су Израел и Румунија, под условом да им исту количину врати када коначно дође на ред да прими испоруке америчких вакцина. Чак је и потписан споразум са традиционалним политичким ривалом Русијом, да се у Јужној Кореји производе њене вакцине Спутњик Ве, али тај план није заживео.
У недостатку најпопуларнијих вакцина као што су Фајзерова и Модернина, вакцинисање у Јужној Кореји је неколико месеци текло донекле контроверзном Астразенекиним и цепивом Џонсона и Џонсона, да би у другој половини лета коначно почеле да у већој количини пристижу и те најтраженије вакцине.
Током јесени земља је достигла завидну стопу вакцинисања (преко 90 посто популације одраслих је примило обе дозе), али то, чини се, сада не даје жељене резултате јер дневно умире 60 до 70 људи, па је влада донела одлуку да омогући примање бустер дозе већ након само три месеца од примања друге вакцине.
У Јужној Кореји до сада је регистровано око 544.000 заражених, а преминуло је нешто више од четири и по хиљаде људи.
Сматра се да тренутно у свету по вакцинисању предњаче Уједињени Арапски Емирати, Португалија, Сингапур, Катар, Чиле, Малта, Куба, Јужна Кореја и Камбоџа - све ове земље достигле су стопу висине између 80 и 90 одсто имунизованих.
Препоручујемо
ПРИВРЕМЕНО И ШКОЛЕ ЗАТВАРАЈУ: Холандија продужава старе и уводи нове мере због омикрона
15. 12. 2021. у 00:48
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)